zadania z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
nikaten24
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2008, o 15:41

zadania z genetyki

Post autor: nikaten24 »

Witam! mam problem z paroma zadaniami mam nadzieję, że ktoś mi pomoże

1.U ludzi gen warunkujacy wlosy ciemne dominuje nag genem warunkujacym wlosy blond, warunkujacy oczy ciemne nad warunkujacym oczy niebieskie, a gen warunkujacy obecnosc piegow nad genem w. ich brak. Kobieta i mezczyzna maja ciemne wlosy ciemne oczy o posiadaja piegi. Kobieta jest potrojna heterozygota, a mezczyzna homozygota poz wzg tych cech.Jakie jest prawdopodobienstwo, ze ich dziecko bedzie mialo genotyp matki?

2.U drobiu wyst okolo 23 letalnych mutacji autosomalnych recesywnych. W stadzie 2000 kur niesnych odnotowano 20 przypadkow jednej z nich. Oblicz czestosc wyst mutacji na jedno pokolenie.

3.U drobiu badano dziedziczenie 2 cech. W pokoleniu F2 po kojarzeniu testowym otrzymano 4 rownoliczebne klasy fenotypowe. Co mozna powiedziec o polozeniu genow wyznaczajacych badane cechy?czy mozna obl odleglosc miedzy testowanymi loci?

4.Badano polozenie 2 loci. Wykonano odp kojarzenie W pok F2 po kojarzeniu testowym otrzymano zwierzęta o klasach fenotypowych: 150Pt/pt, 152pt/pt, 10pT/pt oraz 12Pt,pt. Oblicz odleglosc miedzy badanymi loci oraz okresl uklad sprzezenia u dihybryda oraz u obojga rodzicow pokolenia wyjsciowego. Jaka jest zależności miedzy odleglosci miedzy loci genow sprzezonych a prawdopodobienstwem zajscia crossing-over?

5.Gen f warunkuje cechę letalną. Podejrzewa się, że pewnien knur jest jego nosicielem. Jakie metody testowania mozna wykorzystac aby stwierdzic czy knur jest czy nie jest nosicielem tego genu?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z genetyki

Post autor: malgosi35 »

nikaten24 pisze:1.U ludzi gen warunkujacy wlosy ciemne dominuje nag genem warunkujacym wlosy blond, warunkujacy oczy ciemne nad warunkujacym oczy niebieskie, a gen warunkujacy obecnosc piegow nad genem w. ich brak. Kobieta i mezczyzna maja ciemne wlosy ciemne oczy o posiadaja piegi. Kobieta jest potrojna heterozygota, a mezczyzna homozygota poz wzg tych cech.Jakie jest prawdopodobienstwo, ze ich dziecko bedzie mialo genotyp matki?
Czego nie rozumiesz? W zadaniu jest wszystko powiedziane.

A-ciemne włosy
a-jasne włosy
B-ciemne oczy
b-niebieskie oczy
C-obecność piegów
c brak piegów

Kobieta jest potrojna heterozygota - AaBbCc
Mezczyzna homozygota poz wzg tych cech - AABBCC

AaBbCc*AABBCC

F1
ABC
ABC.AABBCC
ABc.AABBCc
AbC.itd/itp
Abc.
aBC.
aBc.
abC.
abc.AaBbCc

Takich jak matka będzie 1/8
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: zadania z genetyki

Post autor: dermatogen »

4. Zależność jest taka, że im większa odległość między genami, tym większe p zajścia crossing over. Nie pomyliłaś się z tymi danymi? Narazie wychodzi mi wynik niemożliwy.
nikaten24 pisze:W pok F2 po kojarzeniu testowym otrzymano zwierzęta o klasach fenotypowych: 150Pt/pt, 152pt/pt, 10pT/pt oraz 12Pt,pt.
Pt/pt i Pt/pt to nie to samo?
Genotyp F1 to PpTt, więc układ jest cis.
nikaten24
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2008, o 15:41

Re: zadania z genetyki

Post autor: nikaten24 »

no z tego co jest napisane w zagadnieniach to nie ma błędu. Możliwe, że błąd jest w zadaniu.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: zadania z genetyki

Post autor: dermatogen »

Rodzice mieli genotypy PPTT i pptt.
Odległość liczy się sumując prawdopodobieństwa wystąpienia gamet zrekombinowanych (w przypadku PpTt - Pt oraz pT).
Prawdopodobieństwo wystąpienia w F2 osobnika o genotypie pptt wynosi 152/324≈0,47. Tak więc prawdopodobieństwo gamety pt to √0,47≈0,69. Potem wychodzą mi jakieś takie niemożliwe rzeczy raczej, a może w ogóle źle liczę. A skąd masz to zadanie?
nikaten24
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2008, o 15:41

Re: zadania z genetyki

Post autor: nikaten24 »

to jest zadanie z mojego egzaminu z genetyki-pewnie nie pochodzi z żadnego skryptu. No no nic trudno ale dzieki za chęci
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: zadania z genetyki

Post autor: Padre Morf »

ArtMys pisze:Tak więc prawdopodobieństwo gamety pt to √0,47≈0,69.
to jest krzyżówka PtPt x pptt

osobnik ptpt wytwarza tylko jeden typ gamety - pt i prawdopodobieństwo tej gamety wynosi 1.
W przypadku osobnika PtPt prawdopodobieństwo wyst gamet jest nastyępue:
PT - 150/324=0,46
pt - 0,47
pT - 0,03
Pt - 0,04

odległość wynosi więc 0,03+0,04=0,07 czyli 7% albo 7cM

Można prościej - 22/324=0,07 czyli na jedno wychodzi

Im większa odległość tym większa szansa zajścia c-o.

Ukłąd genów na chromosomie jest taki:
P-T
p-t
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: zadania z genetyki

Post autor: dermatogen »

nikaten24, mogę spytać, co studiujesz? Biologię, medycynę czy biotechnologię.?
nikaten24
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2008, o 15:41

Re: zadania z genetyki

Post autor: nikaten24 »

studiuje biologie:)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z genetyki

Post autor: malgosi35 »

nikaten24 pisze:3.U drobiu badano dziedziczenie 2 cech. W pokoleniu F2 po kojarzeniu testowym otrzymano 4 rownoliczebne klasy fenotypowe. Co mozna powiedziec o polozeniu genow wyznaczajacych badane cechy?czy mozna obl odleglosc miedzy testowanymi loci?
geny niezależnie. Krzyżówka z podwójną heterozygotą

[ Dodano: Pią Cze 27, 2008 18:18 ]
nikaten24 pisze:5.Gen f warunkuje cechę letalną. Podejrzewa się, że pewnien knur jest jego nosicielem. Jakie metody testowania mozna wykorzystac aby stwierdzic czy knur jest czy nie jest nosicielem tego genu?
np. skrzyżować z nosicielką to rozszczepienie bedzie 2:1
ewulka1317
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2014, o 16:35

Re: zadania z genetyki

Post autor: ewulka1317 »

Hej mam te same zadania z genetyki i własnie mam problem z 3 i 5 . Miałam na kolokwium , byłam na konsultacjach i już sama nie wiem jak to ma byc. Np to piąte już wiem, że to allele niezależne i co dalej ? występują na roznych chromosomach w związku z czym niemożliwe jest obliczenie odległosci miedzy nimi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość