Zadania maturalne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Sahem
Posty: 66
Rejestracja: 10 maja 2010, o 16:39

Re: Zadania maturalne

Post autor: Sahem »

lukasz471 pisze:
(.)
I jeszcze pytanko - bo widzę, że kolega nade mną zrobił zadanie na stężeniach molowych. Ja też zwykle je tak robię, ale pytanie, czy na maturze się nie przyczepią że to stężenie, a nie liczba moli? Bo stężenie jest na dm3, a tu nie mamy podanych objętości, czy w takim razie pisząc aLfa=Czdys/Cm całości x 100% nie trzeba założyć, że V=1dm3?
Trzeba Omykowa. Ale ja tak zacząłem pisać i nie chciało mi się poprawiać a zaokrąglenie do dwóch miejsc starczy Nie więcej, nie mniej.
No to jeszcze tak chwilę przed egzaminem.
Najlepiej zapisać sobie, gdzieś z boku, że V=1dm3 i wyliczyć każde stężenie, czy po prostu zostawić to w domyśle.
No i co z zamianą jednostek. Załóżmy, że mamy 200cm3, a potrzebujemy dm3. Muszę to w danych zamieniać, czy mogę od razu zapisać, że V=0,2dm3?
I jeszcze. Mam takie coś, że piszę zawsze wiązanie kowalencyjne NIESPOLARYZOWANE. W odpowiedziach często jest, samo wiązanie kowalencyjne. Nauczycielka powiedziała mi, że kiedyś pisało się do niespolaryzowane i to jest dobrze. Ale może jednak dla bezpieczeństwa pisać samo wiązanie kowalencyjne?
Awatar użytkownika
neve
Posty: 762
Rejestracja: 3 maja 2010, o 12:35

Re: Zadania maturalne

Post autor: neve »

hey mógłby mi ktos pomóc z rozwiązaniem takiego zadania ?
płytke cynkowa o masie 32,5 g zanurzono w roztworze AgNO3 ile gramów azotanu srebra zareagowało jesli po reakcji masa płytki wyniosła 35g:)
pozdrawiam
Waga
Posty: 34
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:51

[Link] Zadania maturalne

Post autor: Waga »

post310131.html#p310131 tu masz rozwiązane
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania maturalne

Post autor: lukasz471 »

No to jeszcze tak chwilę przed egzaminem.
Najlepiej zapisać sobie, gdzieś z boku, że V=1dm3 i wyliczyć każde stężenie, czy po prostu zostawić to w domyśle.
No i co z zamianą jednostek. Załóżmy, że mamy 200cm3, a potrzebujemy dm3. Muszę to w danych zamieniać, czy mogę od razu zapisać, że V=0,2dm3?
I jeszcze. Mam takie coś, że piszę zawsze wiązanie kowalencyjne NIESPOLARYZOWANE. W odpowiedziach często jest, samo wiązanie kowalencyjne. Nauczycielka powiedziała mi, że kiedyś pisało się do niespolaryzowane i to jest dobrze. Ale może jednak dla bezpieczeństwa pisać samo wiązanie kowalencyjne?
Najlepiej napisać, że zakładasz objętość=1dm3. Jednostek nie musisz przeliczać. Takich prostych. Możesz od razu pisać w dm3. Wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane czy wiązanie kowalencyjne, różnicy w sumie nie ma ale lepiej pisać samo kowalencyjne bo tak jest w kluczach. A przyczepi się głupi egzaminator i może nawet 1 na 100 odjąć CI za to.
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Zadania maturalne

Post autor: paramecium »

Hej. Pomóżcie mi z zadaniem - Tak zwany suchy lód czyli stały dwutlenek węgla ma gęstość 1,5 g/cm3. Jakie będzie ciśnienie w uprzednio opróżnionym zbiorniku o pojemności 1 dm3, w którym przesublimuje całkowicie 1 cm3 suchego lodu w temperaturze 294 K.

Oczywiscie korzystac trzeba z równania Clapeyrona. Co z objętoscia w tym równaniu? Czy suchy lód, ktory sublimuje zajmie całą objętosc tego naczynia (no bo raczej nie ma innego wyjscia). Rozwiązuje czwarty raz i znowu inny wynik.
netke
Posty: 181
Rejestracja: 13 maja 2009, o 21:53

[Link] Zadania maturalne

Post autor: netke »

to zadanie było już rozwiązywane na forum -
post49654.html#p49654

pozdrawiam Błaszki
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Zadania maturalne

Post autor: paramecium »

Dziekuje ale w odpowiedziach jest i tak inny wynik |
lostndamned
Posty: 4
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 07:44

Re: Zadania maturalne

Post autor: lostndamned »

W temperaturze 1900 K w stanie równowagi reakcji
wyznaczono następujące stężenia reagentów: [N2] = 0,64 Mol·dm-3, [O2] = 0,16 mol·dm-3, [NO] = 0,02 mol·dm-3.

Oblicz początkowe stężenie azotu przy założeniu, że początkowa mieszanina reakcyjna nie zawierała tlenku azotu(II).

Jak jest sposób rozwiązania tego zadania?
Awatar użytkownika
Maggda_W
Posty: 296
Rejestracja: 28 mar 2010, o 13:58

Re: Zadania maturalne

Post autor: Maggda_W »

N2+O22NO
Zakladamy ze mamy 1 dm3 wiec wszystkie stezenia sa rowne licbie molo
Na poczatku nie bylo NO wiec jest zmiana o 0,02 [ pamietajmy, ze sa 2 mole NO!]
Do stezen rownowagowych trzeba dodac 0,01 bo mamy po 1 molu
Otrzymujemy [N2]=0,65

w skrocie
N2 + O2 2NO
1 x x 0
2 -0,01 -0,01 +0,02
3 0,64 0,16 0,02


Jesli sie pomylilam, to mnie poprawcie
Margaretta6941
Posty: 55
Rejestracja: 29 sie 2009, o 12:59

Re: Zadania maturalne

Post autor: Margaretta6941 »

Ja mam problem z takim zadaniem:

Pewną objętośc mieszaniny gazowej złożonej z CO i C2H2 spalono w nadmiarze tlenu. Z gazów po spaleniu całkowicie usunięto parę wodną. W wyniku spalenia powstało 100 cm3 CO2, a objętosc zmniejszyła się o 60 cm3. Obliczyc początkową objętosc mieszaniny gazowej.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Maggda_W
Posty: 296
Rejestracja: 28 mar 2010, o 13:58

Re: Zadania maturalne

Post autor: Maggda_W »

Margaretta6941 bardzo fajne zadanie! zawsze mialam z nimi problem i do tej pory nie wiem, jak je rozwiazywac:( zrobilam je swoim magdowym sposobem i wyszlo mi 192,5 cm3 zapewne jest to wynik bledny, wiec tez prosze kogos kto to umie i rozumie o wytlumaczenie
Margaretta6941
Posty: 55
Rejestracja: 29 sie 2009, o 12:59

Re: Zadania maturalne

Post autor: Margaretta6941 »

Błędny wyniki niestety / W odpowiedziach jest 80 cm3.
Awatar użytkownika
zafascynowana O_o
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2011, o 18:17

Re: Zadania maturalne

Post autor: zafascynowana O_o »

hej mam problem z tym zadaniem
może mi ktoś pomoże je rozwiązać lub wytłumaczy jak zrobić
0,6g stopu żelaza z węglem spalono w strumieniu tlenu,w wyniku czego powstało 0,066g tlenku węgla (II). Jaki procent stanowił węgiel w tym stopie?

z góry dziękuję


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości