Chemia na maturze- co odpuścić

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: David »

Pojawiły się w kilku maturach, podobnie jak równania kinetyczne i przesunięcie równowagi- w którą stronę (UWAGA! Prawie na każdej maturze to było).
lykorz
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: malllwiśka »

David, no nie przesadzaj, że pojawiły się w kilku maturach, jakby się pojawiły, to bym się o to nie pytała, pojawiły to się może enancjomery, a ja jeszcze raz podkreslam chodzi mi o diastereoizomery i wzory Fischera
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: David »

Spotkałem się w maturach (już nie wiem jakich) gdzie był podany związek trzeba było narysować wszystkie postaci, a później wskazać z nich diastereoizomery.

Pytałem się też mojej chemiczki- obowiązuje to.
lykorz
jaro_O
Posty: 83
Rejestracja: 1 lip 2008, o 13:33

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: jaro_O »

David. to była matura poznańska z cke bo ja ją na chemii pisałem w sql
A mam takie pytanie bo nie mam konkretnego systemu nauki chemii i sie chciałem zapytać czy uczycie sie teorii ze siedzicie przy ksiażkach czy bardziej zwracacie uwage na zadaniach? bo jak narazie to ja nauczyłem sie tylko tych podst. regułek zeby wiedziec o co kaman a tak to robie sobie maturki.
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: malllwiśka »

Czy na maturze, rozszerzonej oczywiście, może pojawic się coś takiego jak hemiacetal i laktony?
mahometns
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2009, o 17:33

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: mahometns »

malllwi&#x15Bka pisze:Czy na maturze, rozszerzonej oczywiście, może pojawic się coś takiego jak hemiacetal i laktony?
Uważam iż nie. Izomeria optyczna jest ma maturze, tak jak projekcja Fishera.
Na próbnej to było.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Arnold »

Jeżeli chodzi o izomerię optyczna to na bank coś prostego, bo na olimpiadzie chemicznej potrafią tym dokopać uczniowi
Fanatyczka
Posty: 21
Rejestracja: 26 lut 2009, o 17:39

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Fanatyczka »

Arnold pisze:Jeżeli chodzi o izomerię optyczna to na bank coś prostego, bo na olimpiadzie chemicznej potrafią tym dokopać uczniowi
zgadzam się. zazwyczaj na mturce daja tak oczywiste rzeczy tylko my szukamy niepotrzebnych haczyków.


Moim zdaniem z np entalpi wystarczy wyklepac pare zadan wzorcowych i entalpia jest prosciutka . zadania zazwyczaj sa tak konstruowane zeby sprawdzic nasze umiejetnosc myslenia analogicznego


a co do teori ja nie zwracam do niej az takiej uwagi . ale wiadomo podsawowe rzeczy trzeba znac ale zeby uzyc je praktycznie .


co do tych aminokwaso jestem na bio- chem i nasza chemiczka wymaga od nasznajomosci wzorow tylko dwoch najprostyszych aminokwasow. Ona uwaza ze jakby byly inne to wzory byly podane .

Wybiera sie ktos stad na PAM
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: ewitka_18 »

A myślicie, czy cos takiego jak efekt wspólnego jonu mogą nam zafundowac?
agnika
Posty: 317
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:02

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: agnika »

efekt wspólnego jonu pierwsze slysze
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Arya »

ewitka_18 pisze:efekt wspólnego jonu


nie sądzę)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

A myślicie, czy cos takiego jak efekt wspólnego jonu mogą nam zafundowac?
na studiach tak, na maturze nie.
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: malllwiśka »

A na maturze mogą nam kazac zapisac elektrolizę związków organicznych? w informatorze pisze tylko, że należyumiec przedstawić przebieg elektrolizy stopionych soli
i tlenków oraz roztworów wodnych kwasów, zasad
i soli", nie ma napisane dokładnie, że związki organiczne też, więc jak myślicie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości