zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Paulaa96 »

Oblicz prędkość wypływu powietrza przez otwór z dętki samochodowej, w której panuje nadciśnienie delta p=2,2*10^5 N/m^2. Przyjąć gęstość powietrza 1,3 kg/m^3.

Rozwiązałam to tak, nie wiem czy jest to dobrze. Jeśli nie, to proszę o rozwiązanie tego zadania.
p=pa+((dv^2)/2)
p-pa=(d/v^2)/2
delta p=(dv^2)/2
v=pierwiastek ( 2* delta p)/d

v= pierwiastek (2*2,2*10^5)/1,3= 581,77 m/s

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Adax82 »

Paulaa96,

W zasadzie masz to źle rozwiązane. Prawidłowa odpowiedź to 340 m/s.
Wychodząc z równania Bernoulliego faktycznie otrzymuje się taki wynik liczbowy jak podałaś. Widzimy – na podstawie treści zadania – że jest ono na poziomie akademickim. Czy zatem Twój nauczyciel nie powiedział Ci o zakresie stosowania równania Bernoulliego dla gazów ?
Wypływ ze zbiornika do otoczenia – choćby różnica ciśnień byłaby nieograniczenie duża – nie przekroczy prędkości dźwięku w powietrzu, czyli 340 m/s, co odpowiada liczbie podobieństwa Macha równej 1. Aby uzyskać prędkość wypływu większą niż 340 m/s należałoby zastosować dyszę zbieżno-rozbieżną de Lavala. Jako żywo żadna dętka samochodowa nie jest wyposażona w taką dyszę w miejscu przebicia dętki. Zatem wypływ z dętki nie może być ponaddźwiękowy – bo wartość wypływu 581,8 m/s odpowiada przepływowi naddźwiękowemu przy liczbie Macha równej M = 1,71
Inaczej to ujmując: jeśli ( w takich warunkach ) otrzymujemy prędkość wypływu poniżej prędkości dźwięku - to ją tak przyjmujemy. Jeśli obliczona prędkość wypływu przekracza prędkość dźwięku - to przyjmujemy prędkość dźwięku.
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

Re: zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Paulaa96 »

Przepraszam, ale nie mam pojęcia o fizyce, i kompletnie nie rozumiem tego co mi napisałeś. Masz rację, zad jest akademickie, ale nauczyciel powiedział, że zastosować Bernoulliego i nic więcej. Czy mogę prosić o rozwiązanie?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Adax82 »

Paulaa96,
1. Co do sposobu rozwiązania oraz otrzymanego wyniku - jest to formalnie prawidłowe i niczego więcej nie można tu zrobić.
2. Dyskusji podlega sam wynik: otrzymaliśmy prędkość, która odpowiada przepływowi naddźwiękowemu. Trzeba to wiedzieć kiedy następuje przepływ naddźwiękowy, bo jest to element wiedzy teoretycznej - powyżej 340 m/s, podobnie jak trzeba wiedzieć, że przyspieszenie ziemskie wynosi g = 9,81 m/s^2, a prędkość światła wynosi tyle to a tyle, a stała gazowa wynosi tyle to a tyle, itd., itd., itd.
Wiedząc na podstawie warunków zadania jakie są warunki wypływu powietrza i nie że może być to przepływ naddźwiękowy dajemy odpowiedź: z uwagi, że nie są spełnione warunki przepływu naddźwiękowego, przepływ w odnośnym zadaniu osiągnie wielkość krytyczną równą 340 m/s".
.a nie napisałem wcześniej: przepływ równy prędkości dźwięku jest przepływem krytycznym.

A swoją drogą jeśli nauczyciel powiedział, że należy zastosować równanie Bernoulliego - to dobrze powiedział. Ale powtórzę pytanie: a czy nauczyciel powiedział o ograniczeniu stosowania tego równania?
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

Re: zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Paulaa96 »

niestety nic nie mówił o ograniczeniach stosowania tego prawa
Paulaa96
Posty: 26
Rejestracja: 22 sie 2014, o 14:03

Re: zadanie z prawa Bernoulliego PILNE

Post autor: Paulaa96 »

równania*
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości