Chemia na maturze- co odpuścić

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ktos_x
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2008, o 14:33

entropia na maturze

Post autor: ktos_x »

Czy na chemii rozszerzonej, oprocz entalpii, musimy tez umiec obliczas entropie Nie jestem na biol-chemie, w ksiazce operonu to jest ale na maturze chyba jeszcze nigdy nie bylo dlatego pytam. Z gory dzieki i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

a umiesz czytać informatory maturalne Tam wszystko jest napisane
Błędem 80 proc. maturzystów jest to, ze idą na maturę nie znając wymagań maturalnych - albo nauczą sie czegoś nie potrzebnie a nie zrobią czegoś co jest w informatorze a nie było np. na lekcji.

Entropii nie ma. Z termochemii jest tylko entalpia i prawo Hessa (I zas. termodynamiki).
Awatar użytkownika
domino_r
Posty: 74
Rejestracja: 30 sty 2008, o 09:52

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: domino_r »

Chodzę na kursy przygotowawcze na AM, gdzie wykłady prowadzą osoby sprawdzające matury. Oni podają, że entropia na maturze może być.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

domino_r pisze:Chodzę na kursy przygotowawcze na AM, gdzie wykłady prowadzą osoby sprawdzające matury. Oni podają, że entropia na maturze może być.
nie skomentuję Nikt ci nie zabroni się jej uczyć, ale na maturze jej nie ma - czytaj informator a niemądrych bardzo ludzi.
Awatar użytkownika
domino_r
Posty: 74
Rejestracja: 30 sty 2008, o 09:52

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: domino_r »

Miałeś nie komentować.?
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: bedroom-bar »

dokladnie, trzymaj się ściśle tego co jest w informatorach. Jeśli coś pojawi sie na maturze a nie będzie tego w informatorze którym podaje CKE to podaje się to do wiadomości egzaminatorom , oni to wszystko dokladnie prześledzą i mogą unieważnić zadanie.

btw. chodzenie na takie kursy moim zdaniem to strata pieniędzy
Awatar użytkownika
domino_r
Posty: 74
Rejestracja: 30 sty 2008, o 09:52

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: domino_r »

skoro jestes taka wybitna to moze dla ciebie jest to strata pieniędzy. Dla mnie nie jest.
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Eklerka »

Apropo kursów, troche Ot zrobie ale np w czestochowie na politechnice i akademi sa za darmo. Mata i fizyka
Anea
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2007, o 15:59

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Anea »

Może coś pominęłam w tym informatorze, ale czy metoda VSEPR jest wymagana moja chemiczka twierdzi, że tak - a ja tego tam nie zauważyłam, zresztą w podr. wyd. Nowa Era jest to zaznaczone jako materiał dla zainteresowanych.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Korczaszko »

nie czytałam informatora, ale z tego co mówią na forum nie jest wymagana, podobnie jak cała hybrydyzacja
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

pani Korczaszko pisze:nie czytałam informatora
błąd strategiczny, w informatorze wszystko pisze, co moze być. Fakt hybrydyzacji, VSEPRu, entropii, entalpii swobodnej, teorii orbitali molekularnych, nadnapięć elektrolizy, równania Nernsta - mimo że się w szkole robi na maturze nie ma i dobrze ./
Anea
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2007, o 15:59

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Anea »

Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź

Więc nie ma hybrydyzacji, ale cytując wymagania z informatora: określić kształt prostych cząsteczek związków nieorg. i org., wskazując, które z nich są polarne i niepolarne - chodzi tu też o podanie kształtu typu cząsteczka liniowa, trygonalna, tetraedryczna? bo tutaj chyba jest wyraźne odwołanie do hybrydyzacji
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

tu chodzi o najprostsze cząsteczki typu metan, etan, etyn, CO2, H2O, NH3 - można się wykuć na pamięć. Na maturze hybrydyzacji nie ma, ale określić kształt cząsteczki można też na podstawie wartości momentu dipolowego. Tak się określa kształt wielu prostych cząsteczek w szkole, na maturze też moze się zdarzyć choć wątpię.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości