Cholesterol a jajka i zdrowie

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Mały Piekaż
Posty: 43
Rejestracja: 9 lip 2008, o 17:47

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Mały Piekaż »

A wiecie że spożywanie dużej ilości surowych jajek może powodować halucynacje
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Astacus »

MatiGl pisze:kobiety mogą ćwiczyć tak samo, i jeść tak samo jak facet, ale i tak ni będą miały takiej samej masy mięsniowej tu bardziej decydują hormony:)
No takiej nie, ale mi tam się nie podobają kobiety z wyrzeźbionym bicepsem (spójrzcie na Dodę albo Kingę Rusin).
Awatar użytkownika
Theos
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2008, o 22:21

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Theos »

Astacus pisze:mi tam się nie podobają kobiety z wyrzeźbionym bicepsem
Zgadzam się z Tobą, to wygląda ohydnie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Medycyna Lwów »

Ma&#x142y Pieka&#x17C pisze:A wiecie że spożywanie dużej ilości surowych jajek może powodować halucynacje
i poważny niedobór witaminy H.

co do jajek to pamietam jak pediatra mówił, ze dziecko powinno jeść 2 jajka/tydzień, dorosły do 5. moja mam pamietam zawsze tego bardzo przestrzegała i jak raz była jajecznica to już na jajka w innej postaci w danym tygodniu nie było szans .
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: MatiGl »

i jak raz była jajecznica to już na jajka w innej postaci w danym tygodniu nie było szans .
no właśnie u mnie jest podobnie tylko ja lubie jajka i zjadłbym częściej dlatego się pytam, czy to prawda
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Medycyna Lwów »

wg mnie tak, dane naukowe i lekarze tez to potwierdzają.
Mimo ze też bardzo lubię, to trzymam się tej reguły.
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: MatiGl »

to ciąg dalszy pytania, bo ciekawski jestem.
czym grozi przesadzenie w sensie co mi się może dziać jak będę jadł tygodniowo np 10jaj
jomojo
Posty: 20
Rejestracja: 16 sie 2008, o 22:18

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: jomojo »

W dietetyce nie ma sensu określanie ścisłych norm na pojedynczy pokarm. Liczy się bilans całego pożywienia. Dla osoby, której dieta jest bogata w cholesterol i cukry proste, dwa jajka na tydzień może być za dużo. A dla takiego, który bardziej dba o siebie, jedno lub dwa jajka na dzień będzie bezpieczne.
Warto przy tym okresowo badać się: morfologia i mocz raz na pół roku, cukier, cholesterol i jony raz na rok. To wystarczy, żeby wyłapać wiele nieprawidłowości żywieniowych i w porę im przeciwdziałać. Wydatek na badania niewielki, a spokój jest.
sarin5847
Posty: 19
Rejestracja: 15 sie 2008, o 11:13

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: sarin5847 »

Ja jak odstawiłem jajka to mój cholesterol wrócił do normy i mam spokój
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: MatiGl »

czyli przesadzenie grozi tylko podwyższonym cholesterolem pobuszowałem troche po googlach, i tez znalazłem info wg którego, jajka nie podnoszą cholesterolu, bo zawierają również dużo lecytyny, która dobre działa na cholesterol
A dla takiego, który bardziej dba o siebie, jedno lub dwa jajka na dzień będzie bezpieczne.
w jakim sensie dba duzo się rusza
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: Medycyna Lwów »

w nadmiarze wszystko może zaszkodzić, na temat cholesterolu w jajkach jest kilka opinii, wg mnie ta lecytyna nie ma na jego frakcje wielkiego wpływu, a przynajmniej takiego żeby coś równoważyć, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością.
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: MatiGl »

wiem, że nie można przesadzać, jak ze wszystkim tylko drąże temat, żeby ustalić sobie tą jakąś bezpieczną granicę:) bo z koleji z tym co pisze jomojo,
W dietetyce nie ma sensu określanie ścisłych norm na pojedynczy pokarm. Liczy się bilans całego pożywienia. Dla osoby, której dieta jest bogata w cholesterol i cukry proste, dwa jajka na tydzień może być za dużo. A dla takiego, który bardziej dba o siebie, jedno lub dwa jajka na dzień będzie bezpieczne.
zgadzam się w 100%. Dlatego chciałbym wiedzieć coś więcej na ten temat, żeby sobie samemu ustalić ile moge tego zjeść:) biorąc pod uwage jeszcze, że przechodze na samodzielne się żywienie w najbliższym czasie, a akurat jajecznica mi dobrze wychodzi:p
jomojo
Posty: 20
Rejestracja: 16 sie 2008, o 22:18

Re: Cholesterol a jajka i zdrowie

Post autor: jomojo »

MatiGl, nie zamartwiaj się tym, kuchnia to nie apteka, tam nie musi być co do grama. Staraj się prowadzić higieniczny tryb życia i raz na jakiś czas zrób badania - czasem można nawet za friko, gdy są jakieś akcje. Albo wymuś skierowanie od lekarza jeśli nigdy w życiu nie badałeś cholesterolu, masz 18 lat, dobrze jest mieć się do czego odnieść za kilka lat.

Nie zarywaj snu, staraj się jeść zdrowo (mniej mięsa, tłuszczów nasyconych, smażonych, cukru, soli, więcej warzyw, w szczególności zielonych liściastych, produkty jak najmniej przetworzone, regularne posiłki, dobrze pogryzione), ruszaj się w miarę regularnie (spacery, rower, jogging - choćby truchcik powolny, basen, co lubisz) i będzie ok. Ja staram się tak postępować (ale nie jestem ultrasem -) ) i nawet gdy zdarzają mi się dni czy tygodnie, że jem dużo, bardzo dużo jaj, to cholesterol jest ok. A co, pochwalę się wynikami z początku roku (S-styczeń, M-Marzec):
Całkowity cholesterol [mg/dl]: S-141,5, M-135, (norma: 120-200)
HDL [mg/dl]: S-59,8, M-55,4 (35-90)
LDL [mg/dl]: SiM-69,5 (50-135)
TGL [mg/dl]: S-60,6, M-50,5 (49,8-134,5)

[ Dodano: Sob Wrz 06, 2008 23:44 ]
MatiGl pisze:dodam tylko, że codziennie jest porcja intensywnego wysiłku fizycznego, i zwiększone ilości białka są zalecane:)
Z tym białkiem to mit. Owszem, przy wysiłku fizycznym trochę wzrasta zapotrzebowanie na białko, ale zapewniane jest ono przez zwiększoną kaloryczność posiłków. Jeśli ktoś ma 2500 kcal dziennie, z czego 8% z białka, to jeśli ze względu na trening zwiększy podaż np. do 3500 kcal, to dalej z białka powinno pochodzić 8% kalorii. Nie ma więc potrzeby zmiany diety zezdrowej nawysokobiałkową".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość