Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: belpherka »

Nazwa, którą podajesz Greg jest jak najbardziej poprawna i podtrzymuję to, co pisałam wcześniej, że powinieneś dostać za nią punkt. Mieliśmy to dodane do klucza. W tym oficjalnym kluczu pewnie tego nie ma ale było to na 100% dodane, że to jest nazwa poprawna. Taka nazwa tego kwasu czy też tego drugiego, o którym w zadaniu była mowa jest w Claydenie i skryptach z chemii organicznej czy też biochemii Uniwersytetu Warszawskiego.
qqrq
Posty: 24
Rejestracja: 26 kwie 2014, o 12:41

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: qqrq »

belpherka pisze:Nazwa, którą podajesz Greg jest jak najbardziej poprawna i podtrzymuję to, co pisałam wcześniej, że powinieneś dostać za nią punkt. Mieliśmy to dodane do klucza. W tym oficjalnym kluczu pewnie tego nie ma ale było to na 100% dodane, że to jest nazwa poprawna. Taka nazwa tego kwasu czy też tego drugiego, o którym w zadaniu była mowa jest w Claydenie i skryptach z chemii organicznej czy też biochemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Droga Belpherko, czy taki wzór pólstrukutralny cykloheksanu (i jego pochodnych rozrysowanych w podobny sposób) był zaliczany?

CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2
|_|
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Dziwny ten Twój wzór, bo w chemii każde zagięcie oznacza atom węgla. Także mogli tego nie uznać.

uki94
Posty: 56
Rejestracja: 12 sty 2012, o 18:07

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: uki94 »

belpherko a co z tym? Zadanie 37b) napisałem, że powstaje substancja o zapachu migdałów w probówce z fenyloalaniną
greg14131413
Posty: 27
Rejestracja: 31 maja 2014, o 11:34

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: greg14131413 »

Pewnie było tak że moja nazwa kwasu(2-hydroksy-3-karboksypentanodiowy) została dołączona do klucza odp. w pózniejszym terminie bo sprawdzeniu pracy .Egzaminator poprawiający zadania bo nie jeden egzaminator poprawia cała prace tylko odpowiada za jakies zadanie nie sprawdził tego i tyle . Miałbym 1 pkt wiecej co dla mnie robi roznice.Szkoda tylko ze nie wszyscy egzaminatorzy podchodza profesjonalnie do swego zawodu. Nie chce mi sie teraz odwolywac i czekac miesiacami na udostepnienie mojej pracy.
belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: belpherka »

uki94 pisze:belpherko a co z tym? Zadanie 37b) napisałem, że powstaje substancja o zapachu migdałów w probówce z fenyloalaniną
Nie pamiętam już dobrze tego klucza ale wydaje mi się, że musiało być napisane o zabarwieniu zawartości probówki z fenyloalaniną na żółto. Jeśli dodatkowo oprócz tej zmiany barwy napisałeś o tym zapachu, to na pewno jest dobrze. Jeśli tylko o zapachu to wydaje mi się, że nie było to uznawane.

Co do tego dziwnego wzoru cykloheksanu to też nie pamiętam już dobrze. I to jest rzeczywiście tak jak napisał wsedek ale z drugiej strony w chemii organicznej wzory cukrów prostych są czasami tak zapisywane w podręcznikach w takiej przejściowej jakby wersji między wzorem Fischera a wzorem Hawotha, takie jakby pozaginane (co oczywiście też nie jest do końca poprawne z powodów, o których napisał wsedek). Tutaj więc jest trochę tak, że na dwoje babka wróżyła. Ja takiej pracy nie miałam więc nie pamiętam ale coś mi się kojarzy, że mogło to być zaliczane. I dla ścisłości dodam tylko, że to nie wynika z niejasności klucza tylko raczej z mojej dziurawej pamięci.
Natalia1995
Posty: 16
Rejestracja: 27 cze 2014, o 16:32

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Natalia1995 »

Ja nie wiem gdzie straciłam 4 pkt na chemii. Cholera nie pamiętam już wyników obliczeniowych, ale patrząc na resztę po prostu nie mogę dopatrzeć się tych błędów. No a 49 a 53 pkt to sporawa różnica w % Aż chyba się przejdę do OKE
Awatar użytkownika
karooolajn
Posty: 196
Rejestracja: 7 maja 2013, o 12:38

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: karooolajn »

Natalia1995 pisze:Ja nie wiem gdzie straciłam 4 pkt na chemii. Cholera nie pamiętam już wyników obliczeniowych, ale patrząc na resztę po prostu nie mogę dopatrzeć się tych błędów. No a 49 a 53 pkt to sporawa różnica w % Aż chyba się przejdę do OKE
Wejdź sobie w OBIEGu w szczegóły egzaminu i zobacz w których zadaniach poszedł Ci punkt
Natalia1995
Posty: 16
Rejestracja: 27 cze 2014, o 16:32

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Natalia1995 »

W OKE Łódź chyba nie ma takiej opcji niestety
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: black-cat »

Natalia1995 Mam podobną sytuację. U mnie z moich obliczeń jest różnica ok 10% między tym co sobie liczyłam w najgorszym wypadku i tego jaki wynik uzyskałam. Niestety u mnie też nie ma takiej opcji, żeby sprawdzić ile punktów uzyskało się za dane zadanie:(
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Maciek418
Posty: 44
Rejestracja: 10 cze 2013, o 10:58

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Maciek418 »

wsedek pisze:
Maciek418 pisze:W Szczecinie mówili w radiu, że b.dużo osób złożyło w tym roku niby na lekarski

Widzę, że dysponujesz precyzyjnymi danymi

11,3 os/miejsce
Better?:P
Natalia1995
Posty: 16
Rejestracja: 27 cze 2014, o 16:32

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Natalia1995 »

black-cat Najbardziej możliwe są chyba błędy w obliczeniach/jednostkach, a że wyników nie pamiętam to ciężko sprawdzić.
Już zmotywowana na poprawę matury? Idziesz na jakieś studia czy zostajesz w domu?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: black-cat »

Też tak właśnie myślałam ale pamiętałam żeby pisać jednostki i odpowiedzi do zadań obliczeniowych. Także nie wiem za co AŻ tyle punktów mogło polecieć.
Zmotywowana jestem, bo i tak nie spodziewałam się w tym roku wybitnych wyników, jeszcze biorąc pod uwagę poziom matury, który moim zdaniem był b.wysoki. Nie idę na studia, skupiam się na nauce do matury:)
Kierunek lekarski :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości