Chemo- czy fotoautotrofy???

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Chemo- czy fotoautotrofy???

Post autor: Teba »

Sinice wytwarzają heterocysty. Heterocysty służą do magazynowania azotu z atmosfery. Służy do tego enzym - nitrogenaza, wymagający do działania beztlenowego środowiska. Dlatego komórki heterocyst mają uwsteczniony aparat fotosyntetyczny - bez fotosystemu II. W związku z czym w heterocystach panują warunki beztlenowe. W takim razie sinice są chemo- czy fotoautotroficzne Mają fotosystem więc pewnie foto-, ale po co im ten azot w takim razie? Ratunku - jutro kolokwium
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Chemo- czy fotoautotrofy???

Post autor: Iwus »

w jednej z książek znalazłam że to fotoautotrofy
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Chemo- czy fotoautotrofy???

Post autor: Mawr »

eehhh
Sprobuje to wyjasnic.

Sinice są fotoautotroficzne- termin ten odnosi sie do sposobu zdobywania przez nie energii, w ich przypadku przetwazają one energie swietlną.
Bakterie chemoautotroficzne czy jak one tam się zwą wykozystują w tym celu energie chemiczną zawartą w związkach.

A jezeli chodzi o heterocysty i ich funkcje to troche odrębna sprawa.

Jest to sposob, jak napisałas, na zdobycie przyswajalnego azotu.

Inne organizmy pobierają go w postaci aminokwasow inne w postaci soli amonowych czy innych soli a sinice mają dodatkowy sposób na jego zdobycie - z powietrza.

Mam nadzieje ze nic nie pokręciłem. -)
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Chemo- czy fotoautotrofy???

Post autor: Teba »

Dzięki za pomoc Tylko co miało znaczyć to eeeehhh na początku Czyżby jęk starego pedagoga, który słyszy głupie pytanie Sorry za złośliwość
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Chemo- czy fotoautotrofy???

Post autor: Mawr »

Dzięki za pomoc Tylko co miało znaczyć to eeeehhh na początku Czyżby jęk starego pedagoga, który słyszy głupie pytanie Sorry za złośliwość
hehehe

Nic podobnego

Poprostu popierwsze jestem chory
a podrogie był to jęk osoby ktora uczyła sie czegos dawno temu i probuje to sobie przypomniec.

Nie ma zaco. Przyjemnosc po mojej stronie. -)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość