[Film] Bliżniak pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

[Film] Bliżniak pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: katy94 »



Czy to nieżywy bliżniak pasożytniczy czy żywa ciężko niepełnosprawna siostra bliżniaczka (jednak osłabiająca silnie organizm siostry)?

Śmierć wiąże sie z brakiem aktywności mózgu a tu on jeszcze pozostał. Oczy i buzia otwierają i zamykają się. Ale może to pozory i bliżniak pasożytniczy jest nieżywy?

Jest tu dużo osób, które z powodu podjętych bądź już skończonych studiów wiedzą bardzo wiele o organiżmie człowieka. Proszę ich o powiedzenie mi czy bliżniak pasożytniczy był żywy czy też nie.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

[Link] bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: randomlogin »

Pomijajac filmik, jedno zdanie z oryginalnego artykulu opisujacego ten przypadek
Successful separation of craniopagus parasiticus.
Lotfy M1, Sakr SA, Ayoub BM.
Author information
Abstract
OBJECTIVE:

Craniopagus parasiticus is an extremely rare condition. The first attempt to separate such twins was performed in the Dominican Republic in 2004. The infant died 7 hours after surgery. The aim of this report is to present a case in which surgical separation was successfully performed on February 18, 2005. In February 2006, the child was still alive and in relatively good health.
METHODS:

The authors operated on a patient with craniopagus parasiticus at Benha Pediatric Hospital in Egypt, 45 km north of Cairo. The child was 10 months old when the surgery was performed. By minimizing the time of surgery and adequate control of intraoperative bleeding, a successful surgical separation was achieved. Computed tomography, magnetic resonance imaging, magnetic resonance angiography, and computed tomographic angiography provided the information necessary to perform surgery.
RESULTS:

The child underwent operation at the age of 10 months the duration of surgery was 9 hours. Bleeding was the most serious problem, with the child receiving four liters of blood. The main arterial supply to the parasite was via the middle cerebral artery and was ligated in the Sylvian fissure. Bleeding, however, was mostly venous and was mainly controlled by diathermy and thrombin soaked packs of Surgicel, as well as clipping. After separation of the parasitic head, the dura was repaired using artificial dural grafts. Free bone flaps from the parasite were used to cover the osseous defect in the autosite. Skin flaps from the parasite were also used to cover the cranium.
CONCLUSION:

This is the second case of craniopagus parasiticus in which separation was attempted. The first patient, operated on in the Dominican Republic, died 7 hours after surgery. In the present case, the child is still alive and without neurological deficit.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17143210
tu jest abstrakt, niestety niewiele z niego wynika, a pelna wersja sie podzielic nie moge): The parasitic child, although sleepy most of the time, had separate emotional response.
Kto w ogole twierdzil, ze Islaam (tez sobie imie wybrali) nie zyla? W sensie - gdzie to przeczytalas?
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: katy94 »

Nie przeczytałam nigdzie, że nie żyje, ale myslałam że z wszystkie bliżniaki pasożytnicze obumierają. Nawet w przypadeku Rebecy Martínez. Tu też została sama głowa, ale mocno zniekształcona, przez co sądziłam, że jej bliżniak pasozytniczy nie żyje. Jednak w przypadku Manar Maged blizniaczka miała prawie nienaruszoną twarz, poruszała oczami przez co zadałam sobie pytanie: czy bliżniak pasożytniczy może być żywy
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: AnnaWP »

Gdyby bliźniak pasożytniczy nie żył, zacząłby gnić i drugi bliźniak by umarł.
Ciało żyje, ale o osobie mówimy wtedy, kiedy jest działajuący OUN, czyli to, co nadaje nam osobowość - ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy nie ma mózgu, nie mówimy o osobie i nie nadajemy praw.
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: katy94 »

Czy pasożytnicza biżniaczka Manar Maged posiadała świadomość. Czy gdyby pasożytniczej głowy nie odłączano bliżniak mógłby np. mówić, rozpoznawać innych (zakładając że dziewczynka nie umarłaby wcześniej wskutek obciążenia przez pasożytniczą głowę, i bliżniak pasożytniczy nie byłby ciężko upośledzony również umysłowo)?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: AnnaWP »

Lekarze byliby może w stanie odpowiedzieć na takie pytanie, w oparciu o wyniki badań, ja nie jestem w stanie.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: randomlogin »

Adresaci twoich pytan mieszkaja gdzies w Egipcie - zdecydowanie nie moga nimi byc osoby z internetu, ktore obejrzaly filmik. Jednoznacznie moge powiedziec tobie tylko, ze nie, nie moglaby mowic - bo do mowienia trzeba najpierw oddychac. Masz to jedno zdanie, ktore przytoczylem wyzej, sama zdecyduj czy separate emotional response oznacza swiadomosc (tak jak ty ja rozumiesz). I wybacz, ale to pytanie nasuwa sie samo - czemu chcesz to wiedziec? Wiedzie toba czysta ciekawosc (ciekawskosc?), czy cos wiecej?
katy94
Posty: 311
Rejestracja: 19 lip 2012, o 11:51

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: katy94 »

Poprostu wiedzie mną ciekawość. Wogóle temat bliźniactwa jest interesującą sprawą, a rzadkie przypadki jak bliżnicy syjamscy czy bliżniak pasozytniczy są dopiero niezwykle interesujące. Nieduzo wiem narazie na ten temat więc poprostu chcę sprawdzić odpowiedzi na pojawiające się w mojej głowie pytania. Nie wiem czemu to miałaby być ciekawskość Zadałam pytanie dotyczące konkretnej osoby, ale to tylko dlatego bo to jedyny znany przypadek gdzie bliźniak pasożytniczy zachował się w tak niezłym stanie

Acha i moje pytania w żadnym wypadku nie miały na celu osądzenia lekarzy, którzy operowali dziewczynkę. Ja nie mam tej wiedzy co oni więc nie będę mówiła że zrobili dobrze czy źle. To oni uczyli się długie lata i oni potrafią podjąć najlepszą decyzję.
Awatar użytkownika
jedrzejm
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:08

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: jedrzejm »

Nie mogę się wypowiedzieć w tym temacie ponieważ nie jestem lekarzem.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: Mårran »

Odgrzebujecie temat sprzed 3 lat, żeby nabijać sobie posty tak nic nie wnoszącymi odpowiedziami?
Pani Buka
ewwkaka
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2016, o 19:24

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: ewwkaka »

[at] chociaż coś się dzieje
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: Mårran »

No tak, ruch na forum, ten dreszczyk emocji, że ktoś napisał coś nowego
Pani Buka
kysia122A
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2016, o 17:09

Re: bliżniaczk pasożytniczy czy niepełnosprawna siostra?

Post autor: kysia122A »

ale się czepiacie, za 2 tygodnie wszyscy wbiją bo im się zaczną testy w liceum hahahah
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości