Zadanie problematyczne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
byczegg
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2014, o 19:22

Zadanie problematyczne

Post autor: byczegg »

Informacja do zadania :
Jedną z metod usuwania tlenku siarki(IV) z gazów spalinowych w instalacjach przemysłowych jest odsiarczanie, zachodzące w dwóch etapach. W etapie I przepuszcza się gazy spalinowe przez zawiesinę węglanu wapnia. W wyniku reakcji powstaje, również w formie zawiesiny, siarczan(IV) wapnia. Etap II tego procesu ma na celu otrzymanie takiego produktu, który można łatwo usunąć z instalacji przemysłowej. W tym celu przepuszcza się przez zawiesinę siarczanu(IV) wapnia powietrze i przemywa powstającą w tym procesie
gęstniejącą porowatą masę wodą. Końcowym produktem w opisanej metodzie jest gips krystaliczny – sól o wzorze CaSO4·H2O (woda1/2)

Treść zadania :

OBLICZ O ILE GRAMÓW WZROSŁA MASA ZAWIESINY JEŚLI PRZEZ 50G CaCO3 PRZEPUSZCZONO 10dm3 TLENKU SIARKI (IV) W WARUNKACH NORMALNYCH. W GAZACH OPUSZCZAJĄCYCH INSTALACJE POZOSTAŁO 2,5 dm3 TLENKU SIARKI (IV). PODAJ WYNIK Z DOKŁADNOŚCIĄ DO LICZBY CAŁKOWITEJ.


Zacząłem od napisania reakcji:

SO2 + CaCO3 CaSO3 + CO2

następnie objętość SO2, która wzięła udział w reakcji V=10-2,5=7,5dm3
Vo= 22,4 dm3

następnie obliczyłem liczbę moli SO2, która wzięła udział w reakcji
n=V/Vo n=7,5dm3/22,4dm3 n=0,34 mola

następnie masy gazów:

Mso2 = 64g/mol Mco2=44g/mol

i ich masę razy liczbę moli

mso2= 64g/mol*0,34mola mso2=21,76g
mco2= 44g/mol*0,34mola mco2=14,96g

następnie różnice mas przyjąłem jako przyrost

Δm= so2-co2
Δm=21,76g=14,96g
Δm=6,8g

czy to zadanie jest dobrze, i czy tak właśnie je się liczy ?


Liczę na pomoc i dziękuje z góry
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Zadanie problematyczne

Post autor: Olafek »

Merytorycznie dobrze, obliczeń nie sprawdzałem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości