Zadania

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
martyna9396
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2008, o 15:45

Zadania

Post autor: martyna9396 »

Zadanie 25.
W 4-osobowej rodzinie corka ma oczy niebieskie, a syn brazowe. Barwa oczu niebieska jest cecha recensywna.Podaj genotyp syna, corki i ich rodzicow.Zapisz sposob dziedziczenia tej cechy w postaci szachownicy genetycznej.

Zadanie 26.
Rodzice maja oczy brazowe.Jaki kolor oczu moga miec ich dzieci? Podaj genotypy rodzicow i dzieci.Skorzystaj z szchownicy genetycznej.

Zadanie 27.
Mezczyzna o oczach brazowych, ktorego matka miala oczy niebieskie, poslubil niebiesooka kobiete.Jaka czesc ich dzieci bedzie miala oczy niebieskie?Skorzystaj z szachownicy genetycznej.

Zadanie 28.Rudy kolor wlosow jest cecha recensywna.Przedstaw mozliwie genotypy rodzicow, ktorych dziecko ma rude wlosy.Skorzystaj z szachownicy genetycznej.

Zadanie 29.
U swinki morskiej gen warunkujacy czarna barwe siersci dominuje nad genem barwy brunatnej.Podaj genotyp rodzicow, jesli w bardzo licznym potomstwi tej pary rodzicow okolo 50% ma barwe brunatna siersci.Skorzystaj z szachownicy genetycznej.

Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania

Post autor: malgosi35 »

Z czym masz trudności? Przedstaw propozycje rozwiązania zadań. Sprawdzimy, pomożemy.
martyna9396
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2008, o 15:45

Re: Zadania

Post autor: martyna9396 »

Nie wiem jak to rozpisac i jak zaznaczyc poszczegolne informacje.

[ Dodano: Nie Lis 16, 2008 17:45 ]
Do zadania 25.Mozna by bylo zrobic tak, ze corka- niebieskie a
syn-brazowe A.
Potem ta szachownice genetyczna to mozna by bylo zrobic tak
mezczyna A A
kobieta AA AA
A
a Aa Aa

Nie wiem czy dobrze:)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania

Post autor: malgosi35 »

Przykro mi ale nie wiem co napisałaś.

Ludzie mają w komórkach ciała dwa allele genu na daną cechę (przy tym typie dziedziczenia). więc córka jeśli ma niebieskie oczy to ma genotyp aa

Napisz możliwe genotypy rodziców:
martyna9396
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2008, o 15:45

Re: Zadania

Post autor: martyna9396 »

Mozliwe genotypy rodzicow to AA, AA, Aa, Aa
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania

Post autor: malgosi35 »

martyna9396 pisze: AA, AA, Aa, Aa
Możliwe genotypy rodziców to AA i Aa.
Jeśli jedno z dzieci miało oczy niebieskie (aa) to który genotyp mieli rodzice?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości