1 rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
dziuzeppeeeee
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 2012, o 13:25

1 rok

Post autor: dziuzeppeeeee »

witam
chcialbym zapytac jak ogolnie wyglada sprawa na pierwszym roku mianowicie :
trzeba na zajecia jezdzic po calym poznaniu czy wszystko jest w jednym miejscu ? gdzie najlepiej mieszkac zeby miec jak najblizej ? czy akademiki sa blisko i jakie szanse sa dostac jednoosobowy pokoj na pierwszym roku i w ktorym akademiku najlatwiej ?
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: 1 rok

Post autor: Lizzy »

Zajęcia są w miarę w jednym miejscu, można poruszać się pieszo po mieście, zajęcia na 1 roku to w sumie Fredry- biofizyka i biologia, Anatomicum na Święcickiego- histologia, anatomia i cudowna propedeutyka medycyny, Collegium Chemicum na Grunwaldzkiej (obok Anatomicum), języki i wf na Marcelińskiej, dojeżdżać tylko trzeba trochę dalej na pierwszą pomoc na Marii Magdaleny, ale to tylko 4 razy, więc luz (jak coś pominęłam to dorzućcie ).
O akademikach się nie wypowiem, ale są raczej blisko, Eskulap jest nawet obok biblioteki, a to raczej plus i obok centrum języków obcych, a gdzie najlepiej mieszkać? Ja bym powiedziała, że na Jeżycach albo w miejscu po prostu gdzie jest dobry dojazd do centrum
Jak jeszcze jakieś pytania to pisać
Lekarz Rezydent.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: 1 rok

Post autor: maszynkadomiesa »

A ma ktoś może informację, jak Poznań zamierza uporać się ze zmianą studiów sześcioletnich na te pięcioletnie? Oglądałem wywiad z jednym z profesorów Collegium Medicum Jagielonki i tam zmiany będą wchodzić pełną parą dla pierwszorocznych od października. Wiadomo już może jak Poznań się do tego odnosi? D
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: 1 rok

Post autor: Lizzy »

Akurat się dzisiaj dyskusja na grupie roku o tym rozpoczęła. Ja nie zazdroszczę przyszły 1-wszo roczniakom w Poznaniu. Po 1 roku będzie egzamin z fizjologii, anatomii, chemii, biofizyki i histologii z cytofizjologią. Obecny 1wszy rok mam egzamin z chemii, biologii, histologii i biofizyki. To jest o wiele mniej. Poza tym w sumie przyszły 1 rok ma o wiele więcej materiału do zrobienia w podobnej siatce godzinowej jak nasza.

Nie zazdroszczę naprawdę, 5 egzaminów w tym anata, fizjo (my mamy fizjologię i cytofizjologię na 2 roku) i biosyf, wow, trochę sporo.

Studia sa caly czas 6 letnie - nasz 1 rok po prostu maa teoretycznie jeszcze 7 rok praktyk na ktorych będziemy lekarzem mającym ograniczone prawo wykonywania zawodu - studenci następnego 1 roku maja to na 6 jako jeszcze studenci, pozostajacymi pod opieka jakiegoś lekarza.

Ponadto gdzieś jeszcze mówili, że ma się skończyć sesja ciągła w Poznaniu, czyli nie będzie można sobie przełożyć egzaminu z chemii czy histologii na następny rok (mało kto to robi, ale jest taka opcja)
Lekarz Rezydent.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: 1 rok

Post autor: maszynkadomiesa »

No to naprawdę ciekawie się zapowiada. Rozumiem, że nazewnictwo w języku angielskim również zastąpi łacinę? A tak poza tym, wprowadzane zmiany będą znaczyć, iż Poznać zacznie brać udział w Scapuli?
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: 1 rok

Post autor: Lizzy »

Ze Scapulą to trudno powiedzieć, zależy od szefostwa
a co do łaciny, to wątpię, szefostwo katedry jest w miarę konserwatywne, pamiętam jak pani profesor powiedziała na 1wszym wykładzie, że faktycznie znoszona jest na niektórych uczelniach łacina, ale u nas w najbliższym czasie na to się nie zanosi, więc wątpię, żeby pani profesor B. zastąpiła łacinę angielskim w Poznaniu zresztą łacina akurat przy nauce anatomii to żaden problem
Lekarz Rezydent.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: 1 rok

Post autor: maszynkadomiesa »

Jakby nie patrzeć część czy nawet większość nazw w języku angielskim pokrywa się z tymi w łacinie, więc ta łacina, jak mówisz, nie będzie problemem. Tak poza tym, wiem, że już jest taki temat na forum, ale pozwolę sobie zadać to pytanie, jak oceniasz UMP po pierwszym roku studiowania?
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: 1 rok

Post autor: czuczubaka »

czyli ogólnie od tego roku akademickiego się zaczyna w całej Polsce 5-letnia medycyna? (wiem, jestem bardzo zorientowany )
verq
Posty: 256
Rejestracja: 2 maja 2012, o 17:08

Re: 1 rok

Post autor: verq »

Medycyna nadal będzie 6-letnia - 6 rok to staż wliczony w studia.
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: 1 rok

Post autor: czuczubaka »

no tak, ale chodzi mi o same studia - coś się zmienia?
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: 1 rok

Post autor: maszynkadomiesa »

Materiał, który był przerabiany w 6 lat, będzie teraz przerabiany w 5 lat.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: 1 rok

Post autor: Medycyna Lwów »

na pewno nie będzie to ten sam materiał, bo fizycznie będzie to niewykonalne. Osobiście współczuję. Skoro nadal zostają bezsensowne przedmioty typu chemia czy biofizyka to co utną - pewnie przedmioty kliniczne, co nie wyjdzie nikomu na dobre.
Awatar użytkownika
Lusiaza
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2010, o 20:50

Re: 1 rok

Post autor: Lusiaza »

Hej ludziska,
ja jestem łysa w temacie, także proszę powiedzcie mi czy na UMPie uczymy się tylko ang czy jest też drugi język?
Jest egzamin który ma nas zakwalifikować do danego poziomu na angielski, ew. drugi język?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości