Zadania- poligeny, transgresja

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Reakcja

Zadania- poligeny, transgresja

Post autor: Reakcja »

Hej, mam kilka zadań problematycznych. Potrzebuję wskazówek jak je zrobić. Będę wdzięczna za wyjaśnienie co i jak

1. Jakiego % osobników wykazujących wyższą i niższą wartość cechy ilościowej warunkowanej przez 4 pary alleli o jednakowym efekcie jednostkowym i kierunku działania w stosunku do form rodzicielskich można oczekiwać w potomstwie krzyżówki: aaBBccDD x AAbbCCdd?
2. Po skrzyżowaniu dwóch odmian fasoli różniących się wysokością łodygi - P1=34 cm i P2=38 cm otrzymano jednorodne mieszańce F1 o wysokości łodygi równej= 35 cm. W F2 skrajne klasy fenotypowe wystąpiły z częstotliwością 4/256 i miały odpowiednio: 30 i 42 cm wysokości:
a) iloma parami alleli jest warunkowana ta cecha?ja bym dała, że 4 pary, skoro jest częstotliwość 4/256
b) wskaż prawdopodobne genotypy krzyżowanych osobnikówgt mogłyby być np. aaBBccDD x AABBccdd ? Wtedy razem byłyby 4 pary alleli, a rodzice różniliby się dwoma parami alleli.
c) jaki jest efekt jednostkowy allelu dominującego?wg mnie 3 cm. Ja korzystam z trójkąta Pascala i dla poziomu 1 4 6 4 1, czyli tam gdzie są 4 pary alleli. Od 42 cm odjęłam 30 cm, wyszło 12 i to na 4 podzieliłam, stąd 3 cm. Ale nie wiem czy tak można
3. Masa owoców u pewnego gatunku jest cechą warunkowaną przez 8 poligenów.
a) ile osobników zawierających 2 allele dominujące wystąpi w potomstwie F2 liczącym 512 osobników?
b) jaka będzie masa owoców tych osobników, jeśli homozygota dominująca ma masę owodu 24 j., a efekt jednostkowy allelu dominującego wynosi 1 j.?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości