Chemia na maturze- co odpuścić

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: ewitka_18 »

malllwiśka, myślę, że raczej nie, przynajmniej do tej pory nie pojawiło się takie zadanie na maturze ze ziązkami organicznymi, więc jeśli będziesz miała dobrze opanowane związki nieorganiczne to spokojnie wystarczy, ale mogę też się mylic.
Piekna20letnia
Posty: 104
Rejestracja: 12 lut 2009, o 18:11

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Piekna20letnia »

Olaboga ludu jakich wy się rzeczy uczcie
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: tusiulka »

Ucząc się dziś kinetyki natknęłam się na kilka rzeczy, które mnie zastanowiły pod względem ich obecności na maturze. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć, czy na maturę na poziomie rozszerzonym trzeba uczyć się wzorów typu:
ln Co/C = k*t
ln mo/m = k*t
C = Co* e do potęgi -kt
1/C - 1/Co = k*t
Chodzi mi o wzory do reakcji I i II rzędu. Zastanawia mnie to, ponieważ na maturę nie wolno wnosić kalkulatorów z logarytmami.

Poza tym czy ktoś mógłby podać mi wzór na t1/2 czyli okres połowicznego rozkładu, bo ja mam tylko taki:
t1/2 = ln2/k
tyle, że on znów jest z logarytmem, a wiem, ze na maturze zadania z okresem połowicznego rozpadu są, ale chyba nie trzeba stosowac tego wzoru?

Kolejna sprawa, czy na maturze jest entropia i entalpia swobodna? oraz czy zdarzają się zadania z równaniem kwadratowym, gdzie trzeba liczyć deltę typu:
Stała równowagi reakcji N2 + O2 2NO wynosi 0,0039. Stężenie azotu 4 mol/dm3, a tlenu 1 mol/dm3
Delling
Posty: 407
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 14:01

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Delling »

Tasiulka, przecież wszystko co jest wymagane do obliczania jest w informatorze, zajrzyj do niego
shadowofeclipse
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:26

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: shadowofeclipse »

Informator jest nieprecyzyjny i wiele rzeczy da się naciągnąć pod te wymagania.

Zawsze, na każdej maturze jest jedna reakcja (najczęściej z chemii nieorganicznej) należąca do reakcji nietypowych. Wystarczy dokładnie przejrzeć vademecum.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: julia.....:):) »

na maturze 2008 z chemii były zadania z miareczkowania oraz z błękitem bromometylowym a ten materiał mam na studiach , więc z jednej strony nie wiadomo co się spodziewa na tegorocznej
Delling
Posty: 407
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 14:01

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Delling »

shadowofeclipse pisze:Informator jest nieprecyzyjny i wiele rzeczy da się naciągnąć pod te wymagania.
Zależy jak masz informator, jeden jest na maxa ogólny, drugi całkiem precyzyjny.
Piekna20letnia
Posty: 104
Rejestracja: 12 lut 2009, o 18:11

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Piekna20letnia »

julia.:):) pisze:na maturze 2008 z chemii były zadania z miareczkowania oraz z błękitem bromometylowym a ten materiał mam na studiach , więc z jednej strony nie wiadomo co się spodziewa na tegorocznej
Tak, tylko że zadanie te trzeba było zrobić na podstawie informacji zawartej przed poleceniami
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: tusiulka »

Piekna20letnia, dokładnie Robiłam tą maturę. Niby nie była trudna, a i tak w polsce z tego co wiem poszła średnio.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

Ucząc się dziś kinetyki natknęłam się na kilka rzeczy, które mnie zastanowiły pod względem ich obecności na maturze. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć, czy na maturę na poziomie rozszerzonym trzeba uczyć się wzorów typu:
ln Co/C = k*t
ln mo/m = k*t
C = Co* e do potęgi -kt
1/C - 1/Co = k*t
Chodzi mi o wzory do reakcji I i II rzędu. Zastanawia mnie to, ponieważ na maturę nie wolno wnosić kalkulatorów z logarytmami.
widzę że ucyzsz się z operonu, która zawiera mnóstwo rzeczy zbędnych ( w tym to) a wielu potrzebnych już niekonieczne.
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: tusiulka »

Kaamil pisze:
Ucząc się dziś kinetyki natknęłam się na kilka rzeczy, które mnie zastanowiły pod względem ich obecności na maturze. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć, czy na maturę na poziomie rozszerzonym trzeba uczyć się wzorów typu:
ln Co/C = k*t
ln mo/m = k*t
C = Co* e do potęgi -kt
1/C - 1/Co = k*t
Chodzi mi o wzory do reakcji I i II rzędu. Zastanawia mnie to, ponieważ na maturę nie wolno wnosić kalkulatorów z logarytmami.
widzę że ucyzsz się z operonu, która zawiera mnóstwo rzeczy zbędnych ( w tym to) a wielu potrzebnych już niekonieczne.
Kamil racja. W sumie to nauczycielka z chemii nas z tego mordowała na sprawdzianach itp. Szczerze mówiąc dla mnie w niektórych przypadkach była to już wyższa jazda. Pewnie na studiach to tego uczą, a nie teraz. Kolejna zbędna rzecz.
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Andzia »

tusiulka pisze:Chodzi mi o wzory do reakcji I i II rzędu. Zastanawia mnie to, ponieważ na maturę nie wolno wnosić kalkulatorów z logarytmami.

Jesteście pewni, że nie można kalkulatorów z logarytmami wnosić? Wydaje mi się, że można.
A poza tym, ja chemię miałam porządnie realizowaną, ale z czymś takim na lekcjach się nie spotkałam.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Korczaszko »

Andzia pisze:Jesteście pewni, że nie można kalkulatorów z logarytmami wnosić? Wydaje mi się, że można.
nie można, ale też nie ma takiej potrzeby. co za problem policzyć logarytm dziesiętny?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości