Ziemniak absorbuje sól

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Maldita
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2012, o 21:51

Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Maldita »

Witam!

Babciny sposób mówi, iż przesoloną zupę odratuje świetnie ziemniak wrzucony do garnka. Stąd moje pytanie (przyznaję, że dość dziecinne): w jaki sposób ziemniak absorbuje tę sól? Z tego co wiem, na drodze osmozy z ziemniaka wypływa woda (raczej niewystarczające ilości na odsolenie zupy), lecz jony sodu wymagają transportu aktywnego (dlaczego ziemniak pobierałby aż takie ilości sodu?). Wykładam się na takiej prostej rzeczy i niesamowicie mnie to męczy. Będę bardzo wdzięczna za wytłumaczenie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: AnnaWP »

Surowy ziemniak nie wchłania do wnętrza komórek, ale w trakcie gotowania komórki są niszczone, błony komórkowe rozpadają się, a sól po trochu dostaje się sól, dlatego smak ziemniaka gotowanego bez soli i z solą jest inny.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Giardia Lamblia »

Co ciekawe, sól (w zależności od czasu gotowania) nie wnika zbyt głęboko w ziemniaka, gromadzi się raczej powierzchniowo. Wbrew wyobrażeniom, że jak wrzucasz ziemniora, to pyra robi się cała słona
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście. W praktyce ziemniaka wrzuca się, bo a) coś tam wciągnie, b) łatwo go potem wyłowić.

Ale skrajnie przesolonej zupy nie uratujesz, chociaż trochę pomoże. Ziemniak będzie normalny, jak z posolonej wody. No - nasiąknie też trochę smakiem zupy
Awatar użytkownika
Maldita
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2012, o 21:51

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Maldita »

Dziękuję Wam bardzo, w końcu potrafię to wyjaśnić!
A tak dodatkowo - większość innych warzyw (np. marchewka) zachowa się podobnie, prawda?
Chociaż nie ma to jak ziemniaki.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: AnnaWP »

Tak. Ziemniak chyba dlatego, że jest dość neutralny w smaku, w porównaniu z pietruszką lub selerem.
Awatar użytkownika
Maldita
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2012, o 21:51

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Maldita »

Dziękuję bardzo!
juliadom

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: juliadom »

O, ciekawe. Właśnie ostatnio też się nad tym zastanawiałam. I wszsytko się wyjaśniło
Larek
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2015, o 09:06

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Larek »

Ja jeszcze słyszałem, że kawałek mięsa albo białko jajka też może wyciągnąć sól z potrawy. Czy tutaj działa podobna reguła jak w przypadku ziemniaka?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: AnnaWP »

Dokładnie tak.
nitros
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 09:21

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: nitros »

Dokładnie pamiętam, jak własnie babcia używała ziemniaków na przesoloną zupę ) zawsze potem te kartofle wyrzucała ale ja lubiłem je jeść, takie słone
Awatar użytkownika
nkuc82
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2015, o 13:29

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: nkuc82 »

Bo kiedyś to na wszystko mieli sposoby domowe, a teraz bez instrukcji nie podchodź szkoda, że ludzie się takich metod od babć nie chcą uczyć. Ja sobie dowalałem te przesolone pyry na koniec
Elektrix
Posty: 2
Rejestracja: 9 gru 2015, o 03:01

Re: Ziemniak absorbuje sól

Post autor: Elektrix »

dokładnie nastała era szukania informacji w internecie a nie bezpośrednio u bliskich ludzi.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości