Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
taye86

Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Post autor: taye86 »

Jak zwykle mam pytanie. Dotyczy ono zadania 5 ze strony 109 podręcznika WSiP cz. 1, t. I, zakres rozszerzony.

Przygotowano płaskie naczynie z żelem agarowym zawierającym skrobię. Do tego żelu wetknięto kiełkujące 4 ziarna jęczmienia, które odpowiednio przygotowano:
ziarno 1 - przecięto na połowę
ziarno 2 - przecięto na połowę i przetrzymano 5 min we wrzącej wodzie
ziarno 3 - przecięto na połowę i wymoczono przez 5 min w kwasie siarkowym (nie podano którym =])
ziarno 4 - pozostawiono w całości (nie przecięto).

Uwaga: ziarna jęczmienia zawierają skrobię oraz enzym, który rozkłada ten węglowodan do glukozy podczas kiełkowania.

Po 15 godzinach na żel agarowy z tymi ziarnami naniesiono jodynę. Okazało się, że ciemnoniebieskie zabarwienie uzyskał cały żel agarowy poza miejscem wokół połówek ziarna 1.

a) sformułuj problem badawczy do tego doświadczenia
b) wyjaśnij wynik tego doświadczenia


Logiczne jest, że jodyna będzie zabarwiała miejsca ze skrobią na ciemnoniebiesko, bo płyn Lugola tak właśnie barwi skrobię ( cząsteczki skrobi absorbują jod). Skoro w pierwszym nie ma skrobi, to znaczy, że enzym zdążył rozłożyć skrobię do glukozy i ziarno dalej kiełkuje? A w reszcie zostało to zahamowane? I dlaczego przy 4. ziarnie jest taka sama sytuacja jak przy 2. i 3.?

Czy problemem badawczym będzie tutaj: badanie obecności skrobi w kiełkujących ziarnach jęczmienia? Czy może raczej badanie warunków kiełkowania ziaren jęczmienia? I dlaczego taki problem badawczy? Preferuję podpowiedzi zamiast gotowców =]

Z góry dziękuję za pomoc.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Post autor: armistice »

Enzymy sie denaturują pod wplywem wysokich temteeparur, czyli tracą swoją strukture n-rzędową w ktorej sa aktywne chemicznie- to podpowiedź do ziarna nr 2. Co do 3 ziarna to być może kwas siarkowy działa jakos inhibicyjnie na ten enzym. 4 ziarno nie bylo rozcięte więc enzym rozkładający skrobie nie ma kontaktu z tą skrobią z żelu więc nie moze jej rozłozyć do glukozy.

"Czy może raczej badanie warunków kiełkowania ziaren jęczmienia?"

Raczej tu nie o to chodzi bo w sposobie wykonania doswiadczenia masz tylko napisane Do tego żelu wetknięto kiełkujące 4 ziarna jęczmienia, które odpowiednio przygotowano". Wiec tu raczej nie chodzi o proces kiełkowania.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Post autor: Jakusz »

Jakoś inhibicyjnie? Mocne kwasy i zasady denaturują białka. Zatem chodzi tak jak poprzednio o denaturację - po prostu.
taye86

Re: Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Post autor: taye86 »

tak, do tego już doszedłem, że będzie denaturacja chemiczna i termiczna (odpowiednio dla 3. i 2. ziarna), zdawało się być logiczne. Niestety dalej nie mogę sformułować problemu badawczego. Wpływ warunków fizycznych i chemicznych na wydzielanie enzymów kiełkującego ziarna jęczmienia? Jaki wpływ mają warunki fizyczne i chemiczne na wydzielanie enzymu rozkładającego skrobię do glukozy w kiełkujących nasionach jęczmienia? Bo tak sobie myślę, że 1. ziarno byłoby próbą kontrolną, czyli w normalnych warunkach, w kontakcie ze skrobią, enzymy rozkładają skrobię zawartą w żelu agarowym. 2. ziarno pod wpływem wysokiej temperatury nie wydziela enzymu (warunek fizyczny), 3. ziarno pod wpływem kwasu również nie wydziela enzymu (warunek chemiczny) i 4. Enzym nie ma kontaktu ze skrobią z agaru (warunek fizyczny). Czyli warunki fizyczne i chemiczne mają wpływ na rozkład skrobi do glukozy, a więc i wplyw na kiełkowanie, bo jesli nie kiełkuje, to nie wydziela enzymu i nie wydziela enzymu, b nie kiełkuje? Choć nie, bo w 4. nie da się stwierdzić, czy kiełkuje czy nie, bo przecież enzym nie ma kontaktu. Mój sposób myślenia jest zawiły, wiem. Bardzo, bardzo dziękuję =]
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Żel agarowy, płyn Lugola itd. =]

Post autor: armistice »

"Mocne kwasy i zasady denaturują białka. no tak, lekkie zaćmienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości