zadania obliczeniowe z ewolucjonizmu

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
aleksandrama
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2012, o 16:18

zadania obliczeniowe z ewolucjonizmu

Post autor: aleksandrama »

Witajcie!
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązywaniu zadań, bo kompletnie nie wiem, jak się za nie zabrać.

1. Okres połowicznego rozpadu promieniotwórczego izotopu węgla 14^C wynosi 5730 lat. Ciało znalezionego w lodowcu syberyjskim mamuta miało 1/8 zawartości 14^C w stosunku do zawartości w chwili śmierci zwierzęcia.Podaj maksymalny i minimalny wiek skamieniałości(przyjmij błąd oznaczeń równy 10%)
2. Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny. Badania populacji ludzkiej w Stanach Zjednoczonych wykazały występowanie tej choroby mniej więcej u jednego dziecka na 10 tys. urodzeń, zatem częstość występowania homozygoty recesywnej w badanej populacji wynosi 0,0001. Oblicz, jaki procent mieszkańców USA stanowią nosiciele recesywnego allelu wywołującego fenyloketonurię
3. W populacji morskich ptaków należących do rodziny głuptaków występują osobniki mające błony pławne między palcami kończyn oraz osobniki pozbawione takich błon. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie. Za obecność płon pławnych odpowiada allel recesywny w, za brak błon pławnych- allel dominujący W.
Na 500 osobinków :
-320 ma genotyp WW
-160 Ww
-20 ww
a) oblicz częstość występowania każdego z wymienionych genotypów w puli genetycznej populacji
b)oblicz częstość występowania w puli alleli W i w.


Domyślam się, że w 3 należy skorzystać z reguły Hardyego-Weinberga, ale nie wiem jak się do tego zabrać
Awatar użytkownika
Ryfcia
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2010, o 16:34

Re: zadania obliczeniowe z ewolucjonizmu

Post autor: Ryfcia »

To zrobię zadanie drugie

Wiemy, że fenyloketonuria występuje w przypadku homozygoty recesywnej czyli aa
Częstość genotypów aa oznaczamy jako q2
Skoro choruje 1/10000 to q2=0,0001, a więc q=0,01

Mamy obliczyć % nosicieli. Nosiciele będą heterozygotami, czyli mają 1 allel recesywny i 1 dominujący,
więc ich genotyp to Aa
Częstość genotypów Aa oznaczamy jako 2pq

Potrzebujemy p
Korzystamy z zasady, że p+q=1
Obliczamy p=1-q, p=1-0,01, p=0,99

Podstawiamy do wzoru 2pq=2x0,99x0,01=0,0198=około 0,02
0,02=2%

Mam nadzieję, że dobrze wykonane, jeszcze nie miałam ewolucjonizmu
Pomyślę nad resztą
Pozdrawiam
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Re: zadania obliczeniowe z ewolucjonizmu

Post autor: nxxx »

3

a) 320/500=32/50=0,64
160/500=0,32
20/500=2/50=0,04

b) W

p^2=0,64
p = 0,8

w

q^2=0,04
q=0,2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 16 gości