[człowiek] ciekawostki

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Natalka89
Posty: 79
Rejestracja: 3 maja 2008, o 09:07

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Natalka89 »

nie ja ylko przepisałam dane z tablic biologicznych wydawnictwa Adamantan. więc nie mogę potwierdzić, ale to że denaturacja jest obecna to na pewno, nie jest napisane czy osoba ta zmarła czy przeżyła ale pewnie zmarła. w takiej temp. zapewne większość białek mogla ulec zniszczeniu.ale tak samo są one niszczone przy piciu alkoholu itp, a ludzie dalej żyją no ale ogólna temp. ciała zapewne zadziałała na dużo większą skalę
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Astacus »

Alkohol nie jest aż tak agresywnym czynnikiem denaturującym jak wysoka temp. akurat. No ale to faktycznie sporo, raczej nierealne odratowanie takiej osoby. zanim by taka temperatura spadła. No ale tyle, bo sie offtop zrobi.
Blanca
Posty: 16
Rejestracja: 3 maja 2008, o 15:29

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Blanca »

Niezłe :
Zaskakująca terapia - komórki pobrane od kobiet mogą naprawić chore serca. Comiesięczny dyskomfort, jaki wiąże się dla pań z menstruacją, może stać się w przyszłości bardzo opłacalny. Jak bowiem zapowiadają japońscy uczeni, menstruacyjna krew może posłużyć w nowoczesnych terapiach do leczenia wielu chorób, m.in. serca i dystrofii mięśniowej.
(cały artykuł krewniacy.pl)
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: yeast »

Niezłe - komórki macierzyste z tego uzyskali? Ale jakoś mi się do końca nie chce wierzyć.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Jakusz »

Kaamil pisze:W mózgu każdego z nas mamy trochę piasku
Niby nazywa się to piaskiem szyszynkowym, ale z krzemem ma mało wspólnego . To głównie hydroksyapatyt.

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 09:59 ]
yeast pisze:Niezłe - komórki macierzyste z tego uzyskali? Ale jakoś mi się do końca nie chce wierzyć.
Dlaczego taki sceptycyzm? Przecież w ścianie macicy jest dużo komórek macierzystych pozwalających na odbudowę błony śluzowej podczas cyklu. W trakcie menstruacji, część tych komórek (tak mniemam) może się oderwać i zostać wydalone. Jeśli się nie mylę, to mogą to być jedne z niewielu żywych komórek w krwi menstruacyjnej i stąd możliwość ich hodowli.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Padre Morf »

JakubikF pisze:Przecież w ścianie macicy jest dużo komórek macierzystych pozwalających na odbudowę błony śluzowej podczas cyklu
tak, chodzi o ERC.
W trakcie menstruacji, część tych komórek (tak mniemam) może się oderwać i zostać wydalone
Obecne badania akurat są prowadzone na komórkach pobieranych sztucznie (coś podobnego do cytologii).
aduha25
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2008, o 11:06

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: aduha25 »

ciekawostki na temat krwiodastwa i krwiolecznictwa:
- Co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi
- Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom
- 10 jednostek krwi: ilość krwi w przeciętnym ciele dorosłej osoby
- Krew stanowi około 7 % twojego ciała
- Nowo narodzone dziecko ma w swoim ciele około 1 filiżanki krwi
- W Centrach Krwi najczęściej brakuje grupy 0 i B
- Na każdej jednostce oddanej krwi jest przeprowadzanych minimum 11 testów
- Jeden billion: liczba czerwonych krwinek w 2-3 kroplach krwi
- Krwinki czerwone żyją około 120 dni w układzie krwionośnym
- Afereza – to specjalny rodzaj oddawania określonych składników krwi takich jak np. płytki krwi
- 42 dni: to okres życia czerwonych krwinek.
- 5 dni: to okres życia płytek krwi
- 1 rok: to okres przydatności do użycia zamrożonego osocza
- Osocze jest żółtawą mieszanką składającą się z wody, protein I soli.
- 55 % krwi stanowi osocze, które składa się w 90 % z wody
- Zdrowy szpik kostny stale dostarcza czerwonych krwinek, osocza i płytek
- Ciężkie poparzenia wymagają dostarczenia do organizmu około 20 jednostek płytek
krwi
- Pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza
- Chorzy na raka, pacjenci z urazami i pacjenci podczas operacji na otwartym sercu
wymagają uzupełnienia krwi
- Po oddaniu krwi, jej ubytek jest uzupełniany w ciągu 4-rech tygodni. Ubytek żelaza
jest uzupełniany w czasie do 8-miu tygodni
- Białe krwinki stanowią podstawowy system obrony organizmu podczas infekcji
- Granulocyty, rodzaj białych krwinek poszukują bakterii do zjedzenia
- Nie ma substytutu dla ludzkiej krwi
- Oddawanie krwi to około 1 godziny twojego czasu, a może dać długie życie innym
- Co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 % w tym samym czasie potrzeby rosną o
8,6%

[ Dodano: Pon Maj 12, 2008 10:35 ]
Ludzkie ciało ma ponad 600 mięsni, które zawierają ponad 6 mld włókien mięśniowych. Każde włókno jest tak silne, że może podtrzymać ciężar przewyższający je wagą 1000 razy.


Ilość komórek tłuszczowych w twoim ciele określona zostaje przy urodzeniu. Wzrost ilości tłuszczu nie zwiększa więc ilości komórek tłuszczowych, ale ich rozmiary.(tego nie jestem pewna wydaje mi sie ze kiedys czytalam ze ich ilosc moze wzrosnac ale nie maleje)


Ponieważ kobiecy organizm ma mniej testosteronu, trening siłowy nie spowoduje zazwyczaj u kobiet tak napakowanych mięśni, jakie spotkać można u mężczyzn


Kiedy ćwiczysz, twoje ciało wydziela związki chemiczne zwane endorfinami, które wprowadzają cię w stan naturalnego upojenia.
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: botanik :-) »

substratem w procesie oddychania tlenowego komórkowego w mitochondriach we wstawce w plemniku nie jest glukoza, lecz fruktoza
konturek

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: konturek »

Ja też mam kilka ciekawostek (z książkiLudzkie ciało wyd. SBM):

1. Liczba włosów na głowie zależy od ich koloru. Średnio, osoba dorosła posiada:
- Jasnych włosów 130 000
- Brązowych włosów 110 000
- Czarnych włosów 100 000
- Rudych włosów 90 000
Ale nie wiem jak to jest z farbowanymi.

2. Aby zmarszczyć brwi trzeba wprawić w ruch ok. 40 mięśni twarzy, ale tylko połowy z nich, aby się uśmiechnąć.

3. Od 20 roku życia w górę mózg zaczyna się kurczyć tracąc ok. 1 g rocznie.

4. Ludzie, którzy przyszli na świat w wyniku porodu z komplikacjami mają większe skłonności do samobójstw. (To jest z gazetyFocus").
Awatar użytkownika
Theos
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2008, o 22:21

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: Theos »

zielony666 pisze:3. Od 20 roku życia w górę mózg zaczyna się kurczyć tracąc ok. 1 g rocznie.
Po kilkudziesięciu latach to musi być odczuwalne
tadeoosh
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:46

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: tadeoosh »

zielony666 pisze:4. Ludzie, którzy przyszli na świat w wyniku porodu z komplikacjami mają większe skłonności do samobójstw. (To jest z gazetyFocus").
No ładnie. Czyli czują, że od początku nie byli w pełni powołani na ten świat?
konturek

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: konturek »

No tak coś w tym stylu.
A może wtrącę coś o nieczłowieku. W tymże samymFocusie było też napisane, że karaluch nigdy nie zje ogórka (ale nie wiem czy kiszonego czy zwykłego)
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: [człowiek] ciekawostki

Post autor: ulala »

to ja też o nieczłowieku że świnia jest jedynym zwierzeciem ktore nie może spojrzeć w niebo

50% ludzkości nigdy nie otrzymało ani nie wykonało telefonu
a kobiety w ciągu życia zjadają chyba ok. 6 kg szminki [nie mam pojecia jak to mozliwe]
najsilniejszym mieśniem jest jezyk
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości