Ałun glinowo-sodowy - problem z krystalizacją

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
michas510
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2013, o 12:49

Ałun glinowo-sodowy - problem z krystalizacją

Post autor: michas510 »

Witam!
Na zajęciach laboratoryjnych miałem do krystalizacji Na2Al2(SO4)4•24H2O.

Problem polega na tym, że nie powstały kryształy tylko biały proszek, który po dodaniu małej ilości wody zmienił się w białe gluty".
Prosiłbym o pomoc w interpretacji tego wyniku, czyli dlaczego nie powstały kryształy i co się stało.

Opis tego jak to zrobiłem: odważyłem odpowiednie ilości Al2(SO4)3 i hydratu Na2SO4. Rozpuściłem w gorącej wodzie destylowanej, zmieszałem. Po 4 tygodniach nic się nie stało więc zagęściłem przez ogrzewanie na płycie grzewczej (dość konkretnie) i wrzuciłem do szafki na kolejny tydzień.
Zamiast kryształów otrzymałem biały, przylepiony do dna zlewki proszek.

Czy jest możliwe, że przez ogrzewanie pozbyłem się wody z hydratu?

Bardzo proszę o pomoc.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Ałun glinowo-sodowy - problem z krystalizacją

Post autor: adamantan »

Na forum był już przypadek z ałunem glinowo-potasowym i to niedawno. Za mocno rozcieńczyłeś i do tego przygrzałeś tak, że nastąpiła nieodwracalna hydroliza. Teraz już jest po ptokach". Do tego 4 tygodnie?
W opisie doświadczenia wyraźnie powinny być uwagi na ten temat (albo prowadzący powinien doinformować co robić, aby nie zepsuć). Nie pozostaje nic innego, jak świeże porcje Al2(SO4)3 i Na2SO4, wykresy rozpuszczalności do ręki i lepiej przeprowadzić to doświadczenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości