Bezpieczne stężenia odczynników

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
qwerty123245
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2017, o 13:55

Bezpieczne stężenia odczynników

Post autor: qwerty123245 »

Hej, właśnie rozpoczynam tworzenie domowego laboratorium, jednak niestety moja wiedza jest głównie czysto teoretyczna. W podręcznikach próżno szukać informacji dotyczących tego jakie stężenia są względnie bezpieczne do używania w domowym laboratorium. Gdzie mogę znaleźć takie informacje? Czy na przykład praca z wodą amoniakalną 25% bez dygestorium, ale z otwartym oknem, jest bezpieczna? Jakie są odpowiednie stężenia np. H2SO4, HCl, HNO3?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Bezpieczne stężenia odczynników

Post autor: kliop »

Bezpieczeństwo jest bardzo szerokim pojęciem Wiąże się z tym, gdzie się odczynnik dostanie - coś co jest niebezpieczne dla oka wcale nie musi być niebezpieczne dla skóry np. woda utleniona. Z tego powodu nie ma jasno określonego progu bezpieczeństwa dla substancji i nie znajdziesz wykazu. Jak dla mnie praca w domu z każdą substancją lotną (a na pewno z 25% roztworem amoniaku i roztworem chlorowodoru) jest niebezpieczna, więc to radzę Ci w ogóle odpuścić. Odradzam Ci też roztwory H2SO4 i HNO3 o takim stężeniu, które będą dawały reakcje z wydzieleniem toksycznych gazów np. NO2 mniej stężone spoko o ile nie dopuścisz do zachlapania oczu czyichś lub swoich i do wypicia przez kogoś lub siebie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości