Zadanie genetyka...

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
mychaaa
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2008, o 14:56

Zadanie genetyka...

Post autor: mychaaa »

Pani M i Pani K urodziły dzieci w tym samym szpitalu i w tym samym czasie. Pani M zabrała do domu dziewczynkę Marysię, Pani K chłopczyka Stasia. Pani K była przekonana, że urodziła dziewczynkę i wróciła do szpitala z reklamacją. Badanie krwi wykazało, że Pan K miał grupę krwi 0, Pani K AB, a Pan i Pani M oboje grupę B. Marysia miała grupę A, a Stasiu 0.
Czy zamiana dzieci była możliwa?

Proszę o wskazówki do tego zadania, jest mi bardzo potrzebne, a nie wiem jak się za nie zabrać
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: Marcin_skc »

Zamiana dzieci jest możliwa. Trzeba poprostu zrobić szachownice na grupy krwi

Państwo K

00
A.A0A0
B.B0B0

A0 i B0 to możliwe genotypy dzieci, czyli ich dzieci mogą mieć grupę krwi A lub B żadnej innej. Staś ma grupę krwi 0 więc nie może być ich dzieckiem. Pomyłka zaszła napewno.

Państwo M
mają obydwoje grupę krwi B, więc ich genotypy to B0 lub BB. w każdym razie ich dziecko może mieć grupę krwi B lub 0, jeśli obydwoje mają genotyp B0 i grupę krwi B jeśli mają genotyp BB. To wszystko wyjdzie ci z szachownicy.

Marysia nie moze być córką państwa M, ale może być córką państwa K, a Staś nie moze być synem państwa K ale może być synem państwa M.
mod: malgosi35:W genetyce obowiązują pewne zasady. Są geny dominujące i recesywne. Dominujące oznacza się dużą literą alfabetu, recesywne małą.
Jeśli chcesz pomagać na forum, to stosuj się do zasad nauki, w której odpowiadasz na pytania. Dla osób, które się uczą, twoje odpowiedzi wprowadzają w błąd.
Ostatnio zmieniony 6 gru 2008, o 22:48 przez Marcin_skc, łącznie zmieniany 1 raz.
mychaaa
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2008, o 14:56

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: mychaaa »

yhm. Dziękuję, za pomoc i zrozumiałe rozpisanie tego zadania. Ja z biol jestem hm kiepska, ale zrozumiałam. Dzięki.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: Marcin_skc »

malgosi35 Napisałem tak, zeby było łatwiejsze do zrozumienia. Poza tym czasami na lekcjach też się tak zapisuje dziedziczenie grup krwi, żeby uczniowie to lepiej zrozumieli. Skoro tak bardzo Ci to przeszkadza, to daje uzupełnienie
i0.i0
.IA.IAi0IAi0
.IB.IBi0IBi0

A, B i 0 powinny być w indeksach górnych.
A i B są dominujące, a 0 jest recesywne.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: malgosi35 »

Z historycznego punktu widzenia:
Na początku był gen I (ani dominujący, ani recesywny)
Potem pojawiła się forma recesywna i.
Gen i nie występuje w wielu formach więc jest tylko i bez indeksów.

IA i IB to są geny kodominujące.
Mamy wię IA i IB (A i B w indeksie górnym) oraz recesyw i
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: Jakusz »

Po za tym Marcin, oznaczanie alleli wielokrotnych jest ustalone odgórnie - tutaj indeksami górnymi są oznaczenia powstających grup krwi, ale w przypadku wielu innych cech oznacza się to np. tak:

P, P^b, P^a, P^c, p i w twoim zaproponowanym sposobie pojawiłbym się problem, bo nie dałoby się zapisać allela dominującego P, ani też recesywnego p.

X^a oznacza indeks górny za ("potęga")
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadanie genetyka...

Post autor: malgosi35 »

Albo np. I^A1, I^A2, I^A3, I^Ax, I^Am, I^Bx, I^Bm , i
Są cechy które uwarunkowane są 40 allelami wielokrotnymi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość