Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Adaś Miałczyński
Posty: 16
Rejestracja: 12 lip 2017, o 21:13

Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Adaś Miałczyński »

Mam w technikum przedmiot procesy technologiczne i jako praca domowa mam podać kilka przykładów cieczy rzeczywistych i nierzeczywistych. Nie mam pojęcia co to są cieczy rzeczywiste i nierzeczywiste, wujek Google podaje coś o różnych płynach, Wikipedia mówi coś o mechanice płynów a ja nadal nie wiem o co chodzi. Mogę prosić o wyjaśnienie metodą łopatologiczną?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: adamantan »

Na fizyce aż tak się nie znam, ale czy nie chodziło może o ciecz niutonowską/nieniutonowską albo ciecz doskonałą/rzeczywistą?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Adax82 »

Płyny ( gazy i ciecze ) dzielą się na doskonałe i rzeczywiste. Ciecz rzeczywista podlega zmianie objętości pod wpływem siły zewnętrznej. Ponadto ciecz doskonała nie wykazuje lepkości.
Trudno o znalezienie cieczy doskonałej bo takie nie istnieją - wszystkie są rzeczywiste. Sądzę, że dobrym przybliżeniem cieczy doskonałej jest woda ( także alkohol metylowy i etylowy ), gdyż ma stosunkowo małą lepkość, a mierzalna ściśliwość występuje dla krańcowo wielkich ciśnień ( rzędu tysięcy atmosfer ). Inne ciecze: oleje, gliceryna, płynny miód mają na tyle dużą lepkość, że są dobrym przykładem cieczy rzeczywistej.
Adaś Miałczyński
Posty: 16
Rejestracja: 12 lip 2017, o 21:13

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Adaś Miałczyński »

Dziękuję Wam za zainteresowanie, ale obawiam się, że nie o to chodzi. Mam podać przykłady cieczy rzeczywistych i nierzeczywistych, sor 4 razy powtarzał. Na pytanie jak mam to niby zrobić, skoro nie wiem, co to jest ciecz rzeczywista, a tym bardziej nierzeczywista, odpowiedział, że wytłumaczy to na następnej lekcji, a do domu mamy przykłady.

Chyba mu wydrukuję dyplom Miszcz Logiki".
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Adax82 »

Mam wrażenie, że napisałem Ci co to są ciecze ( płyny ) rzeczywiste i nierzeczywiste. Mam wrażenie, że zwróciłem Ci uwagę, że są ciecze ( płyny ) rzeczywiste i doskonałe. Termodynamika nie określa płynów nierzeczywistych bo jest to synonim płynów doskonałych. To taki żargon termodynamików. Ale jak ktoś używa nieadekwatnych nazw to robią się z tego problemy: nikt nikogo nie rozumie.
Adaś Miałczyński
Posty: 16
Rejestracja: 12 lip 2017, o 21:13

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Adaś Miałczyński »

To by pasowało do całej sytuacji. Dziękuję Ci bardzo za zaangażowanie.
Henk445
Posty: 1
Rejestracja: 6 lis 2017, o 08:25

Re: Ciecz rzeczywista i nierzeczywista

Post autor: Henk445 »

To prawda, wychodzi na to że kolega ma racje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości