Zwalczanie ślimaków

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
gienek
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2007, o 18:54

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: gienek »

jeżeli chodzi o usuwanie ślimakow to jest to bardzo trudne.

1. Usówać ślimaki na szybach i te które widzimy na roślinach, filtrze i grzałce przynajmniej 2 razy dziennie. to pomorze na ograniczyć ich populacje
2. Częstrze podmiany wody
3. Nie przekarmiaci ryb
4. Marchewkowe pułapki na noc ( nie radze stosować w dóżych akwa poniewasz nic sie nie złapie, lub niewiele)
Te cztery zasady pomogom pozbyć sie ślimaków, po takich zabiegach radze wprowadzić do akwa bocje, które pomogą rególować ilość ślimaków
Stosować do skutku jeżeli zobaczycie żę to nic niedaje bo ślimak zagnieździły się na dobre w ostateczności użyjcie chemi, (sprzedawca w zoologicznym pomoże wam w doborze środka) ale to w ostateczności poniewarz chemia może zagroźć rybom i roślinom.

Życze miłego wojowania ze ślimakami
Kamczatka
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:32

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Kamczatka »

Dobrze lapia sie na gotowana marchewke ale trzeba sie z tym liczyc ze zawsze zostana jakies niedobitki. Ja w ostatecznosci przenioslam ryby i wyprazylam dno akwarium w piekarniku. Pomoglo
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: krzysiek j »

Anik ,dzienki za sposób na marchewkę
jujork
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2008, o 16:43

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: jujork »

Streściłem troche forum:)

Sposoby ograniczenia populacji ślimaków:

1 Usówać ślimaki te które widzimy przynajmniej 2 razy dziennie.
2 Częstrze podmiany wody.
3 Nie przekarmiac ryb.

Sposoby usuwania ślimaków:

1.0 Mechanicze.
1.1 Ręczne
a) Codziennie rano, po włączeniu światła zebrać wszystkie zuważone ślimaki, wyrzucić je lub rozgnieść i nakarmić nimi ryby.
1.2 Za pomocą przyżądów
a)Za pomocą pułapki na ślimaki firmy JBL

2.0 Metody naturalne
2.1 Roślinne
a) Metodana marchewkę przegotowaną marchewkę włożyć na pare godzin do akwarium.
2.2 Niektóre gatunki ryb zjadają ślimaki:
a) Bocje wspaniałe - wada: powinny być trzymane w stadku i nie wkażdym akwarium znajdzie się jeszcze dla nich miejsce.
b) Kolcobrzuch - wada: zje nie tylko ślimaki, ale i innych współmieszkańców
c) Wielkopłetw wspaniały - wada: agresywny, nie nadaje się do akwarium ogólnego
d) Giętkoząb czarnobrzusznyopaczek (Synodontis nigriventris) wada: podobnie jak bocja lubi żyć w stadku.
e) Bojownik, szczególnie samice - wada: niektórzy twierdzą, że się ociągają z robotą
f) Niektóre pielęgnice - zjadają najczęściej ikrę lub młode ślimaki.

3 Chemiczne (nie polecane )
a) TROPICAL Limna-Tox
b) SERA schnekopur

i problem z głowy
andros
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2008, o 12:18

ŚlimaKi !!!!

Post autor: andros »

Może mi ktoś podpowiedzieć jak zrobić pułapkę marchewkową na ślimaki? Borykam się już z nimi od kilku tygodniRoślinki marnieją a ślimaki mają się dobrze,chociaż sporo ich wyłapuję.Pozdrawiam.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: ŚlimaKi !!!!

Post autor: krzysiek j »

andros pisze: Może mi ktoś podpowiedzieć jak zrobić pułapkę marchewkową na ślimaki?
Weź mały plastikowy pojemniczek, zrób w nim takie dziurki by ślimaki mogły się przez nie przecisnąć a ryby nie. Do środka dajesz ugotowaną marchewkę pojemnik dajesz na dno na noc, a wieczorem nie karmisz ryb
thomas0801
Posty: 1
Rejestracja: 1 maja 2008, o 13:34

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: thomas0801 »

Visa pisze:Witam

Mam piękne akwarium 200l i straszny problem ze ślimakami i to tymi co pożerają rośliny czy ktoś ma pomysł jak je wytępić i nie zakładać od nowa akwarium , dodam jeszcze że mam w nim piękne dyskowce.


ja mam 2 piekne akwaria w domu. jedno bardzo zarosniete roslinami i slimakamimam tam palety.stosowalem juz wszystkie sposoby i nic.chemiia pulapki to gownokazdy preparat nie zabija slimakow tylko na jakis czas go oglusza wiec lipajedyne rozwiazanie to bocja tyle ze nie zjada ona malych slimakow tylko duze bo wysysa je ze skorupki.u mnie jest miliony malenkich a zero wiekszego.w drugim akwarium nie mam ani jednego bo zero roslinplaszczkla 2 sumy rekinie 2 papuzie arowana i 2 skalarywczesniej zakladalem to zarosniete od nowawygotowalem wszystko i chuja.sa znowu miliardy slimakowa zbuiorniki mam po 500lpozdro i zycze powodzonka
dawid
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2008, o 19:56

ślimaki

Post autor: dawid »

Mam pytanie co do slimaków w akwa. gdy wyczyscilem filtr i wlozylwm go do wody pojawil mi sie slimak nastepnego dnia 2 potem 4 i nie wiem czy mam je usunac z akwa czy nierobi to roznicy pomuzcie plisss z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Pablo »

Najlepiej usunąć.
dawid
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2008, o 19:56

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: dawid »

thx a czym one szkodza
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Pablo »

thx a czym one szkodza
Jedne niszczą rośliny i sie mnożą jak głupie. Ampularie z kolei są wartościowe, mnożą sie rzadko i w widoczny sposób zjadają glony, zjadają roślinki jeżeli maja mało zieleniny w pokarmie (w tym przypadku najlepiej podać liść salaty). Jeżeli zdechnie jakaś ryba a tego nie zauważymy ampularie potrafią ja zjeść. Z kolei świderki są również pożyteczne (choć mnożą sie szybko) ale wchodzą pod żwir dzięki czemu korzenie roślin maja dostęp do tlenu (niezbędnego do rozwoju rośliny, dzięki temu nie gnija), zjadają glony, nie niszczą roślin. Zatoczki to największa i najczęstsza plaga w akwarium. Glony jedzą ale zbytnio rezultatów nie widać, niszczą rośliny, i mnożą sie jak króliki, ciężko sie ich pozbyć. Z tego co wiem również ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla rybek zwłaszcza tych wolniej pływających.

Jak widać, zależy to od tego jakie ślimaki mamy w akwarium. Ważne by nie dopuścić do nadmiernego rozmnożenia.
dawid
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2008, o 19:56

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: dawid »

ok juz sie zabieram za ich usuwanie dzieki
santajka
Posty: 1
Rejestracja: 16 lip 2008, o 12:13

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: santajka »

U mnie też pojawiły sie paskudy
Własnie walcze sposobem na marchewke ale szczerze powiedziawszy ,szukam sklepu w którym dostane limna tox ,koło mnie w akwarystycznym facet powiedział ze tropical przestal to produkować .
Wrazie marnych skutków poszukiwawczych zamówie przez net.

ślimaki trafiły do mnie na roślinkach ze sklepu akwa ,trafiły do świeżo załozonego zbiornika i zadomowiły sie tam w trymiga

Kiedyś też mielismy ślimaki i użyliśmy właśnie tego limna toxu i powiem ze podziałało rewelacyjnie ,potem przez ponad rok aż do likwidacji akwarium nie bylo śladu po szkodniakach ,a i ryby nie ucierpiały pomimo ze mieliśmy narybek po okolo 2,5 cm molinezyjek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości