[Film] Złocenie miedzianych monet

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

[Film] Złocenie miedzianych monet

Post autor: maciej12398 »


witam, chciałbym wykonać to doświadczenie, jednak nie mam żadnej soli cynku. Jak powinienen je wykonać? Z góry dzięki za wszelkie info
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: adamantan »

Siarczan(VI) cynku możesz kupić na znanym portalu aukcyjnym (5kg za 40 złociszy), albo sobie zrobić z baterii paluszków (najtańszych, niealkalicznych ogniw Leclanchiego) i kwasu siarkowego do akumulatorów.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: Adax82 »

adamantan,

Tak wygląda konfrontacja teorii z praktyką ! To teraz wprowadźmy na maturze ćwiczenie, które wykazuje, że metaliczna miedź wypiera z roztworu ZnSO4 cynk
Może dorobiłbyś do tego doświadczenia jakąś teorię bo sam nie znajduję przekonującego wytłumaczenia.
Co do zamiany srebra w złoto to wygląda mi, że ta mikrowarstwa Zn w zetknięciu z miedzią oraz przy podgrzewaniu przechodzi w mosiądz.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: adamantan »

Zasada uzyskanego w doświadczeniu efektu, wynika z działania ogniwa Volty w stanie zwarcia.
Otóż, klasyczne ogniwo Volty składa się z elektrod: miedzianej (katoda) i cynkowej (anoda), zanurzonych do roztworu kwasu. Kluczowym elementem jest tam obecność kationów H+. Podczas pracy takiego ogniwa, czyli po dołączeniu jakiegoś odbiornika albo podczas zwarcia obu elektrod przewodnikiem o niskim oporze elektrycznym zachodzą reakcje:

Anoda

ZnZn2+ + 2e

Katoda

2H+ + 2eH2

Jeżeli to rozumiemy, to zrozumienie zjawisk przedstawionych w tamtejszym doświadczeniu jest proste.
Autor sporządził roztwór ZnSO4, który będzie pełnił rolę elektrolitu w powstałym ogniwie typu Volty". Dalej wrzucił blaszki cynkowe, które będą pełnić rolę anody oraz miedzianą monetę, która będzie pełnić rolę katody. Ważne w doświadczeniu jest to, aby moneta była całkowicie zanurzona w roztworze i dotykała galwanicznie blaszek cynkowych. W ten sposób pomiędzy katodą i anodą powstaje zwarcie, co przyczynia się do dużego natężenia prądów wewnętrznych i tym samym do szybkich procesów redoks. Na wspomnianych elektrodach będą zachodzić następujące procesy:

Anoda (cynkowa):

ZnZn2+ + 2e

Katoda (moneta)

Zn2+ (z roztworu) + 2eZn

Na katodzie redukują się kationy Zn2+, podobnie jak w klasycznym ogniwie Volty na katodzie redukują się kationy H+.
Tak więc cieniutka warstewka cynku pokrywa miedzianą monetę - mamy przemianę w srebrną monetę".
Dalej podgrzanie monety z cieniutką warstewką cynku powoduje dyfuzję atomów cynku w głąb powierzchniowej warstwy miedzi i powstanie stopu miedzi z cynkiem o dużej zawartości miedzi o nazwie TOMBAK. Jest to stop, należący do grupy mosiądzów, który bardzo często wykorzystywali oszuści w dawnych czasach, gdyż do złudzenia przypomina złoto. Tak powstała złota moneta".
Gdyby warstewka cynku była zbyt gruba", wtedy po ogrzaniu można byłoby otrzymać zwykły mosiądz o dużej zawartości cynku, co by zepsuło efekt.

Podsumowując cynk wydziela się na monecie kosztem blaszek cynkowych, które muszą się trochę roztworzyć. Stężenie Zn2+ w roztworze jest utrzymywane na stałym poziomie. Bez ZnSO4 lub bez blaszek cynkowych lub bez styku monety z blaszkami w roztworze doświadczenie po prostu nie wyjdzie.

Zadanie domowe:

Proszę zaproponować sposób otrzymywania brązowych monet (wytworzenie powierzchniowo brązu) z miedzianych monet oraz sprawdzić to w praktyce
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: Adax82 »

Oj mój drogi adamantan,

Mam wielką przyjemność poczynić następujące uwagi:
1. Wywołując Cię do tablicy liczyłem, że dasz konkretne wyjaśnienie - i jak zawsze można na Ciebie liczyć
2. W 50% obstawiłem dobrą odpowiedź ( sprawa mosiądzu, bo tombak jest szczególną odmianą stopów o nazwie mosiądz, ale pomijam tu szczegóły dotyczące metaloznawstwa )
3. Jestem zapewne nie jedyną osobą, która chciała otrzymać odpowiedź na zadane przeze mnie pytania - zadowoliłeś zatem wiele osób i raczej czuję się ich reprezentantem ( który ma odwagę powiedzieć, że czegoś nie wie )
4. Co do brązowych monet: to obstawiałbym cynę gdyż jest ona sztandarowym i historycznym składnikiem brązu. Ale od kiedy znamy brązy bez cyny ale zawierające glin lub beryl to wszystko jest możliwe. To daj odpowiedź w tej kwestii jeśli w ciągu 3 dni nikt tego nie zaproponuje dobrze.
5. drogi W - dzięki raz jeszcze !
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: adamantan »

zawstydzasz mnie Adaxie
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Złocenie miedzianych monet

Post autor: Boguslaw »

Adax82 i adamantan, zupełnie nie moja dziedzina i trafiłem do tego wątku przez przypadek.
Jednak nie mogłem się oprzeć i nie stwierdzić, że bardzo fajnie i sympatycznie rozmawiacie :- )
Tak trzymać :- )))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości