Analityka medyczna a KIDL

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: Padre Morf »

W niektórych laboratoriach jest tylko kierownik, 2 młodszych asystentów diagnostyki laboratoryjnej i 4 techników. Czasami kierownik również dyżuruje, a czasami w niektórych placówkach nie ma ani jednego dyżuru.
Bywa też tak, że dyżurują sami technicy.
Z czego się orientuję diagności, studenci zaczynają protestować i otwarcie burzą się z tego powodu że podyplomówka jest otwarta dla zbyt dużej grupy osób, co niestety skutkuje brakiem miejsc pracy dla diagnostów
Owszem burzą się - sytuacją optymalną dla nich byłaby taka, gdzie jedynie absolwenci analityki medycznej mogliby być diagnostami laboratoryjnymi. Oczywiście nie jest to dobra sytuacja dla uczelni, bo na podyplomówkach trzepią niezłą kasę.

Pracowałem z biotechnologami i biologami po podyplomówce i generalnie nie odróżniali się od mgr analityki medycznej. Sęk w tym, że było to laboratorium serologii transfuzjologicznej - w labie ogólnym mogliby pewnie bardziej odstawać.
altena
Posty: 397
Rejestracja: 2 gru 2011, o 16:40

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: altena »

Bywa też tak, że dyżurują sami technicy.
Bywa a że jest to niezgodne z prawem, cóż trudno
Owszem burzą się - sytuacją optymalną dla nich byłaby taka, gdzie jedynie absolwenci analityki medycznej mogliby być diagnostami laboratoryjnymi. Oczywiście nie jest to dobra sytuacja dla uczelni, bo na podyplomówkach trzepią niezłą kasę.

Pracowałem z biotechnologami i biologami po podyplomówce i generalnie nie odróżniali się od mgr analityki medycznej. Sęk w tym, że było to laboratorium serologii transfuzjologicznej - w labie ogólnym mogliby pewnie bardziej odstawać.
I tu jest sęk, w tym, dla uczelni taka sytuacja jest świetna, gorzej dla absolwentów analityki lub podyplomówki. Nie wspominając już tego że co roku zbyt dużo absolwentów analityki pojawia się na rynku

Czytałam ostatnio wypowiedz jednego z prawników, która sugerowała by absolwenci analityki mieli szansę zrobić podyplomówkę z farmacji, by później pracować jako mgr farmacji w aptece, a jeszcze dalej by mieli ułatwiony dostęp do studiów medycznych
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: deVries »

altena pisze:Czytałam ostatnio wypowiedz jednego z prawników, która sugerowała by absolwenci analityki mieli szansę zrobić podyplomówkę z farmacji, by później pracować jako mgr farmacji w aptece
No no no, a kysz
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: Padre Morf »

Bywa a że jest to niezgodne z prawem, cóż trudno
Prawo prawem rzeczywistość rzeczywistością. Dyrektor szpital/właściciel laboratorium musi na czymś oszczędzić, więc oszczędza na kadrze, bo na sprzęcie i odczynnikach oszczędzić trudniej. Niejednokrotnie dzieje się to za przyzwoleniem kierownika laboratorium.
W mniejszych miejscowościach często nie ma po prostu kto pracować - spotkałem małe pracownie, gdzie był np. jeden magister i 4 techników.
Czytałam ostatnio wypowiedz jednego z prawników, która sugerowała by absolwenci analityki mieli szansę zrobić podyplomówkę z farmacji, by później pracować jako mgr farmacji w aptece, a jeszcze dalej by mieli ułatwiony dostęp do studiów medycznych
Tak to już jest, że niedługo salowe będą chciały zostać lekarzami, po krótkim przeszkoleniu
Zresztą dlaczego ograniczyć to tylko do mgr analityki? Biolog, biotechnolog czy chemik też powinni móc, w końcu im więcej lekarzy tym lepiej

Biolodzy/biotechnolodzy etc. od zawsze pracowali w laboratoriach i ciężko będzie im teraz tą możliwość zabrać.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: marcin93 »

A czy zdarzają się farmaceuci idący na podyplomówkę z analityki medycznej? Tak w ogóle da się łączyć pracę farmaceuty np. w aptece z pracą w labie?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: deVries »

misiek_94 pisze:A czy zdarzają się farmaceuci idący na podyplomówkę z analityki medycznej? Tak w ogóle da się łączyć pracę farmaceuty np. w aptece z pracą w labie?
Zdarzają się. Farmaceuci mają też możliwość specjalizowania się w toksykologii po takiej specjalizacji nie muszą robić podyplomówki. A no i zdaje się, że ta opcja jest w tym momencie czysto teoretyczna - jest program specjalizacji, ale nie ma uczelni która by ją prowadziła, tak jak zresztą z kilku innych specek farmaceutycznych.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: marcin93 »

Przykra sprawa z tymi specjalizacjami. Nawet w Warszawie nie ma możliwości zrobienia takiej specjalizacji? Czy traci się po niej uprawnienia do pracy w aptece?
Jeśli tak to wiadomo, że lepiej jest iść na podyplomówkę i wybulić kupę kasy.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: deVries »

misiek_94 pisze:Przykra sprawa z tymi specjalizacjami. Nawet w Warszawie nie ma możliwości zrobienia takiej specjalizacji? Czy traci się po niej uprawnienia do pracy w aptece?
Jeśli tak to wiadomo, że lepiej jest iść na podyplomówkę i wybulić kupę kasy.
Nawet w Warszawie

Wydaje mi się, że jeżeli wyrabiasz się ze zdobywaniem wszystkich wymaganych punktów (a specjalizacja jest jednym ze sposobów) to nie tracisz PWZ, nawet jeśli nie pracujesz w aptece. Ale nie mam tego za bardzo czym podeprzeć, nie chce mi się szukać, za ciepło
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: Padre Morf »

Zdarzają się. Farmaceuci mają też możliwość specjalizowania się w toksykologii po takiej specjalizacji nie muszą robić podyplomówki.
Jest jeszcze specjalizacja z mikrobiologii (specjalizacje w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia), ale przyjęcie na nią wymaga posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego zgodnego z programem specjalizacji. Tą akurat można zrobić, bo są jednostki uprawnione do jej prowadzenia.
Ale nie mam tego za bardzo czym podeprzeć, nie chce mi się szukać, za ciepło
Byłoby z tym raczej trudno

Punkty edukacyjne nie mają nic do rzeczy - nawet jeśli ktoś nie zbierze wymaganej liczby w okresie rozliczeniowym to nie straci PWZ. PWZ można stracić tylko w określonych przypadkach (wyrok sądu, ubezwłasnowolnienie, utrata praw publicznych). Najbardziej dotkliwą karą za niewywiązanie się z obowiązku ciułania punktow jest nieuzyskanie rękojmi.

W ustawie o izbach jest za to zapis, że jeśli farmaceuta przez 5 lat w ostatnich 6 latach nie wykonywał zawodu w aptece, a chce to robić musi przejść przeszkolenie trwające nie dłużej niż 6 mcy.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: deVries »

A to nie wiedziałem, myślałem że te punkty są jakąś poważniejszą sprawą.

A jak z tym łączeniem pracy diagnosty i farmaceuty, widujesz takie w szpitalach?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: Padre Morf »

A to nie wiedziałem, myślałem że te punkty są jakąś poważniejszą sprawą.
Są i nie są
Niektóre izby straszą, że potencjalni kierownicy aptek, którzy punktów nie uzbierają nie dostaną rękojmi jej należytego prowadzenia.

A jak z tym łączeniem pracy diagnosty i farmaceuty, widujesz takie w szpitalach?[/quote]

Znam paru farmaceutów pracujących jako diagności (m.in. panią mikrobiolog i dwóch transfuzjologów), ale jako farmaceuci w aptekach nie pracują.
Devih
Posty: 142
Rejestracja: 6 wrz 2011, o 20:05

Re: Analityka medyczna a KIDL

Post autor: Devih »

A jak z zarobkami. Taki mgr analityki zarobi więcej niż, np biolog po podyplomówce?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości