3 kłopotliwe dla mnie pytania

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: miodzio »

1. Co to jest gen podzielony
2. homozygota pojedyńcza i homozygota podwója oraz heterozygota pojedyńcza i podwójna. Czym sie róznią
3. Wyjaśnij dominację niezupełną na przykładzie kwiatów dziwacznika (białe i czerwone)

Na pozostałe pytanie już odpowiedziałem a na te nie dam rady:( mam jakiś zawiły podręcznik (chyba)

Dzięki bardzo:D:D
tennyo
Posty: 74
Rejestracja: 16 sty 2006, o 15:41

Re: 3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: tennyo »

3 pytanie.
P (rodzice): kwiaty czerwone AA X aa kwiaty białe
G(gamety):Aa
F1(pokolenie):Aa kwiaty rózowe.

F1xF1 czyli AaxAa (zrób sobie krzyżówke)
F2:AA (kwiaty czerwone), Aa(kwiaty rózowe), Aa(kwiaty różowe) i aa(kwiaty białe)
Fenotyp: 1:2:1
Genotyp:1:2:1

jest to dziedziczenie jednogenowe z dominacją niepełną w odrębie analizowanego genu (allel barwy czewonej kwiatu - A dominuje niecałkowicie nad allelem barwy białej -a pokojenie wyjściowe było homozygotyczne).
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: 3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: Savok »

1. AA lub aa
AABB lub AABB
Aa i AaBb

2. Gen, ktory zaawiera introny i egzony.
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

Re: 3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: miodzio »

na 1 sam już zanalazłem odpowiedź:D

gen podzielony (nieciągły)- gen, który składa się z rozłącznych odcinków kodujących polipetyd (egzonów) przedzielonym odcin­kami niekodującymi (intronami)

Jeszcze zostało mi 2 zadanko ale jakoś nie moge znaleźć już długo szukam:|

[ Dodano: Nie Sty 07, 2007 23:50 ]
Ooo dzięki Savok

[ Dodano: Pon Sty 08, 2007 21:11 ]
W dalszym ciągu nie moge znaleźć odpowiedzi na 2 pytanie
tennyo
Posty: 74
Rejestracja: 16 sty 2006, o 15:41

Re: 3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: tennyo »

powiedzmy, ze w I prawie Mendla mamy dwie homozygoty dominujące (AA - barwa kwiatów czerwona)i dwie homozygoty recesywne (aa - barwa kwiatów biała) - każda z nich jest pojedynczą homozygotą (dotyczy to rodziców). Po powstaniu gamet i losowym ich połaczeniu się powstaję min. takie oto heterozygoty Aa (barwa kwitów czerwona). to są właśnie pojedyncze heterozygoty.

W II praweie Mendla bada sie dwie cechy - barwę nasion i ukształtowanie ich powierzchni.
B-zółta barwa nasion
b-zielona barwa nasion
D- gładka powierzcnia
d-pomarszona

I znowu krzyżujemy rodzice BBDD x bbddlt rodzice to podwóje homozygoty
a w pokoleniu F1 wystąpi taka oto podwójna heterozygota - BbDb(żółte-gładkie)


o albo tak:
pojedyncza homozygota-osobnik majacy jednakowe allele danego genu w chromosomie. Homozygotycznośc ta dotyczy jednego genu.
pojedyncza heterozygota- osobnik mający rózne allele danego genu w chromosomach homologicznych. Heterozygotycznośc ta dotyczny jedego genu.
homozygota powójna - to samo, tylko dotyczy dwóch genów w organiźmie
heterozygota podwójna - tez dwóch genów.

jeśli źle - to prosze sprostować
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: 3 kłopotliwe dla mnie pytania

Post autor: prazm »

Kto używa terminu gen podzielony?! Poprawnym, ogólnie przyjętym terminem jest GEN NIECIĄGŁY!
Jeśli chodzi o współdominowanie to tennyo nie tłumaczy tego zjawiska. Zeby je wytłumaczyć trzeba sięgnąć do biochemii i uświadomoć sobie skąd bierze się barwnik. Oczywiście jest konsekwencją aktywności enzymów uczestniczących w określonych szlakach metabolicznych. Chyba też oczywistym jest, że intensywność barwy kwiatów zależy od ilości syntetyzowanego barwnika. Czym więcej syntetyzowanego barwnika tym kolor głębszy. Im mniej - kwiaty jaśniejsze. Różową barwę kwiatów dziwaczka można potraktować jako konsekwencję syntetyzowania w tych kwiatach znacząco mniejszej ilości barwnika niż w kwiatach czerwonych. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że jeśli mamy dwa allele z których każdy warunkuje syntezę aktywnego enzymu potrzebnego do syntezy czerwonego barwnika to tego enzymu w komórce mamy dużo i dużo mamy barwnika - kwiaty są czerwone. Natomiast jeśli tylko jeden allel warunkuje syntezę aktywnego enzymu, a drugi nie to enzymu w komórce jest znacznie mniej, a w konsekwencji mniej jest również barwnika - kwiaty są bladoczerwone/różowe. To tak w skrócie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości