Chemia medyczna

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
Annabelle
Posty: 59
Rejestracja: 23 gru 2011, o 12:35

Re: Chemia medyczna

Post autor: Annabelle »

Mam pytania dotyczące kierunku chemia medyczna.
Czy ktoś studiuje ten kierunek na Uniwersytecie w Gdańsku?
Jak się studiuje? Ciężko jest? Polecacie czy może odradzacie? Bardzo proszę o Wasze opinie

Kręci mnie praca w laboratorium np. przy produkcji leków czy też kosmetyków. Czy po tym kierunku znajdę taką pracę? Czy ten kierunek jest przyszłościowy?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Chemia medyczna

Post autor: deVries »

Moim zdaniem nie ma sensu iść na kierunki, które udają inne kierunki.

Po co chemikowi botanika farmaceutyczna, farmakologia czy fizjologia? Te zagadnienia są ciekawe, ale można sobie samemu doczytać. A nie lepiej godziny spędzone na nauce tych przedmiotów wykorzystać na praktykę w laboratorium? Uważam, że lepiej wybrać po prostu chemię, potem specjalizować się w chemii organicznej, skoro interesują cię leki i kosmetyki. Jeśli chcesz pracować przy ich produkcji, to idź na technologię chemiczną i wybierz specjalizację z lekkiej technologii organicznej - to chyba najkorzystniejsza opcja.
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Chemia medyczna

Post autor: norbi92 »

Ja swojego czasu też myślałem o chemii medycznej, ale na Politechnice Wrocławskiej. Idzie się na chemię, po 7 semestrach ma się tytuł inżyniera i potem na studiach II stopnia jest chemia medyczna prowadzona w języku angielskim, co też jest moim zdaniem dość fajne Na stronie PWr jest nawet program studiów i właśnie nie ma takich rzeczy jak botanika, fizjologia itp. tylko takie przedmioty bardziej chemiczne: analiza i synteza leków, polimery w medycynie, toksykologia itd.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Chemia medyczna

Post autor: deVries »

Też kiedyś myślałem o tym kierunku, tylko że znowu. Wymęczą cię technologią i inżynierią, mimo że to po prostu chemia i ani technologiem ani inżynierem (w sensie takim jak ktoś po IChIP) nie będziesz, bo w obu tych dziedzinach ludzie kształcą się oddzielnie i generalnie jest ich dużo. Ale na pewno jest to lepsze, niż taka ni to chemia ni farmacja", zwłaszcza jeśli ktoś nie jest zdecydowany, czy woli pracować na małą skalę w labie, czy na większą w przemyśle.
olde

Re: Chemia medyczna

Post autor: olde »

Hmm a czy analityka medyczna (+ odpowiednia specjalizacja po studiach) byłaby bardziej przyszlosciowa? Myslałam o spec z toksykologii i pracy w policji, czy to jest możliwe/jakie są szanse?

Fajnie byłoby mieć tez taki papierek

Kod: Zaznacz cały

studia.biz.pl/257/uniwersytet-wroclawski/kryminalistyka/5623
Co o tym myslicie?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Chemia medyczna

Post autor: deVries »

Kiedyś się mówiło o zrobieniu nowej specjalizacji po analityce, związanej z kryminalistyką. Na stronie KIDLu chyba jest nawet wymieniona na jakiejś liście, ale programu nigdy nie widziałem i nie wiem, czy w ogóle funkcjonuje. O pracy w policyjnych klimatach więcej dowiesz się na forum o kryminalistyce, nie jest trudno je znaleźć i dużo tam tematów o studiach.

Żaden z tych kierunków sam z siebie nie zapewni ci ciekawej i dobrze płatnej pracy, ale mając pomysł na siebie, determinację i odrobinę szczęścia po każdym z nich możesz taką pracę zdobyć.

Poza tym jest opcja, żeby specjalizację z toksykologii zrobić nie będąc magistrem analityki medycznej, ale na przykład absolwentem chemii:
I. diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która:

1) ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2) ukończyła studia wyższe na kierunkach:

a) biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra,
b) chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c) weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii oraz

odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii[.]
Czy taka opcja istnieje realnie (to znaczy czy jest jakiś ośrodek, który prowadzi taką specjalizację) nie wiem, musieliby się jacyś diagności wypowiedzieć.

No i zawsze po chemii można zrobić tą nieszczęsną podyplomówkę z analityki.
Awatar użytkownika
norbi92
Posty: 1565
Rejestracja: 7 sie 2010, o 11:47

Re: Chemia medyczna

Post autor: norbi92 »

Więc w ogóle z tego wynika, że lepiej iść na chemię niż analitykę, skoro można zrobić podyplomówkę. Po analityce ma się mgr. analityki medycznej i tytuł diagnosty a kończąc chemię i robiąc podyplomówkę ma się też tytuł diagnosty + mgr. inż. chemii
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Chemia medyczna

Post autor: deVries »

Myślę, że lepiej się jednak zdecydować, czy chce się być chemikiem czy diagnostą lab. Dwuletnia podyplomówka nie da takiej wiedzy, jak pięcioletnie studia i praktycznie będąc chemikiem ze zdobytym tytułem diagnosty zawęża się sobie możliwości pracy w laboratoriach o profilu medycznym do tych toksykologicznych. Bo na cytomorfologii przykładowo czy immunologii nie bardzo kogoś takiego widzę, no ale może mi się tylko wydaje. A jak ktoś wie, że chce być specjalistą toksykologiem, to bez sensu bulić kasę za studia podyplomowe, skoro uprawnienia można zdobyć na dziennych jednolitych magisterskich - za darmo

Ja bym na twoim miejscy wybrał jednak chemię (albo tą medicinal chemistry na PWr [zdaje sie, że łódzka polibuda ma też ma coś podobnego {haha nawias w nawiasie nawiasu }], albo uniwersytecką chemię podstawową/ogólną ze specjalizacją w organicznej, albo technologię chemiczną).

A farmacji w ogóle nie bierzesz pod uwagę?
olde

Re: Chemia medyczna

Post autor: olde »

Jeśli chodzi o mnie, wszystko zależy od wyników matury
Najbardziej chciałabym się dostać na weterynarię, mam taki plan od dziecka : D (a progi na wet i farmę zazwyczaj się pokrywają, lub na tej drugiej są czasami nieco wyższe)

Gdyby się nie udało zaczęłam zastanawiać się nad alternatywą, która mimo wszystko będzie dobrym pomysłem na życie : )
Zawsze interesowałam się kryminalistyką, czytałam dużo na ten temat i nie raz zastanawiałam się czy nie powinnam iść w tym kierunku.
Na forach kryminalistycznych siedziałam trochę, ale nic szczególnego tam nie znalazłam.

Swoją drogą jaka specjalizacja po analityce byłaby najlepsza? Bo takich zwykłych diagnostów, narzekających, że nie mogą znaleźć pracy jest masa więc fajnie byłoby zdobyć dodatkowy papierek. Poza tym zawsze dobrze jest wykazać się na studiach.

I czy mam rozumieć, że zdecydowanie lepiej iść na chemię medyczną niż analitykę?
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Chemia medyczna

Post autor: deVries »

Zdecydowanie lepiej iść na to, co cię interesuje. O specjalizacji można myśleć, jak się postudiuje i będzie wiedziało czym która dziedzina pachnie. Ale chęć wykazania się na studiach i zainteresowania jakąś konkretną działką już wcześniej warto w sobie pielęgnować.
Marcysiab
Posty: 14
Rejestracja: 29 lip 2012, o 15:35

Re: Chemia medyczna

Post autor: Marcysiab »

Podbijam temat.
Jestem studentką chemii medycznej
Powiedzcie mi jak wyglądają zajęcia? Czy ćwiczenia laboratoryjne są już na pierwszym roku?
Zajęcia są w każdym końcu miasta? (czy tak jak się domyślam z siatki godzin, tylko jedne zajęcia poza wydziałem a reszta na wydziale, ale ja się tylko domyślam, więc pytam )
Ile jest w tym chemii z liceum?

Cieszę się niesamowicie, tylko przeraża mnie ta trasa przez te uliczki do wydziału, ale liczę na to, że z trajtka będziemy całą grupą chodzić
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Insula
Posty: 74
Rejestracja: 15 maja 2011, o 18:20

Re: Chemia medyczna

Post autor: Insula »

Wie ktoś może, ile w tym roku jest miejsc na chemii medycznej? Tak z ciekawości się pytam. Dostałam się tam, ale najprawdopodobniej tam nie pójdę.
Saneko
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2015, o 19:58

Re: Chemia medyczna

Post autor: Saneko »

Podbijam temat (może ktoś tu jeszcze zagląda.)
Jestem zdecydowana na kierunek chemia medyczna. Mam tylko problem z wyborem uczelni. Chcę takiej, która jest wymagająca, bo samej ciężko mi się zebrać w sobie i przysiąść do nauki. Wiem, że na UJ i UW jest osobny kierunek chemia medyczna, a na UG jest to specjalizacja na kierunku chemia prowadzony przy współpracy z GUMedem. Słyszałam też, że na UW cisną z matmą, i ktoś po podstawowej może mieć problemy, by nadążyć, czy to prawda? Jak się prezentuje ten kierunek na UJ? Albo na UG? Będę wdzięczna za jakiekolwiek opinie i informacje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości