Bydgoszcz vs Bia?ystok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

Witam. To mój pierwszy post na forum, ale czytam Was od pocz?tku rekrutacji.

Mam problem z wyborem uczelni: Bydgoszcz czy Bia?ystok (kierunek lekarski). Obie uczelnie wydaj? si? by? atrakcyjne.

Do ka?dego z miast mam tak? sam? odleg?o. Prosi?bym o opini? osób, które maj? informacj? o tych uczelniach nt. zaplecza dydaktycznego, jako?ci nauczania, atmosfery, relacji student - wyk?adowca.

Bydgoszcz podobno ma lepsze prosektoria, ale np. w Bia?ymstoku s?ysza?em, ?e jest lepsza organizacja. W Bia?ym maj? wi?cej godzin np. anatomii, skrypty tej uczelni wydaj? mi si? bardziej rzetelne. Znowu Bydgoszcz mówi?, ?e bardziej prostudencka, ?e mi?a atmosfera panuje. Na korzy Bia?egostoku mo?na zaliczy? fakt, ?e szpitale i uczelnia jest obok akademika, a W Bydzi odleg?o jest troch? wi?ksza.

Prosi?bym o opini? jak wygl?daj? przedmioty na 1 roku, jak to po reformie si? na uczelniach zmieni?o, czy bardzo trudno jest zaliczy? anatomi?, biochemi? czy biofizyke.

Jestem wdzi?czny za ka?d? odpowied?, która pomo?e mi w dokonaniu w?a?ciwego wyboru.
rozekkwidzyn
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2010, o 06:07

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: rozekkwidzyn »

W zasadzie, Bia?ystok jest chyba bardzo przyjazn? uczelni? i ogólnie spoko- ale wi?cej powiedzie? nie mog?
Co do Bydgoszczy: Atmosfera jest jak na lekarski my?l? ?e ca?kiem dobra. Odleg?o?ci owszem s? niema?e- ale te? nie ma tragedii- max 15 min piechot?. Opcja na akademik za? jest bardzo s?aba. Ale mnie to akurat nie interesowalo bo i tak wynajmuje mieszkanie.
Je?li chodzi o jako nauczania to jest to okre?lenie do nieostre. Bo nie wiem czy pytasz o stan laboratoriów czy pracowni, o wiedz? wyk?adowców czy asystentów czy co jeszcze innego
Ale my?l? ?e to jest wyrównane w ca?ym kraju. Na jednej uczelni trafi si? spoko cz?owiek np od fizjologii, na innej od np biochemii czy anatomii. Nie ma regu?y. Mog? powiedzie? ?e Kierownik kat. anatomii to bodaj najcudowniejszy kierownik katedry ?wiata, z kolei by?y kierownik biochemii to delikatnie mówi?c cz?owiek niezwykle nieprzyst?pny. Ale wsz?dzie si? nauczysz. U nas jest ten plus ?e jest atmosfera kameralna i nie jeste? towarem do przerobienia, jak to si? zdarza na wi?kszych uczelniach.
Co do relacji student-wyk?adowca- jak napisam wy?ej. S? mendy i s? super ludzie. Ale ogólny obraz wydaje si? by? dobry. Na prawd? da si? wszystko poustawia?, cho? czasami po pewnych bojach ^^
Co do wi?kszego wymiaru godzinowego anatomii- serdecznie nie polecam. Uwa?am po pierwszym roku ( a anat? mam zaliczony egzamin w 1 terminie ) ?e mamy zdecydowanie za du?o godzin anatomii bo ostatnie pó? godziny to ju? si? TOTALNIE nudzimy i nie ma co robi?. Serio, tu bym uwa?a?. Lepiej pój wcze?niej do domu i si? douczy? samemu, albo i na browara.
Jako du?y minus w Bydgoszczy, uznaj? plan zaj- bo 1 i 2 rok ma to do siebie ?e odst?py mi?dzy zaj?ciami s? ni w kij ni w oko- np 2h. Ani i do domu ani czeka? tyle na korytarzu. Ale to si? chyba pó?niej zmienia. Moim zdaniem jest to do przebolenia i warto to po?wi?ci? na rzecz tego o czym pisa?em wczesniej. Przy czym chyba jest tak w?a?nie na wi?kszo?ci uczelni- nie wiem jak jest akurat w Bia?ym.
Co do reformy- na pocz?tku by?em przera?ony rozplanowaniem przedmiotów, a co? o tym wiedzia?em bo rok wcze?niej studiowa?em na CM farmacj?- wi?c wiedzia?em co do czego. Ale szczerze mówi?c, po roku jestem bardzo mile zaskoczony. Wszystko do ogarni?cia. Czasami trzeba troch? przycisn- ale ostatecznie nie ma a? takich problemów.
Co do zalicznia biofizy, anaty czy biochemii:
Anata super je?li nie trafisz do Wi?ni. Tzn super w porównaniu do innyc uczelni. Ja tylko dwa na dziewi kó? zda?em w pierwszym terminie, ale w ko?cu wszystko idzie ogarn.
Biochemia- wielka niewiadoma, bo b?dzie nowy kierownik katedry. Ale chyba ka?dy b?dzie lepszy ni? dotychczasowy.
Biofizyka- jest troch? z tym zabawy, jakie? g?upie wzorki, cuda- wianki, ale w ko?cu ka?dy zdaje ?wiczenia, a egzamin wi?kszo 1 termin, a ju? chyba ka?dy drugi.
Jest jecze biologia medyczna i histologia- biolmed w ko?cu wszystkich pu?ci?a po warunkach, a histologia. ?atwo zaliczy? ?wiczenia, a z egzaminu mam mój jedyny egzamin poprawkowy. Ale chyba te? w ko?cu wszyscy wychodz?. S? jeszcze parazyty- jedna osoba odpad?a. Ale na warunkach ju? s? gie?dy a? mi?o I tak du?o zdaje 1 i 2 termin.
Kieruj si? intuicj?, bo obie uczelnie s? raczej prostudenckie na tle reszty.
Je?li chodzi o miato- to nie jest ono miastem studenckim. JEst oczywi?cie kilka uczelni, ale jak oczekujesz szalonych studenckich clubingów, to zrezygnuj. Z tym ?e Bia?y chyba te? tu nie wymiata
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

Wielkie dzi?ki z ca?ego serca za tak obszerny post.

W sumie trudno mi zdecydowa? bo znajomych na tych uczelniach nie mam, w ?yciu w obu miastach te? nie by?em wi?c wszystko sprowadza si? tak troch? do losowania, bo ?adne rankingi do mnie nie przemawiaj? bo wiem jaki to pic na wod?. Staram si? jako? rozezna?, która uczelnia lepsza czytaj?c opini?, albo przegl?daj?c strony tych uczelni. S?ysza?em du?o dobrego o obu uczelniach. Na ka?dej z nich te? co? odnawiaj? wi?c w sumie wygl?da to podobnie. Troch? bardziej przemawia do mnie plan I roku z Bia?egostoku ni? z Bydgoszczy, ale przecie? to nie ma tak naprawd? du?ego znaczenia. W sumie do Bydgoszczy mam troch? lepszy dojazd, ale to te? ma?o wa?ne, bo co za ró?nic? robi godzina przy 12-godzinnej podró?y i pewnie raz na kilka miesi?cy.

Jedynie na korzy Bia?ego przemawia to, ?e uczelnia ma ju? kilkadziesi?t lat do?wiadczenia, a CM UMK to jednak ?wiezak w?ród uczelni medycznych.

Móg?by? powiedzie? co? wi?cej o samym wydziale - w sensie budynku wyposa?eniu, laboratoriach itd.

I czy z t? anatomi? to rzeczywi?cie jest tak trudno, setki struktur do wykucia na ka?de zaj?cia? Bo nie ukrywam, ale anatomii obawiam si? najbardziej.
Mae
Posty: 40
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:22

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Mae »

Medykament94 pisze: I czy z t? anatomi? to rzeczywi?cie jest tak trudno, setki struktur do wykucia na ka?de zaj?cia?
Na ka?de zaj?cia to mo?e nie, raczej na kolokwia ^^

Na pocz?tku jest ciko, pierwsze ko?a wi?kszo oblewa (a potem trzeba jednocze?nie uczy? si? na poprawy i podchodzi? do biecych kó?, co jest dosy? m?cz?ce) ale jak si? cz?owiek wdro?y, wie mniej wi?cej czego si? spodziewa? i jak si? przygotowa? to jest du?o, du?o przyjemniej.Du?o zale?y te? od asystenta.W razie potrzeby spokojnie mo?na podchodzi? po kilka razy do kolokwium (nie tak jak np. w Gda?sku) a w ostateczno?ci zaliczenie na koniec semestru jest u profesora który nas kocha i robi nam egzamin z wyk?adów Zdecydowana wi?kszo zdaje egzamin w pierwszym lub drugim terminie a to chyba najwa?niejsze^^

No i od tego roku zaj?cia b?d? si? odbywa?y w nowym prosektorium.
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

Mae dzi?ki. No w?a?nie s?ysza?em, ?e nowe prosektorium, ?e ma by? nowa metoda konserwacji cia?, ?e nie ma by? formaliny, ?e jakie? wywietrzniki w sto?ach i w ogóle jeszcze ?adne prosektorium w Polsce na UM tego nie stosuje i CM UMK ma by? pierwsze, wi?c super sprawa. Potwierdzasz te informacje?

A powiesz mi jak wygl?daj? inne miejsca, np. na ?wiczenia z biochemii, histologii czy biofizyki? Dobrze wyposa?one?

I czy naprawd? jest taki du?y problem, zeby dosta? akademik?
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Matjozi »

W sali od histologii jest wystarczaj?co du?o preparatów dla ka?dego, ka?dy ma swój mikroskop. Preparaty raczej niez?ej jako?ci, niektóre gorsze, ale zazwyczaj jest ich tyle, ?e mo?na sobie wymieni? nie podbieraj?c nikomu Mikroskopy ?wietlne 2 typów: takie starsze z normalnym ?wiate?kiem i LED-owe. Nigdy nie narzeka?em na wyposa?enie

Z biochemii sprz?t jest dobry, s? naprawd? zaawansowane maszyny, jakie? wirówki, lodówki, digestorium ze szkodliwymi substancjami dzia?a (a o to jest na niektórych uczelniach ciko). Nikt nie robi problemów jak si? st?ucze jak probówk?. Wi?kszo czasu pracuje si? z pipetami, Spekolem, one s? co prawda niezbyt nowe, ale dzia?aj? bardzo dobrze

Z biofizyki co do sprz?tu to jest raczej dobry. Nie mia?em okazji zobaczy? jak wszystko dzia?a, ale nie by?o raczej problemów z tym wszystkim. Niektóre urz?dzenia s? takie same, jak te których u?ywa si? w szpitalach (np. aparat do EKG).

W sumie niczego nie brakuje, nigdy jako? brak sprz?tu ani jego jako nie doskwiera?a zbytnio

Co do prosektorium, to podobno ma by? pe?ne bajerów, jakie? nowe metody konserwacji, pan Czesio W?adca Prosektorium potwierdzi? w tym roku te plotki
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

Matjozi to super a te wszystkie zaj?cia odbywaj? si? w jednym miejscu czy s? rozsiane po ca?ej Bydgoszczy?

A jak z akademikiem? S? du?e problemy ?eby go dosta
Mae
Posty: 40
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:22

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Mae »

By?am ju? na nowej katedrze i pewne info od Szpindy jest takie, ?e wasz rocznik zacznie zaj?cia w nowym, pi?knym i cudownym prosektorium - wi?cej szczegó?ów nie znam.

Je?eli chodzi o reszt? to jak dla mnie wszystko jest dobrze wyposa?one, chocia? ciko jest powiedzie? co? konkretnego jak si? nie ma porównania z innymi uczelniami^^

S? SPEKOLE jest zabawa

O akademikach s?ysza?am tylko, ?e ?atwiej o miejsce w DS1 który jest w Fordonie wi?c traci si? sporo czasu na dojazdy.dok?adniej nie wiem bo jestem miejscowa.

Wi?kszo zaj na pierwszym roku mieli?my na Jagiello?skiej i Kar?owicza. U was b?dzie to wygl?da?o troch? inaczej bo anata b?dzie na ?ukasiewicza (Kapy) a wi?c ju? troch? dalej.
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

Czyli lepiej sobie wynaj co? na w?asn? r?k

A mo?na do grup si? jako? zapisywa? czy jest to loteria, bo nie ukrywam, ?e brak wolnych pi?tków skutkuje powrotami do domu tylko na ?wi?ta.
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

No i jak to jest z zaj?ciami w szpitalach, s?ysza?em, ?e niektóre nawet s? w Toruniu? Prawda to i czy podró?e s? bardzo uciliwe?
Mae
Posty: 40
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:22

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Mae »

Hmmm ja si? jeszcze nie spotka?am z tym, ?eby kto? mia? zaj?cia w Toruniu ale kto wie, wszystko jeszcze przede mn?^^ Na pierwszym roku mieli?my tylko pierwsz? pomoc w Bizielu .Tak jakby. Pó?niej z tego co wiem zaj?cia s? g?ównie w Bizielu (Ujejskiego) i w Juraszu wi?c daleko nie jest.

We wrze?niu pojawia si? plan, mo?na wtedy zadzwoni? do dziekanatu i zapisa? si? do wybranej grupy.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2013, o 22:19 przez Mae, łącznie zmieniany 1 raz.
Matjozi
Posty: 206
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:41

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Matjozi »

Ja osobi?cie wynajmuj? mieszkanie w 3 osoby i nie jest ?le Tylko trzeba dobrze poszuka? i wszystko si? znajdzie, a najlepiej bez ?adnych po?redników, bo oni bior? za to spor? kas?. Do grupy mo?esz zapisa? si?, jak tylko poka si? plany zaj, najlepiej w miar? szybko, bo tak to miejsca mog? by? zaklepane.
Jestem z Kielc, mam ko?o 380 km do Bydzi i w domu by?em na 1 listopada, Bo?e Narodzenie, przerw? w sesji zimowej i Wielkanoc, ale to bardziej kwestia tego, ?e w domu nie potrafi? si? uczy?, bo tak to da si? wyjecha? i ogarn wszystko, a nawet nieraz z asystentami prze?o?y? sobie zaj?cia i wyd?u?y? wolny czas Co do tych zaj w szpitalach w Toruniu, to przeczyta?em o tym dopiero na biologu i nic mi o tym nie wiadomo, ale w razie czego poczenie jest raczej dobre
Medykament94
Posty: 33
Rejestracja: 25 lip 2013, o 17:56

Re: Bydgoszcz vs Bia?ystok

Post autor: Medykament94 »

No ja mam 100 km dalej ni? ty Matjozi. S?ysza?em te?, ?e na praktykach po 1 roku nie wolno robi? zastrzyków prawda to?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości