zadanie o aparatach szparkowych :|

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

zadanie o aparatach szparkowych :|

Post autor: Regis »

Próbna matura z gazety wyborczej. Klucz wydaje mi się w tym przypadku błędny, ale mogę się mylić. Jakbyście to rozwiązali?

Komórki aparatów szparkowych zmieniają swój stan w zależności od dostępności światła.
Uzupełnij tabelę w której uwzględnisz różne zmiany w komórkach aparatu szparkowego zachodzące w czasie dnia i nocy.

Tabelka w której pod hasłami dzień i noc trzeba wpisać jedno z wyrażeń w nawiasie.

1. przemiany węglowodanów (glukoza skrobia / skrobia glukoza)
2. stan aparatu szparkowego (zamknięcie / otwarcie)

Odpowiedzcie szybko proszę
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: zadanie o aparatach szparkowych :|

Post autor: Jakusz »

W tym pakiecie który także robiłem jest podstawowy błąd. Oczywiście aparaty szparkowe w tym przypadku i w tym zadaniu należy oznaczyć jako otwierające się w dzień a zamykające w nocy.

Co do skrobi i glikozy. Rozumiem dlaczego masz watpliwosci, bo sam takie przez moment mialem. Otóż chodzi o to, że skrobia jest nieczynna osmotycznie a glukoza owszem. Co to daje? A no to, że zamieniając skrobie w glukoze podczas dnia umożliwia to zwiekszenie potencjału osmotycznego (spadek wartości względnej, wzrost wartości bezwzględnej) co powoduje zwiekszenie turgoru komórek szparkowych a zatem otwarcie szparki. Zamieniajac glukoze w skrobie potencjał osmotyczny komórki zmniejsza się (jego wartość względna rośnie, bezwzględna spada wynika to z tego ze zawsze jest ujemny) co powoduje zmniejsze nie turgoru tych komórek i zamknięcie szparki na noc.
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

Re: zadanie o aparatach szparkowych :|

Post autor: Regis »

Aha dobra już rozumiem - dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość