bioindykacja

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: bioindykacja

Post autor: Savok »

nie znajde, nie korzystam z polskiej literatury.

moze wBiotechnologii roslin",Biotechnologii molekularnej alboBiotechnologii w ochronie srodowiska cos znajdziesz. Ale generalnie polska literatura poprostu nie istnieje, i pisanie czegos w oparciu o podreczniki to troche malo ambitne przedsiewziecie.
malamila
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2007, o 12:31

Re: bioindykacja

Post autor: malamila »

Z tego co się orientuję praca licencjacka jest pracą opisową na bazie literatury, natomiast magisterska jest pracą badawczą. Ja mam licencjacką. Widać wielką i głęboką dziurę, w Polskiej literaturze, na ten temat brak porządnych publikacji, to smutne.

[ Dodano: Czw Maj 03, 2007 11:35 ]
Z tego co się orientuję praca licencjacka jest pracą opisową na bazie literatury, natomiast magisterska jest pracą badawczą. Ja mam licencjacką. Widać wielką i głęboką dziurę, w Polskiej literaturze, na ten temat brak porządnych publikacji, to smutne.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: bioindykacja

Post autor: Savok »

Wiesz. ja tez pisalem licencjat, tez byla to praca przegladowa na bazie literatury. Byl tam jeden podrecznik opisujacy wszystko co wiadomo na konkretny temat. Poza tym bylo tam 62 publikacje naukowe.

Gdybym napisal licencjat na bazie podrecznikow nigdy bym go nie przepchnal jako prace konczaca studia!
Podreczniki zawieraja absolutne minimum do zrozumienia tematu. Aby zglebic temat trzeba siegnac do bardziej szczegolowej literatury.
Jesli piszesz licencjat w oparciu o podreczniki, do tego tylko polskie podreczniki, bedzie on niesamowicie ubogi i zaledwie musnie temat, napewno go nie zglebi.
dddsxx

Re: bioindykacja

Post autor: dddsxx »

-Savok
Mam prośbę. Czy mógłbyś podać konkretne pozycje anglo lub polskojęzyczne dotyczące bioindykatorów i bioindykacji. Chodzi mi głównie o wskaźniki czystości wód rzecznych. Byłbym wdzięczny za pomoc. :)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: bioindykacja

Post autor: Savok »

poszukaj czegos o Zebrafish. jest to GMO stosowane do wykrywanie metali ciezkich.
Konkretow nie znam.
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: bioindykacja

Post autor: jillian »

ja rów nież pisałam prace inżynierska, ale badawszą. Dotyczyła ona okreslenia jakości wody na podstawie bioindykatorów
W pracy korzystałam z:
Brehm A., 1968, Życie zwierząt. Bezkręgowce, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Ciepielowski A.,1999, Podstawy gospodarowania wodą, Wydawnictwo SGGW.
Dogiel W.A., 1986, Zoologia bezkręgowców, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.
Jura Cz., 2002, Bezkręgowce, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Kajak Z., 1998, Hydrobiologia – limnoligia Ekosystemy wód śródlądowych, Państwowe
Wydawnictwo Naukowe.
Krebs Ch. J., 1996. Ekologia. Eksperymentalna analiza rozmieszczenia i liczebności,
Wydawnictwo Naukowe PWN.
Mikulski J., 1974, Biologia wód śródlądowych, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Polska Norma PN – EN 28265: 2001, Jakość wody. Przeznaczenie i sposób użycia
czerpaczy do ilościowego pobierania makrobentosu z kamienistego podłoża z płytkich wód śródlądowych. PKN 2001r.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11.02.2004 r. w sprawie klasyfikacji dla
prezentowania stanu wód powierzchniowych i podziemnych , sposobu
prowadzenia monitoringu oraz sposobu interpretacji wyników i prezentacji
stanu tych wód (Dz. U. Nr 32, poz. 284).
Rybak J.I., 2000, Bezkręgowe zwierzęta słodkowodne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Sojda A., Dojlido J., Woyciechowska J., 12/1985, Cena stanu czystości wód za pomocą
indeksu jakości wody, Gospodarka wodna.
Starmach K., Wróbel S., Pasternak K., 1978, Hydrobiologia, Państwowe Wydawnictwo
Naukowe.
Szczepański W., 2003, Chruściki źródeł okolic Olsztyna, Uniwersytet Warmińsko –
Mazurski w Olsztynie.

Materiały internetowe:
Bochyńska H., 2004, Wpływ czynników fizycznych i chemicznych warunkujących życie w ekosystemie wodnym.
Czachorowski St., 2002, Chruściki.
ketrab08
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2008, o 10:38

Re: bioindykacja

Post autor: ketrab08 »

Witam! Ja również potrzebuję pomocy w zakresie bioindykacji. Mianowicie, muszę napisać, jak za pomocą skorupiaków lub mięczaków, możemy określić stan czystości wód. Gdyby ktoś z was mógł podać jakiś gatunek, dzięki któremu można określić stan czystości wód byłbym wdzięczny. Mile widziane również strony z takimi informacjami.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: bioindykacja

Post autor: milka.1985 »

ketrab08 pisze:Witam! Ja również potrzebuję pomocy w zakresie bioindykacji. Mianowicie, muszę napisać, jak za pomocą skorupiaków lub mięczaków, możemy określić stan czystości wód. Gdyby ktoś z was mógł podać jakiś gatunek, dzięki któremu można określić stan czystości wód byłbym wdzięczny. Mile widziane również strony z takimi informacjami.
jednego konkretnego gatunku to nie ma. jest całyzbiór gatunków makrobezkręgowców bentosowych dla określonych klas rzek. oto link dokosmosu":
zobacz-ten-plik.pdf
(482.89 KiB) Pobrany 39 razy
znajdziesz tam opis biologicznych wskaźników wód m.in. BMWP, indeks saprobowości i inne, a także wykaż głównych gatunków/rodzin które są charakterystyczne dla danej klasy. niestety mięczaki i skorupiaki są z reguły w tych brudniejszych wodach, z paroma wyjątkami oczywiście.
justynka_kaktus
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2009, o 11:50

Re: bioindykacja

Post autor: justynka_kaktus »

ja również piszę pracę licencjacką z bioindykacji, tyle że z wykorzystaniem płazów.
ma ktoś może jakieś publikacje na ten temat? to nie musi być konkretnie bioindykacja, może to być wpływ zanieczyszczeń (pestycydy, metale ciężkie, kwaśne deszcze itp) na płazy z całego świata. nie liczę na książki, raczej kilku lub kilkudziesięciu stronicowe publikacje na przykładzie określonych gatunków. jeśli macie coś takiego proszę pisać
preferuje język polski, angielski i francuski
z góry dzięki:)
lolita87
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 13:48

Re: bioindykacja

Post autor: lolita87 »

witam!
czy ktos moze mi powiedziec czym konkretnie różni sie bioindykacja od biomonitoringu?
z góry wielkie dzieki
aaamazonka
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2011, o 23:55

Re: bioindykacja

Post autor: aaamazonka »

witam, będę pisać pracę licencjacką na temat bioindykacji z wykorzystaniem mikroorganizmów, czy zna ktoś jakąś literaturę? proszę o pomoc!
ccezar
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2013, o 20:00

Re: bioindykacja

Post autor: ccezar »

Witam,
przygotowuję pracę magisterską na temat Zastosowanie bioindykatorów w badaniach ekotoksykologicznych". Wszelkiego rodzaju sugestie, uwagi i materiały pomocnicze mile widziane, póki co zamierzam przedstawić po 3/4 bioindykatory stosowane w każdej
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość