Związek kompleksowy a pH

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
Kwiryna
Posty: 2
Rejestracja: 9 wrz 2015, o 19:35

Związek kompleksowy a pH

Post autor: Kwiryna »

Przewachlowałam Marczenkę w poszukiwaniu jakichś wiadomości na ten temat, ale nie mogę nic znaleźć, czy mogę prosić o chociaż wskazówkę w którą stronę iść? Wiem, że zmianę stężenia jonu można wyliczyć ze stałej trwałości, ale jak dojść do pH?

W amoniakalny roztworze AgNO3 zwiększono dwukrotnie stężenie amoniaku. Napisz, jak zmieni się pH (czy wzrośnie, czy zmaleje) i ile razy.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Związek kompleksowy a pH

Post autor: adamantan »

A może jakieś dane uzyskamy? Liczba moli AgNO3 do NH3 była jakaś na początku?
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: Związek kompleksowy a pH

Post autor: man »

Ten doktor nauk chemicznych na niebiesko naprawdę razi (to nie jest osobiste). Jeszcze doktor? A przeciez wszystkie dane sa podane. Mamy amoniakalny roztwor i zwiekszamy stezenie amoniaku 2 krotnie. Stosunek Ag+ do NH3 nie ma tu zadnego znaczenia bo okreslenie amoniakalny roztwor Ag+ oznacza nadmiar amoniaku. ph oczywiście wzrośnie ale ile razy to trudna odpowiedź (na pewno nie razy) bo mamy log przed stezeniem a NH3 dodatkowo ulega hydrolizie (nie jest mocnym elektrolitem).
pesel

Re: Związek kompleksowy a pH

Post autor: pesel »

Rozumiem, że zwiększamy równowagowe stężenie amoniaku dwukrotnie". Gdy stężenia wolnego amoniaku w obu r-rach są w miarę wysokie to można się pokusić o oszacowanie z równania:

[OH-]=(KB*CB)1/2

Wychodzi jakieś pH2-pH1=0.5*log2=0.15

Oczywiście zmieniło się O TYLE.

Jakbyśmy chcieli znać stosunek pH2/pH1 to niestety mamy zbyt mało danych.
man pisze: (na pewno nie razy)
Dlaczego? Wydaje mi się, że nie ma wymogu aby "razy" było liczbą większą/równą 2. Ja na przykład ważę obecnie 1.2 raza więcej niż dwa lata temu. Jak pH zmieniło się z 8 na 10 to zwiększyło się 1.25 raza.
man pisze: a NH3 dodatkowo ulega hydrolizie (nie jest mocnym elektrolitem).
To raczej nie jest reakcja hydrolizy. Z tą mocą i związkiem z hydrolizą też coś mi się nie zgadza albo to jakiś skrót myślowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość