Cechy sprzężone z płcią i ze sobą.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
BlueVelvet
Posty: 323
Rejestracja: 4 paź 2013, o 11:41

Cechy sprzężone z płcią i ze sobą.

Post autor: BlueVelvet »

Witam, mam do zrobienia takie właśnie zadanie:
U wywilżnej karłówki (D.melanogaster) gen w, którego recesywny allel warunkuje białe oczy i gen y, którego
recesywny allel warunkuje żółte ciało dziedziczą się w sposób sprzężony z płcią i są oddalone od siebie o 30 cM.
Skrzyżowano homozygotyczną, białooką samicę o żółtym ciele z dzikim samcem (oczy purpurowe, ciało szare). W
pokoleniu F2 tej krzyżówki otrzymano 360 much. Podaj fenotypy i liczebność otrzymanych much.

Problem mam z zapisaniem genotypu samca. (Wywilżna karłówka to muszka owocowa, więc to samiec ma chromosomy płciowe XY)

genotyp samicy będzie chyba tak wyglądał: XwXy/XwXy
A samca? XWXY/YY ? czy XWY/XYY

Proszę o pomoc!
BlueVelvet
Posty: 323
Rejestracja: 4 paź 2013, o 11:41

Re: Cechy sprzężone z płcią i ze sobą.

Post autor: BlueVelvet »

BlueVelvet pisze:genotyp samicy będzie chyba tak wyglądał: XwXy/XwXyA samca? XWXY/YY ? czy XWY/XYY
Chyba nie widać za dobrze tych genotypów, zmniejszyłam czcionkę, żeby allele nie myliły się. Napiszę jeszcze raz:

genotyp samicy będzie chyba tak wyglądał: XwXy/XwXy
A samca? XWXY/YY ? czy XWY/XYY
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Cechy sprzężone z płcią i ze sobą.

Post autor: AnnaWP »

Nie, to nie są dwa allele tego samego genu, a dwa geny, oba sprzężone z X.
A więc Xwy Xwy
po mojemu.
A samiec XWY Y
Bez sensowne jest nazwanie genu tak samo jak chromosomu - w samcu pierwsze Y to allel dziki genu, a drugie Y to chromosom.
BlueVelvet
Posty: 323
Rejestracja: 4 paź 2013, o 11:41

Re: Cechy sprzężone z płcią i ze sobą.

Post autor: BlueVelvet »

AnnaW_UO pisze:Nie, to nie są dwa allele tego samego genu, a dwa geny, oba sprzężone z X.
A więc Xwy Xwy
po mojemu.
A samiec XWY Y
Bez sensowne jest nazwanie genu tak samo jak chromosomu - w samcu pierwsze Y to allel dziki genu, a drugie Y to chromosom.

Wydaje się być logiczne. Dziękuję bardzo!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość