Ameby, wiciowce i słonecznice

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: Wojtek37 »

Jarud, tzn. że będziesz mógł zmienić swój wcześniej napisany tekst , tzn.gdy stwierdzisz że coś źle napisałeś będziesz miał możliwość zmiany dopisać lub wykasować

Planapo super zdjęcie tej ameby, ostatnie tak z ciekawości z ilu ramek to zlepiłeś?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2016, o 13:21 przez Wojtek37, łącznie zmieniany 1 raz.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: jarud »

Wojtek37, moje gratulacje. Zdobyłeś tytuł sokole oko i prawo do otrzymania jednego z pamiątkowych super filtrów o wartości 5 gr. Jak już mwisz o ramkach, to popatrz na ostatnie zdjęcie vorcelli, które zamieściłem w dziale dla początkujących. To taka bajka o kopciuszku. Na początku mojej przygody z mikrofotografią wymyślałem różne filtry.Jeden z nich dawał dziwne efekty, których nie rozumiałem.Popatrz,nawet niespecjalnie uważnie na dwa pierwsze zdjęcia,które zamieściłem w dziale dla początkujących: masz ostre glony na 1 planie, vorticellę na 2 i drugą na trzecim planie, trochę mniej ostrą. Na drugim zdjęciu z wrotkiem glon jest wyrażnie w innym planie. Za każdym razem robiłem to jednym kliknięciem. Na tym zdjęciu widać, że skorupki arcelli są jedna za drugą.
I8Pt29o.jpg
Zdjęcia,które zamieściłem wcześniej są w pewnym sensie podpuchą, tzn pokazują możliwości tej metody. Powiększenie 900x było robione starą, krótką 60x pzo. Jak się okazuje może być całkiem niezła. Osiąga się prosto efekty DIC, nawet z kolorowym tłem. W tych niebieskich zdjęciach kropli wody są dwa które są negatywem i pozytywem. Gdzieś tam mam normalne zdjęcie, gdzie ten efekt jest bardziej widoczny.
Jeszcze nie przebadałem tego do końca. Zadnych pieniędzy z tego nie będzie, takie to proste, więc pewno kiedyś powiem jak to się robi. Znalazłem również z czasem teoretyczne wyjaśnienie tej techniki. Człowiek potrafił ją zastosować na swoim mikroskopie, innym się nie udało. Może i teraz będzie to działało tylko na studarze lab? Ale by było śmiesznie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: planapo »

Ciekawe co to za technika
super zdjęcie tej ameby, ostatnie tak z ciekawości z ilu ramek to zlepiłeś?
Dzieki Roznie, pełna ameba to jest ta w okolicach 100-120 ramek, na obiektywie 60x.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: Wojtek37 »

Jarud zrób zdjęcia tych filtrów
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: jarud »

Poczekajcie, najpierw to muszę to sam przebadać. No i przyjemnie mieć coś co poprawia mi osiągi obiektywów pzo.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: planapo »

kolejna porcja ameb
Załączniki
1746_2016ameba60x5m_1.jpg
1746_2016ameba60x4m_1.jpg
1746_2016ameba60x6m_1.jpg
Awatar użytkownika
TekaPrzyrodnika
Posty: 37
Rejestracja: 2 mar 2016, o 17:57

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: TekaPrzyrodnika »

Nisamowite zarówno zdjęcia jak i organizm te pierwsze z ukazanym otworem i ostatni buziak po prostu mistrzostwo
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: Boguslaw »

Zdjęcia robią wrażenie
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: Wojtek37 »

Dla mnie to zdjęcia na wygraną w konkursie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: planapo »

Dzieki

Podraze jeszcze ten temat i cos pewnie wysle
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: planapo »

Jeszcze dwa, focę poki sa
Załączniki
1746_2016ameba60x7m_1.jpg
1746_2016ameba60x9m_1.jpg
Awatar użytkownika
TekaPrzyrodnika
Posty: 37
Rejestracja: 2 mar 2016, o 17:57

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: TekaPrzyrodnika »

Dzięki Planapo zwróciłem w ogóle uwagę na te ameby skorupkowe. W jednym ze słoików okazało się ze mam niemało takiej zwyczajnej, niekolorowej.
Ciekawe stworzonka, śmiesznie jak w tych kulkach leży taka żywa plazma z połkniętymi okrzemkami czy zielenicami.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ameby, wiciowce i słonecznice

Post autor: planapo »

Ta moja to jest na 95% jakas Difflugia, a kolorowa jest przez polaryzacje
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości