Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 paź 2006, o 08:56 

Witam

Mam piękne akwarium 200l i straszny problem ze ślimakami i to tymi co pożerają rośliny czy ktoś ma pomysł jak je wytępić i nie zakładać od nowa akwarium , dodam jeszcze że mam w nim piękne dyskowce.
:(

Ostatnio edytowano 4 paź 2007, o 10:16 przez Visa, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 13 paź 2006, o 09:39 

Wpuść bocje np. bocję wspaniałą (Botia macrantha). Ryba piękna, spokojna, dyskowcom nie wadzi, a ślimaki to jej przysmak :) Rozumiem, że nie jest to akwarium siedliskowe?

PostNapisane: 13 paź 2006, o 09:49 
Mam juŻ bocje i one nie dają sobie rady , wyczyściłam filtr wrzątkiem choć nie na rękę mi to było bo miałam idealne parametry w akwarium i paletki mi zaczęły składać ikrę , więc widzisz Że mam duŻy problem :oops:

PostNapisane: 13 paź 2006, o 11:13 

Z tego co wiem to wytepic slimali w akwarim jest bardzo trudno...
Mozesz poprostu zbierac największe i przez to ograniczac ich liczebnosc. Słyszałem ze istniej jakis srodek chemiczy do zwalczania slimaków jednak nie znam szczegołów.
Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią Paź 13, 2006 12:15 ]
ps. po co potraktowałas filtr wrzątkiem?

PostNapisane: 13 paź 2006, o 11:56 

o raju, nie czyści się filtra wrzątkiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
czemu to ma służyć?????????
współczuję bo pewnie masz teraz w akwarium tzw. mleko czyli piękną hodowlę pierwotniaka
masz następująće możliwości:
1. kup w zoologicznym preparat firmy SERA schnekopur, tylko skonsultuj z kompetentnym akwarystą jak to się bedzie miało w stosunku do paletek( bo rozumiem że masz paletki)
2. istnieją pułapki na ślimaki firmy JBL

PostNapisane: 13 paź 2006, o 17:51 

Potraktowanie filtra wrzątkiem to faktycznie nieszczęśliwy pomysł --> zabiłeś bakterie nitryfikacyjne, które są odpowiedzialne w dużym stopniu za równowagę biologiczną w zbiorniku.

Trochę bałabym się stosować jakąkolwiek chemię przy paletkach, mimo wszystko są to dość wrażliwe ryby i mogłoby to bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Poza tym jeśli wytrujesz ślimaki, to ich ciałka nadal zostaną w wodzie. Nie uda Ci się wyciągnąć wszystkich co do jednego. Najpierw ślimaki zaczną się psuć, a później muszle, które zostaną zakopane od piaskiem/żwirkiem będą Ci podnisiły twardość wody, co jest raczej niewskazane w przypadku paletek.

Przede wszystkim powinieneś usunąc przyczynę niekontrolowanego namnożenia ślimaków. Z reguły populacje ślimoli utrzymują się na bezpiecznym poziomie, jednak jeśli obficie karmisz ryby i pokarm zalega na dnie, ślimaków przybywa. Zasada jest prosta --> im więcej karmisz i im więcej pokarmu ślimaki znajdą - tym szybciej i skuteczniej się mnożą.

Pułapki sa dobrym pomysłem, można taką wykonać samodzielnie. Sposób "na marchewkę" polega na włożeniu do akwarium (najlepiej wieczorem) małego pojemniczka plastykowego, słoiczka z kawałkami ugotowanej marchewki. Rano wyciągasz pojemniczek wraz ze ślimakami. I tak kilka razy. Najlepiej wcześniej wieczorem w ogóle nie karmić ryb.

PostNapisane: 16 paź 2006, o 08:31 

Za dużo ślimaków/zbyt mało bocji :) Rozwiązanie - więcej bocji albo systematycznie wybierać ślimaki, albo jedno i drugie :) Przy paletkach bałbym się manipulowania chemią wody. Szczególnie jeśli masz dobraną parę, która się trze. Nie znam pułapki na ślimaki JBL, ale może to jest rozwiązanie. Tak spbie myślę, że ślimole lubią ciasne przestrzenie. Gdyby tak włożyć trochę bambusowych rurek traktując je jako pułapki. Oczywićsie trzeba by je często wyjmować, wywalać ślimaki i przelewać wrządkiem coby skasować jaja które już złożyły. Myślę, że w ten sposób doprowadzisz do równowagi między bocjami, a ślimakami :)

PostNapisane: 24 lis 2006, o 16:43 
ja miałam taki sam problem wyprubowałam juz wszystkiego i nic :x wkoncu dziadek poradził mi (ma chodowle rybek ) abym wzieła wyłowiła wszystkie ryby i zawiozła mu a w tym czasie kupiła kilka (jak na twoje akwarium z 10 ) pielengnic zeberek albinosów i je tam wpuściła trzymałam je przez 3 tygodnie poczym je wyłowiłam i zawiozłam dziadkowi wziełam od dziadka moje ryby wpuściłam do akwarium nastempnego dnia niedture złoŻyły ikre i od tej pory niemam problemu ze ślimakami polecam tom metode w moim przypadku się sprawdziła odradzam ci środki chemiczne za duŻo roboty i są nieskuteczne i tak byś musiał wyłowić paletki i inne delikatne rydy środki chemiczne niszczą wode

PostNapisane: 7 sty 2007, o 17:09 
ja tez mam problem ze slimakami i nawet wyczysciłem całe akwarium wymieniłem kamien umyłem filtr i znowu sie pojawiły roslinki tez mam nowe. nie wiem co mam zrobic bo mam juz ładne dno i roslinki zaczynaja mi ładne rosnac

PostNapisane: 7 sty 2007, o 20:51 

jedynym rozwiazaniem sa ryby slimako zerne np. Bocje.. kupilem ze 4 i ani jednego slimaka po tygodniu ;] polecam

PostNapisane: 9 sty 2007, o 14:19 
Moderator

Ślimaki w akwarium nie są znowu niczym złym - są elementem tworzącego się tam ekosystemu (kulejącego, bo kulejącego, ale jednak). Problem rzeczywiście pojawia się wtedy gdy jest ich za dużo. Ja radze sobie w sposób najtańszy, najszybszy i chyba najprostszy. Za każdym razem gdy czyszczę akwarium, podmieniam wodę, usuwam liście itp. łapię ślimaki (małe, duże, jakie się natrafią). Brutalnie je po prostu zabijam rozgniatając lub wyrzucam:
po pierwsze - ryby mają zajęcie i trochę inny pokarm, bo zaraz się ślimaczkiem zajmują (a mam jedynie gupiki w akwarium -> bo to namiastka akwarium holenderskiego)
po drugie - jestem sztucznym drapieżnikiem, który skutecznie ogranicza ilość ślimaków i nie muszę wydawać horrendalnych sum na bocje... a trzeba przyznać, że ryby te są drogie.

Co ciekawe, w akwarium mam obecnie trzy gatunki ślimaków: popularne "świderki" (przepraszam nie znam nazwy gatunkowej ani rodzajowej), błotniarkę stawową i jeszcze jeden niezidentyfikowany przeze mnie gatunek.

Odradza wszelkie środki chemiczne.

Aby ułatwić sobie pracę można zawiesić na sznurku kawałek marchewki - ślimaki bardzo chętnie obsiadają ją, co umożliwia wyjęcie ich z akwarium w większej ilości za jednym razem.

PostNapisane: 9 sty 2007, o 20:10 

Jaq rowniez mialem u siebie problem z malutkimi przezroczystymi slimaczkami. Ale zauwazylem ze gdy wymienilem moj stary torf w filtrze na nowy to dziwnie slimaczki zniknely. Moze to bedzie jakas wskazowka.

PostNapisane: 10 sty 2007, o 03:17 

Te świderki to Melanoides (wspaniała "dżdżownica"akw.), przy paletkach nie polecam chemi, a przy innej obsadzie bardzo ostrożnie z prep. na ślimaki - są dosyć silne. Sprawa prania filtra w garącej wodzie to nie taka tragedia - jeżeli się przy tym nie wymienia całej wody. Na hodowlach,gdzie jest do "obskoczenia"sporo akw. nikt się nie bawi w czyszczenie letnią wodą. Natomist ślimaki....Chyba tak jak wyżej tzn. ręczne wyłapywanie i albo wywalanie albo zgniatanie "na świeże mięsko", ja przynajmniej tak robię, nie staram się ich zlikwidować całkowicie - jest to jednak dobry "sanepid" akw. I tak jak wyżej: im więcej zbędnego pokarmu tym więcej ślimaków.

PostNapisane: 10 sty 2007, o 13:35 

Ble, a u mnie żadne ślimaki nie "rosną" :( Może jeszcze raz cosik zapuszczę.....

PostNapisane: 10 sty 2007, o 15:54 
w końcu pozbyłam się ślimaków a wystarczyło wyczyścić akwa

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia