Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 cze 2008, o 21:44 

Mam pytanie, rozważam bardzo poważnie by po śmierci pozwolić aby pobrac odemnie moje organy. Jednak nie wiem jak i gdzie miałabym wyrazić taką zgode, musze się do kogoś zwrócić ? Chyba musi to być udokumentowane na piśmie ?!
Prosze o pomoc w tej sprawie w jaki sposób mam wyrazić tą cheć na zgode poprania odemnie organów po śmierci.

PostNapisane: 19 cze 2008, o 22:02 
Moderator

Musisz wypełnić tzw. świadomą zgodę na bycie dawcą. Wzór jest np. tutaj:
http://www.przeszczep.pl/pdf/oswiadczenie_woli_www.pdf

Trzeba to wypełnić i nosić przy sobie. Najlepiej w portfelu obok dokumentów. Ważne jest też powiadomienie rodziny o tym, że chcemy być dawcą.

Warto pobuszować na:
http://www.przeszczep.pl
http://www.poltransplant.org.pl/

PostNapisane: 19 cze 2008, o 22:02 
Moderator

http://www.pierwszapomoc.net.pl/przeszczep.html
tu jest, na dole, oświadczenie do pobrania
my w szkole po wf-ie dostaliśmy takie karteczki

PostNapisane: 19 cze 2008, o 22:46 

dziekuję Wam za pomoc :):) to piekne,ze po smierci możemy jeszcze dac coś od siebie - uratowac czyjes życie !

PostNapisane: 19 cze 2008, o 22:47 
Moderator

agatha_89 napisał(a):
to piekne,ze po smierci możemy jeszcze dac coś od siebie - uratowac czyjes życie !

No nie do końca. Może się okazać, że narządy nie nadają sie do przeszczepu.

PostNapisane: 19 cze 2008, o 22:55 

tak wiem,ale sama możliwość -wyrażenie woli jest szansa dla innych ludzi, którzy walczą o swoje życie.

PostNapisane: 20 cze 2008, o 08:42 

Morfeusz napisał(a):
Może się okazać, że narządy nie nadają sie do przeszczepu.

racja..
albo ktoś nie dbał o siebie za życia.. albo rozbił się na motocyklu.. i niewiele z niego zostało..
hmm a nie trzeba być pełnoletnim by podpisać takie oświadczenie?

PostNapisane: 20 cze 2008, o 11:48 

A ja słyszałam, że istnieje coś takiego jak zgoda domniemana, czyli w wypadku śmierci pnia mózgu jeśli osoba za życia nie określiła, że nie chce zostać dawcą, to można pobrać od niego organy...
Gosiaczek napisał(a):
hmm a nie trzeba być pełnoletnim by podpisać takie oświadczenie?

Chyba trzeba. Co prawda ja będę pełnoletnia dopiero we wrześniu, ale noszę podpisane oświadczenie woli i powiadomiłam o tym rodziców.

PostNapisane: 20 cze 2008, o 13:52 

Gosiaczek napisał(a):
albo rozbił się na motocyklu..

Z motocyklistów ponoć wbrew pozorom da się nieźle pobierać organy. Może to zależy od szybkości;P.

PostNapisane: 20 cze 2008, o 15:47 

Cytuj:
Większość społeczeństwa nie wie, że prawną podstawą pobrania
narządów do przeszczepu po czyjejś śmierci jest w naszym kraju
tzw. zgoda domniemana, czyli niewyrażenie sprzeciwu za życia.

http://64.233.183.104/search?q=cache:NV ... =firefox-a

PostNapisane: 20 cze 2008, o 16:26 
Moderator

onlyma napisał(a):
A ja słyszałam, że istnieje coś takiego jak zgoda domniemana, czyli w wypadku śmierci pnia mózgu jeśli osoba za życia nie określiła, że nie chce zostać dawcą, to można pobrać od niego organy...

Istnieje zgoda domniemana niemniej jednak pyta się rodzinę o zgodę. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pobiera sie organy wbrew woli rodziny może ona wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem i sąd może zakazać pobrania. Jeśli pacjent wyraził swoją wolę (figuruje w centralnym rejestrze sprzeciwów albo ma oświadczenie woli) respektuje sie jego wolę bez względu na to co twierdzi rodzina.

PostNapisane: 21 cze 2008, o 20:56 

Morfeusz napisał(a):
Istnieje zgoda domniemana niemniej jednak pyta się rodzinę o zgodę. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pobiera sie organy wbrew woli rodziny może ona wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem i sąd może zakazać pobrania.

A z reguły rodzina zrozpaczona po śmierci bliskiej osoby nie chce słyszeń o niczym tak oryginalnym i słabo rozpowszechnionym w Polsce jak przeszczep organów - smętna rzeczywistość ludzi-egoistów.

PostNapisane: 21 cze 2008, o 21:53 

Przemeqq napisał(a):
A z reguły rodzina zrozpaczona po śmierci bliskiej osoby nie chce słyszeń o niczym tak oryginalnym i słabo rozpowszechnionym w Polsce jak przeszczep organów - smętna rzeczywistość ludzi-egoistów.

To przykre ....

Powinno uswiadamiać sie ludzom jaki to piękny gest ! ! !

PostNapisane: 22 cze 2008, o 08:30 

agatha_89 napisał(a):
Powinno uswiadamiać sie ludzom jaki to piękny gest ! ! !

Łudzisz się, że nasze z reguły średnio wykształcone i przesądne, tradycyjne społeczeństwo da się przekonać? Większość będzie cię traktować jak czarownika voodoo i chcieć uciec od ciebie jak najdalej ;)

PostNapisane: 22 cze 2008, o 12:36 

Dokładnie. Moi znajomi sceptycznie traktują np. mój pomysł o oddaniu szpiku, o oddawaniu krwi... Albo nieuświadomieni, albo po prostu obojętni. Jeśli to, że mój szpik uratuje komuś życie nie jest wystarczającą motywacją do decyzji i zgodzie na jego oddanie czy też na przeszczep to nie mam pojęcia jak do ludzi dotrzeć... Swoje na pewno zrobiła afera nie tak dawno rozpowszechniona przez media, której na dobrą sprawę nie było...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia