zadania ze sprzezenia genów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
szeee
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2008, o 21:52

zadania ze sprzezenia genów

Post autor: szeee »

hej, mam 2 zadanka i licze na Wasze odpowiedzi by sprawdzic czy dobrze rozwiazałam

1) osobnik o podobnych niżej genotypach i liczbie chromosomów 2n=4 tworza różne typy gamet z określoną czestotliwością zaznacz położenie genów w chromosomach
AaBb:50%Ab
50%aB
AaBb:25%AB
25%ab
25%Ab
25%aB

2) w heterozygocie geny A-a i B-b leza w odległości 10morganów na tym samym chromosomie i sa sprzeżone w układzie trans Jakie bedzie rozszczepienie fenotypów w potomstwie powstałym po skrzyżowaniu tej heterozyg z homozygota recesywna uzasadnij otrzymany wynik

z gory dzieki ]
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia genów

Post autor: malgosi35 »

szeee pisze:AaBb:50%Ab
50%aB
geny sprzęzone, sprzężenie absolutne (brak crossing-over) na jednym chromosomie Ab a na jego homologu aB, druga para genów pusta.
szeee pisze:AaBb:25%AB
25%ab
25%Ab
25%aB
Dziedziczenie genów niezależne. Na jednej parze chromosomów allele Aa, na drugiej Bb

[ Dodano: Wto Gru 16, 2008 23:42 ]
szeee pisze:w heterozygocie geny A-a i B-b leza w odległości 10morganów na tym samym chromosomie i sa sprzeżone w układzie trans Jakie bedzie rozszczepienie fenotypów w potomstwie powstałym po skrzyżowaniu tej heterozyg z homozygota recesywna uzasadnij otrzymany wynik
Ab/aB*ab/ab

F1
Ab/ab - 45%
aB/ab - 45%
AB/ab - 5%
ab/ab-5%
szeee
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2008, o 21:52

Re: zadania ze sprzezenia genów

Post autor: szeee »

dzięki wielkie,
a wiec zgadza mi się wszystko!

pozdrawiam serdecznie!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość