Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
olliss
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, o 05:57

Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: olliss »

Witam Pozwolę sobie zacytować serwis deon.pl, piszący o zmianach w egzaminach maturalnych od 2015 roku.
(.)?Pozostałe zaś przedmioty zostałyby podzielone na dwie grupy. W pierwszej znalazłoby się siedem przedmiotów odpowiadających dziedzinom nauk podstawowych, czyli język polski, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia. W drugiej grupie byłyby: język obcy nowożytny, języki mniejszości narodowych, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie i informatyka.
 
Komisja chce też wprowadzić obowiązek zdawania na maturze co najmniej dwóch przedmiotów do wyboru (obecnie można zdawać od jednego do sześciu). Wybrane przedmioty będzie się zdawać tylko na poziomie rozszerzonym.
 
- Zgodnie z nową podstawą programową każdy uczeń będzie musiał przez dwa ostatnie lata w szkole ponadgimnazjalnej uczyć się dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym. To rodzaj przygotowania do matury - ocenił Borecki.
 
Komisja chce także, by maturzyści zobowiązani byli do wybrania co najmniej jednego przedmiotu z grupy pierwszej, czyli spośród odpowiadających dziedzinom nauk podstawowych. Wybrane przedmioty będzie się zdawać tylko na poziomie rozszerzonym.
I teraz moje pytanie - w związku z tym, że zmiany te dotkną mój rocznik jako pierwszy - czy ktoś orientuje się, jak w takim razie zmienią się zasady rekrutacji na studia medyczne? Rozpoczynam teraz liceum i mając takie plany rozszerzam naturalnie chemię i biologię - a co z trzecim przedmiotem, czyli fizyką? Dotychczas na większości uczelni wymagano podstawowej matury z fizyki i rozszerzeń biologii i chemii - jak będzie teraz? Rozszerzenia z wszystkiego, zrezygnowanie całkowicie z matury z fizyki, wprowadzenie rozszerzonej matematyki? Nie interesowałabym się tym już teraz (bo zasady rekrutacji będą zapewne podane gdzieś w 2014r.), gdyby nie fakt, że muszę już teraz wybrać rozszerzenia i tak naprawdę jestem w kropce.

Z góry dziękuję za pomoc )

Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: terrible_justyna »

olliss, niektóre uczelnie nie mają jeszcze harmonogramów na ten rok, a co dopiero żeby myśleli o sprawach oddalonych o 3 lata.
jestem niemal pewna, że uczelnie będą się zastanawiać nad rekrutacją 2015 dopiero w ostatniej chwili. niestety takie są polskie realia, że mało co współgra ze sobą (w tym wypadku reforma matur i uczelnie). to takie sztuczne robienie problemów, których możnaby łatwo uniknąć.
olliss
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, o 05:57

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: olliss »

Zdaję sobie z tego sprawę, że zapewne to wszytko robione będzie na ostatnią chwilę, tym niejmniej uważam za zupełny bezsens fakt, że o tym, czy spełnię swoje marzenia, będzie decydowało ministerstwo edukacji, a nie ja sama. Nie myślałabym jeszcze o tej maturze, gdybym miała choć minimalne pojęcie, co z tym wszystkim zrobić. Trzy rozszerzone przedmioty to dużo, cztery zupełnie nie do ogarnięcia (w przypadku matematyki w rekrutacji, gdyby ona komuś przyszła do głowy) - a tak naprawdę - zasady mogą zmienić się na wiele sposobów i czeka mnie rosyjska ruletka, czy przedmioty, które rozszerzyłam, będą akurat wymagane na lekarski. Nie napisałam tego wątku w celu użalania się nad sobą, bo nie o to mi chodzi - gdyby ktoś jednak (jakimś cudem, choć wątpię, czy ktoś teraz o tym myśli) miałby na ten temat informacje, będę bardzo wdzięczna za pomoc

olliss
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, o 05:57

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: olliss »

W liceum można rozszerzać od tego roku od dwóch do czterech przedmiotów, natomiast na maturze obowiązkowo zdaje się co najmniej dwa rozszerzenia. Maksymalnie, tak jak dotychczas, można wybrać ich sześć

Awatar użytkownika
essayma
Posty: 491
Rejestracja: 4 kwie 2011, o 18:39

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: essayma »

olliss, bez przesady z tym brakiem możliwości spełniania marzeń. Jeżeli już teraz jesteś zdecydowana na lekarski (ja dopiero się zdecydowałam w 3 klasie LO) to na pewno ucz się bio i chem na rozsz bo jednak większość uczelni wymaga te 2 przedmioty. Fizyki podstawowej nie można zdawać więc oczywistym staje się fakt, że uczelnie medyczne nie będą jej wymagały. Jeżeli już teraz wiesz, gdzie chciałabyś studiować to można mniej więcej się zorientować co może być wymagane. Przykładowo, jeśli interesuje Cię jakieś miasto z dwuprzedmiotowych uczelni np. Lublin, B-stok, Bydgoszcz to raczej (nie na pewno) w 2015 r wciąż będą wymagali tylko bio i chem. Jeżeli zastanawiasz się nad W-wą, Krakowem, Łodzią i nad innymi trzyprzedmiotowymi miastami to proponuję zadzwonić do działu rekrutacyjnego i spróbować się dowiedzieć. Oczywiście wątpię w to, że otrzymasz odpowiedź ale spróbować można. Możesz jeszcze zaryzykować i uczyć się na rozsz tylko bio i chem a dopiero w 2014 kiedy będzie już wszystko wiadome zacząć się uczyć dodatkowo matmy lub fiz rozsz. Przez rok ogarnęłabyś 1 dodatkowy przedmiot. Na ogół ludzie zaczynają się tak porządnie uczyć do matury dopiero w 3 klasie ( w tym ja) i naprawdę wielu się udaje.
olliss
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, o 05:57

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: olliss »

Dzięki za odpowiedź, spróbuję podzwonić przy najbliższej okazji. Wątpię również, że ktokolwiek będzie w stanie udzielić odpowiedzi, ale cóż ) z uczelni dwuprzedmiotowych w grę echodzi najprawdopodobniej tylko Lublin z racji odległości (jestem z Podkarpacia), więc wyglada na to, że zostaje mi póki co mniejsze lub większe ryzyko ) dziękuję bardzo.

Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: Calvino »

Ale możesz zdawać mature z rozszerzonej biologii i chemii i podstawowej matematyki.Ja właśnie tak mam zamiar zrobić.Bo chyba wiesz że z j.polskiego,j.angielskiego i z matematyki nadal zostaną dwa poziomy.
I moim zdaniem na UJ dalej będą wymagali rozszerzonej biologii i chemii i podstawowej matematyki , bo tam mam zamiar się dostać.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: tchorz »

O jak dobrze że maturę zdaję juz w przyszłym roku

"W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii - wyjaśnili hierarchowie.

Zanosi się na to, że sprawa religii jako przedmiotu do wyboru na maturze, o której przez kilka lat było cicho, stanie się wkrótce kolejną - obok Funduszu Kościelnego i in vitro - osią sporu na linii Kościół - rząd, twierdzi GW".
Hierarchowie chcieliby, żeby sprawę załatwiono jak najszybciej. Ma to związek z nowymi zasadami zdawania matury w 2015 r.


Na medycynę chyba nie będzie się liczyć. ale.Pewnie będzie obowiazkowa dla tych co chodzą na religię.
Bo wpierw religia miała być nauczana w salach szkolnych, po lekcjach. księża nie pobierali wynagrodzenia bo tylko udostępniono im sale.
Potem wprowadzono 2 lekcje religii tygodniowo. Potem religię wprowadzono jako przedmiot czyli ocena na świadectwie,księza pobieraja pensję nauczycielską. Potem wprowadzono,że ocena z reliigi liczy sie do średniej
To teraz czas na maturę.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: randomlogin »

Dzwonienie do dzialow rekrutacji nic nie da. Tam odbierze jakas mila zazwyczaj pani, ktora przy nawet najszczerszych intencjach nie bedzie w stanie nikomu takich informacji udzielic - bo uczelnie same tego jeszcze nie wiedza. Zasady musza byc opublikowane na rok przed rekrutacja, zwykle pojawia sie wiec jakos pozna wiosna, prace nad nimi zaczynaja sie troche wczesniej ale to wbrew pozorom nie jest najgoretszy temat na uczelni zeby mu przesadnie duzo uwagi poswiecac. A decyduje nie ta mila pani, z ktora mozna porozmawiac, tylko senat - za ktory ta pani odpowiadac nie moze, i ktorego dzialania sa czesto nieprzewidywalne. Zwlaszcza ze teraz sa to czesto reakcje na dzialania innych - wbrew pozorom to nie tylko kandydaci walcza o uczelnie, takze uczelnie walcza o kandydatow.
Ma to wszystko swoja dobra strone - zasady na pewno beda na ten rok przed i od tego czasu sie juz nie zmienia, a caly kalendarzowy rok to az za duzo czasu zeby sie nauczyc chocby i wszystkich tych przedmiotow od zera.


Co do religii - nie jest obowiazkowa, matura z niej tez nie ma byc obowiazkowa. Ja czekam az dojdziemy do poziomu krajow arabskich i to bedzie obowiazkowy egzamin. I w ogole cale prawo podporzadkujemy koscielnemu. I bedziemy mieli oficjalnie Jezusa za Krola Polski.
FadeToBlack
Posty: 19
Rejestracja: 31 sie 2009, o 16:00

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: FadeToBlack »

czyli moja matura pisana w 2010 od 2015 będzie uważana za starą? czy jak to będzie? bo nie mogę się doszukać.
zastanawiam się w takim bądź razie czy czekałby mnie egzamin wstępny na studia? hmmm
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: black-cat »

FadeToBlack pisze:czyli moja matura pisana w 2010 od 2015 będzie uważana za starą? czy jak to będzie? bo nie mogę się doszukać.
zastanawiam się w takim bądź razie czy czekałby mnie egzamin wstępny na studia? hmmm
Dokładnie nad tym samym się zastanawiam. Inna myśl również nie daje mi spokoju, a mianowicie, pisanie matury w 2014 po raz pierwszy (po raz pierwszy biol R i chem R) i ewentualna poprawa w 2015 (wiem, że trzeba będzie się dostosować do nowych zasad wg nowej reformy). Ciekawe czy jeśli bym nie poprawiła w 2015 to czy będą liczyć gorszy wynik z 2015 czy lepszy z 2014. Wiem, że obecnie liczy się lepszy wynik i wówczas otrzymuje się aneks. Jeżeli się nie poprawi matury to aneksu się nie otrzymuje, z tego co się dowiadywałam. Masakra jakaś, najgorsze, że mało kto wie coś więcej na temat tych zmian. Pytałam się nawet nauczycielki z LO i nauczyciele nie są jeszcze dokladnie poinformowani. Muszę więc poczekać być może do września, może wtedy będą więcej wiedzieć.
Awatar użytkownika
aaro
Posty: 66
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:47

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: aaro »

darkangel pisze:
FadeToBlack pisze:czyli moja matura pisana w 2010 od 2015 będzie uważana za starą? czy jak to będzie? bo nie mogę się doszukać.
zastanawiam się w takim bądź razie czy czekałby mnie egzamin wstępny na studia? hmmm
Dokładnie nad tym samym się zastanawiam. Inna myśl również nie daje mi spokoju, a mianowicie, pisanie matury w 2014 po raz pierwszy (po raz pierwszy biol R i chem R) i ewentualna poprawa w 2015 (wiem, że trzeba będzie się dostosować do nowych zasad wg nowej reformy). Ciekawe czy jeśli bym nie poprawiła w 2015 to czy będą liczyć gorszy wynik z 2015 czy lepszy z 2014. Wiem, że obecnie liczy się lepszy wynik i wówczas otrzymuje się aneks. Jeżeli się nie poprawi matury to aneksu się nie otrzymuje, z tego co się dowiadywałam. Masakra jakaś, najgorsze, że mało kto wie coś więcej na temat tych zmian. Pytałam się nawet nauczycielki z LO i nauczyciele nie są jeszcze dokladnie poinformowani. Muszę więc poczekać być może do września, może wtedy będą więcej wiedzieć.
mam ten sam problem - jeśli ktoś dowie się czegoś konkretnego piszcie śmiało Ja jeszcze dzisiaj napiszę do DepartamentU Nadzoru i Organizacji Szkolnictwa Wyższego. ostatnio babeczka odpowiedziała szczegółowo na temat drugiego kierunku więc myślę że odpisze równie dobrze w tej kwestii

pozdroo
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Zmiany w maturach od 2015 roku a rekrutacja na studia

Post autor: black-cat »

aaro pisze:
darkangel pisze:
FadeToBlack pisze:czyli moja matura pisana w 2010 od 2015 będzie uważana za starą? czy jak to będzie? bo nie mogę się doszukać.
zastanawiam się w takim bądź razie czy czekałby mnie egzamin wstępny na studia? hmmm
Dokładnie nad tym samym się zastanawiam. Inna myśl również nie daje mi spokoju, a mianowicie, pisanie matury w 2014 po raz pierwszy (po raz pierwszy biol R i chem R) i ewentualna poprawa w 2015 (wiem, że trzeba będzie się dostosować do nowych zasad wg nowej reformy). Ciekawe czy jeśli bym nie poprawiła w 2015 to czy będą liczyć gorszy wynik z 2015 czy lepszy z 2014. Wiem, że obecnie liczy się lepszy wynik i wówczas otrzymuje się aneks. Jeżeli się nie poprawi matury to aneksu się nie otrzymuje, z tego co się dowiadywałam. Masakra jakaś, najgorsze, że mało kto wie coś więcej na temat tych zmian. Pytałam się nawet nauczycielki z LO i nauczyciele nie są jeszcze dokladnie poinformowani. Muszę więc poczekać być może do września, może wtedy będą więcej wiedzieć.
mam ten sam problem - jeśli ktoś dowie się czegoś konkretnego piszcie śmiało Ja jeszcze dzisiaj napiszę do DepartamentU Nadzoru i Organizacji Szkolnictwa Wyższego. ostatnio babeczka odpowiedziała szczegółowo na temat drugiego kierunku więc myślę że odpisze równie dobrze w tej kwestii

pozdroo
Mam nadzieję, że Ci odpiszą, jeśli tak, to koniecznie daj znać! Bardzo stresuje mnie ta sytuacja Ja też będę się dowiadywać od znajomej nauczycielki szczegółów. Niedawno ją pytałam, jednak zapewniała mnie, że nikt z nauczycieli nie jest dokładnie poinformowany i że w okolicach jesieni może będą więcej wiedzieć /
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości