Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Miluutek
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:18

Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: Miluutek »

Nie potrafię dojść do rozwiązania z tym zadaniem. Jak to ładnie policzyć?
Treść:
Próbkę węglowodoru alifatycznego o masie 0,288 g spalono, a powstały gaz przepuszczono przez płuczkę z wodą wapienną. Stwierdzono, że masa płuczki wzrosła o 2 g.

Oblicz wzór sumaryczny spalonego węglowodoru, wiedząc, że ze spalenia jednej objętości tego węglowodoru w postaci gazowej otrzymuje się pięć objętości gazu pochłanianego przez wodę wapienną.

Wiem, że trzeba zapisać oba równania i x =5 (z CxHy). Nie wiem jak wykorzystać informację z płuczką i przyrostem masy.
Będę wdzięczna za pomoc
pesel

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: pesel »

Miluutek pisze:Próbkę węglowodoru alifatycznego o masie 0,288 g spalono, a powstały gaz przepuszczono przez płuczkę z wodą wapienną. Stwierdzono, że masa płuczki wzrosła o 2 g.
Oblicz wzór sumaryczny spalonego węglowodoru, wiedząc, że ze spalenia jednej objętości tego węglowodoru w postaci gazowej otrzymuje się pięć objętości gazu pochłanianego przez wodę wapienną.
Raczej treść bez sensu. Nawet jak spalimy 0.288g węgla to nie dostaniemy 2g CO2. Może wytrąciło się 2g osadu, wtedy pentan.
Miluutek
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:18

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: Miluutek »

A gdyby nie zważać na ten błąd - to jak powinno się liczyć takie zadania z płuczką? Jakie proporcje, równania?
pesel

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: pesel »

Skąd masz ten arkusz? Jakiś link czy coś?

Nawet nie napisali czy parę wodną przed puszczeniem na płuczkę skroplili. BTW, masę zadań na ten temat masz w zbiorze Pazdro w każdym dziale o węglowodorach.
Miluutek
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:18

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: Miluutek »

Zadanie pochodzi z tej książki, przepisałam dokładnie jego treść. Odpowiedź to C5H12, ale nie wiem jak do tego dojść.
Załączniki
chemia-probne-arkusze-maturalne-poziom-rozszerzony-szkola-ponadgimnazjalna-zestaw-2-b-iext46808137.jpg
pesel

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: pesel »

Gdyby to osadu było 2g (a nie dwutlenku węgla) to wtedy:

nCO2=nCaCO3=2/100=0.02 mola. To oznacza, że powstałoby to z 0.02/5=0.004 mola węglowodoru. A to by oznaczało, że masa molowa węglowodoru wynosiłaby 0.288/0004=72 g/mol. A to by oznaczało, że to pentan. Taka moja koncepcja.
Miluutek
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:18

Re: Zadanie z płuczką Arkusz 5 Pazdro 2017

Post autor: Miluutek »

Przy takim założeniu poradziłabym sobie, ale dziękuję bardzo
Oby zadania we wtorek były bardziej łaskawe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości