Ciekawostki zwierzęce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Wieloryb szary u wybrzeży Izraela

Post autor: WojtekB »

Wirtualna Polska.pl pisze:Wieloryb szary u wybrzeży Izraela

Powszechnie uważa się, że wieloryby (wale) szare wyginęły na Atlantyku przeszło 200 lat temu i gatunek przetrwał tylko na północnym Pacyfiku. Tymczasem kilka dni temu 13-metrowy wieloryb szary pojawił się u wybrzeży Izraela.

"Jest to sensacja - stwierdził Philip Clapham z amerykańskiego Laboratorium Ssaków Morskich w Seattle po otrzymaniu informacji od biologów izraelskich. Najbardziej wiarygodne wyjaśnienie jest takie, że wieloryb przepłynął z Pacyfiku przez uwolnione od lodu Przejście Północ-Zachód i obecnie poszukuje wyjścia do swych tradycyjnych miejsc pobytu.
Wieloryb szary u wybrzeży Izraela
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Nowy ssak odkryty w Afryce

Post autor: WojtekB »

Jest mały i ma długi, ostry ryjek - tajemniczy ssak został odkryty w północno-wschodniej Kenii w pobliżu granicy z Somalią. Zdaniem naukowców nowy gatunek należy do rzędu ryjkonosów (Macroscelida), które - choć trudno w to uwierzyć - spokrewnione są ze słoniami i krowami morskimi.
Różne gatunki ryjkonosów zamieszkują dużą część Afryki i Sahary. Występują w różnych środowiskach - zarówno na sawannie, jak i w lasach tropikalnych

Wprawdzie prowadzą naziemny tryb życia i są aktywne w dzień, jednak rzadko można spotkać te płochliwe ssaki. Jeśli nie śpią, większość czasu przeznaczają na żerowanie - jedzą głównie owady i inne drobne bezkręgowce.

Odkryty przez kamerę-pułapkę

Do tej pory znanych było 17 gatunków ryjkonosów. Odkrycia nowego gatunku udało się dokonać przedstawicielom Zoological Society of London oraz kenijskiej służby ochrony przyrody dzięki kamerze - pułapce.

Potwierdzenie powinno przynieść badanie DNA.

Kod: Zaznacz cały

tvn24.pl/0,1674533,0,1,odkryto-kolejnego-ryjkonosa,wiadomosc.html
Odkryto kolejnego ryjkonosa
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Nowy mięsożerca z Madagaskaru

Post autor: WojtekB »

Salanoia durrelli to nowy mięsożerny ssak z Madagaskaru. Choć dopiero go wyodrębniono i opisano na łamach pisma Systematics and Biodiversity, już trafił do grona najbardziej zagrożonych gatunków ssaków na świecie. Wielkością przypomina kota i występuje wyłącznie na mokradłach wokół jeziora Alaotra. Biolodzy wiedzą tylko o 2 żyjących na wolności osobnikach.

Niestety, habitatowi ssaka nazwanego na cześć zmarłego w 1995 r. brytyjskiego zoologa Geralda Durrella zagrażają gatunki inwazyjne i zanieczyszczenia. Zespół z Durrell Wildlife Conservation Trust po raz pierwszy widział zwierzę pływające w jeziorze podczas wyprawy w 2004 r. Podejrzewając, że może to być nowy gatunek, naukowcy zrobili fotografie, by zoolodzy przyjrzeli się obiektowi". Rok później badacze wrócili na to miejsce i schwytali żywego osobnika. Zmierzono go i pobrano próbki krwi oraz innych tkanek. Znaleziony martwy egzemplarz został wysłany do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Tam porównano go z najbliższym genetycznie krewnym salano (Salanoia concolor).

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/ssak-miesozerny-Madagaskar-Salanoia-durrelli-jezioro-Alaotra-habitat-zagrozony-Paula-Jenkins-11590.html
Nowy mięsożerca z Madagaskaru
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Focze stado na polskim wybrzeżu

Post autor: WojtekB »

Mewia Łacha, gdzie w środę zauważono stado, staje się miejscem coraz częściej odwiedzanym przez foki szare. Dzięki jej oddaleniu od brzegu i istnieniu rezerwatu ptasiego, zwierzęta mogą odpoczywać na łasze, nie niepokojone przez człowieka.
Foki zaobserwowane w środę na polskim wybrzeżu.

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75476,8584582,Focze_stado_na_polskim_wybrzezu_.html
Focze stado na polskim wybrzeżu!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Film] Grzyb-pasożyt i mrówka-zombi Cordyceps Fungus

Post autor: WojtekB »

Grzyb Ophiocordyceps unilateralis nie rośnie sobie spokojnie w trawie czy na drzewie. Jego strategia przetrwania i rozmnażanie się jest dużo bardziej dramatyczna, niż grzybów, które znamy z polskich lasów. Żywicielem pasożytniczego Ophiocordyceps unilateralis są mrówki. Jednak grzyb nie tylko pożera ich ciało, ale robi też rzecz dużo bardziej niesamowitą – przejmuje kontrolę nad umysłem żywiciela.
Grzyb-pasożyt i mrówka-zombi
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Krukowate odróżniają ludzką płeć

Post autor: WojtekB »

I znów o krukowatych
Krukowate potrafią odróżnić na zdjęciach twarze kobiet i mężczyzn. Nawet jeśli nie jest to wrodzona umiejętność, z pewnością uczą się tej sztuki z dużą łatwością.

W serii przeprowadzonych w Japonii eksperymentów wzięły udział 4 wrony wielkodziobe (Corvus macrorhynchos). Są one gatunkiem krukowatych, który występuje licznie w Azji, czym zapewne podyktowany był wybór Bezawork Afework, doktorantki etiopskiego pochodzenia z United Graduate School of Agricultural Science na Tokijskim Uniwersytecie Rolnictwa i Technologii.

Najpierw naukowcy pokazywali ptakom zestaw kolorowych zdjęć ludzi z zakrytymi włosami. Potem dwie wrony ćwiczono we wskazywaniu twarzy kobiet, a pozostałą parę w rozpoznawaniu fizjonomii męskich. Gdy zwierzę dokonywało właściwego wyboru, dostawało w nagrodę kawałek sera.

Kiedy dodawano nowe twarze kobiet/mężczyzn i zmieniano położenie twarzy, 3 z 4 ptaków wybierały właściwe zdjęcia ze 100-procentową trafnością, a czwarta wrona wielkodzioba trafiała w siedmiu przypadkach na dziesięć.

Ponieważ miejskie populacje C. macrorhynchos bardzo szybko się powiększają, odkrycia te mogą się przydać w opracowywaniu nowych metod odstraszania tych ptaków.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/krukowate-ludzie-zdjecie-plec-kobieta-mezczyzna-wrona-dlugodzioba-Corvus-macrorhynchos-Bezawork-Afework-11850.html
Źródło: Krukowate odróżniają ludzką płeć
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Kot naśladowca

Post autor: WojtekB »

Podczas polowania margaj (Leopardus wiedii), zamieszkujący Amerykę Środkową, północną część Argentyny i Paragwaju oraz południowo-wschodnie rejony USA drapieżny ssak z rodziny kotowatych, imituje dźwięki wydawane przez stanowiące jego ulubiony łup tamaryny dwubarwne. Słysząc nawoływania, małpy zbliżają się, szukając innego przedstawiciela swojego gatunku. Niczego nieświadomy smakowity kąsek wchodzi więc sam do paszczy myśliwego (Neotropical Primates).

Niezwykłe zachowanie zostało udokumentowane przez naukowców z Wildlife Conservation Society (WCS) oraz Universidade Federal do Amazonas (UFAM). Istnienie mimikry głosowej u dzikich kotów potwierdzono na obszarze Rezerwatu Leśnego Adolpha Ducke w Brazylii. Dotąd wśród mieszkańców Amazonii krążyły tylko anegdoty o kotowatych, w tym jaguarach i pumach, naśladujących naczelne, aguti i inne zwierzęta, by znalazły się w zasięgu ich kłów i pazurów.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/margaj-drapieznik-Leopardus-wiedii-tamaryny-dwubarwne-malpy-imitowac-mimikra-glosowa-akustyczna-Wildlife-Conservation-Society-WCS-10815.html
Kot naśladowca
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Kwantowy kompas rudzików

Post autor: WojtekB »

Magnetorecepcja pozwala na wykrywanie kierunku linii pola magnetycznego Ziemi. Dzięki temu zwierzęta wędrowne, np. migrujące pomiędzy Skandynawią a Afryką rudziki, orientują się w przestrzeni. Kiedyś uważano, że za zdolnością tą kryją się reakcje chemiczne zachodzące w oku. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie skłaniają się raczej ku temu, że ptasi kompas bazuje na tzw. koherencji (spójności) kwantowej.

W najbliższym numerze Physical Review Letters ukaże się artykuł dotyczący brytyjsko-niemieckiego eksperymentu na rudzikach. Akademicy zademonstrowali, że działanie kompasu ptaków można zaburzyć za pomocą niewielkiego szumu magnetycznego. Kiedy wprowadzano taki szum w postaci słabego zmiennego pola magnetycznego, rudziki stawały się bezradne. Wszystko wracało do normy po jego wyeliminowaniu. W swojej analizie naukowcy wykazali, że tylko system z komponentami pracującymi na poziomie kwantowym byłby tak wrażliwy na delikatny szum.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/magnetorecepcja-kompas-zmienne-pole-magnetyczne-szum-koherencja-kwantowa-rudziki-zwierzeta-wedrowne-12356.html
Kwantowy kompas rudzików
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Kalmar wykrywa dźwięk całym ciałem

Post autor: WojtekB »

Kałamarnice słyszą, ale zupełnie inaczej niż my, ludzie. Nie polegają na zmianach ciśnienia wywołanych przez fale dźwiękowe, lecz wyczuwają generowany przez nie ruch wody (The Journal of Experimental Biology).

Wykrywają dźwięk samymi sobą, poruszając się w przód i w tył z falą dźwiękową - tłumaczy dr T. Aran Mooney, biolog morski z Woods Hole Oceanographic Institution, porównując zwierzę do owocu zatopionego w zastygłej galaretce. Gdy potrząsasz galaretką, przesuwa się cały blok, a wraz z nim owoc.

Amerykanie badali kalmara loligo długopłetwego (Loligo pealeii). Okazało się, że potrafi on wykryć dźwięki o niskiej częstotliwości do 500 herców. Zidentyfikuje więc pomruk fal czy wiatr, ale już nie komunikaty zębowców, np. delfinów, których łupem pada. Teraz zespół próbuje lepiej zrozumieć jego mechanizm słyszenia.

Jest taki pomysł, że skoro istoty te mają prymitywny zmysł słuchu, możemy je przecież wykorzystać w roli modelu ułatwiającego zrozumienie podstaw słyszenia lub utraty słuchu. W tym sensie opisywane badania miałyby odniesienie do ludzi.
Więcej na:

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/kalmar-loligo-dlugopletwy-sluch-statocysty-ruch-fale-dzwiekowe-komorki-rzesate-T-Aran-Mooney-12449.htm
Kalmar wykrywa dźwięk całym ciałem
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Zagrożony kot andyjski znaleziony w Patagonii

Post autor: WojtekB »

Zagrożony kot andyjski (Leopardus jacobitus) -jeden z najsłabiej poznanych kotów świata - nie występuje, jak się właśnie okazało, tylko w Andach. Gatunek ten zauważono również w Patagonii.

Dotychczas sądzono, że zwierzę zamieszkuje tylko niektóre obszary Peru, Argentyny, Boliwii i Chile, występując na wysokościach powyżej 3000 m.n.p.m.

Jednak opublikowane w CATNews wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych nowojorskiego Wildlife Conservation Society pracujących pod kierunkiem Andresa Novaro dowodzą, że ten tajemniczy kot mieszka też w Patagonii i to na wysokości zaledwie 650 m.n.p.m. Wstępne badania genetyczne wykazały również, że populacja patagońska jest populacją nową i mamy do czynienia z osobną linią ewolucyjną.

Poszukiwania kota andyjskiego w Patagonii rozpoczęły się od pojedynczej fotografii, na której widać dwa osobniki u podnóża argentyńskich Andów. W latach 2007-2009 uczeni przeszukali 31 000 kilometrów kwadratowych terenu w prowincjach Mendoza i Neuquen. Znaleźli odchody, czaszki i skórę, a przynależność tych resztek do gatunku kota andyjskiego potwierdziły badania DNA. Rozmowy z okolicznymi mieszkańcami potwierdziły występowanie tego zwierzęcia.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/kot-andyjski-gatunek-zagrozony-Patagonia-12736.html
Zagrożony kot andyjski znaleziony w Patagonii
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Superkrólik z Minorki

Post autor: WojtekB »

Na hiszpańskiej wyspie Minorce paleontolodzy odkryli szkielet olbrzymiego nieskaczącego królika. Nadano mu nazwę Nuralagus rex, czyli minorkański król królików. Ważył on ok. 12 kg, co 6-krotnie przewyższa masę dobrze nam znanego współczesnego królika europejskiego (Oryctolagus cuniculus).

Kiedy znalazłem pierwszą kość, miałem 19 lat. Nie byłem świadom, co ta kość sobą reprezentuje. Sądziłem, że to kość wielkiego minorkańskiego żółwia [Cherirogaster gymnesica] – opowiada dr Josep Quintana z Institut Català de Paleontologia.

Królik-olbrzym żył ok. 3-5 mln lat temu i wg naukowców, może być jednym z pierwszych przykładów działania zasady lądowej u ssaków. Przewiduje ona, że na wyspie duże zwierzęta staną się mniejsze, a małe większe. Prowadzi do tego np. zmniejszona ilość pożywienia, a z drugiej strony brak lądowych drapieżników. N. rex nie miał do towarzystwa zbyt wielu innych ssaków. W tym czasie na Minorce występował nietoperz (Rhinolophus cf. grivensis), duży przedstawiciel rodziny popielicowatych (Muscardinus cyclopeus) i wielki żółw (Cherirogaster gymnesica). Nikt królowi nie zagrażał, więc bardzo urósł. Nie miał też specjalnie wyostrzonych zmysłów wzroku i słuchu. Ograniczeniu uległy bowiem zarówno wielkość oczodołu, jak i jamy bębenkowej. Mimo imponującej wielkości królik dysponował też stosunkowo niedużymi słuchami.

U króla królików nie występował giętki kręgosłup królika europejskiego. Jego kręgosłup był krótki i sztywny, przez co nie mógł on skakać. Paleontolodzy uważają, że poruszał się dość nieporadnie na krótkich łapach, mniej więcej jak bóbr poza wodą. Żywił się prawdopodobnie różnego rodzaju korzeniami.

Dr Meike Köhler, współautor raportu opublikowanego na łamach Journal of Vertebrate Paleontology, zajmie się wkrótce paleohistologią N. rex, a Quintana snuje plany uczynienia z superkrólika maskotki hiszpańskiej wyspy. Chciałbym wykorzystać N. rex do zwabienia studentów i turystów na Minorkę.
1.jpg
Źródło:

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/Minorka-krolik-Nuralagus-rex-dr-Josep-Quintana-12755.html
Superkrólik z Minorki
Źródło obrazka:

Kod: Zaznacz cały

abc.es/20110322/ciencia/abci-conejo-gigante-menorca-201103221041.html
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Ślepa, beznoga jaszczurka - nowy gatunek z Kambodży

Post autor: WojtekB »

W górach Kardamonowych w Kambodży, zoolog Neang Thy z organizacji Fauna and Flora International (FFI) odkrył nowy gatunek gada. Podobną do padalca beznogą jaszczurkę zauważył, kiedy obrócił leżącą na ziemi kłodę. Złapał zwierzę, chcąc mu się dokładniej przyjrzeć. Obecnie Thy i jego współpracownicy potwierdzają, że to nowy gatunek dla nauki.

"Z początku myślałem, że to jakiś pospolity gatunek" powiedział Neang Thy w komunikacie prasowym. Thy bada płazy i gady Kambodży niemal od dziesięciu lat. Szybko jednak zorientował się, że z takim gatunkiem ma do czynienia po raz pierwszy. Gatunek otrzymał nazwę Dibamus dalaiensis, co oznacza ślepy jaszczur z góry Dalai - od nazwy miejsca, w którym go znaleziono.

Odkrywanie nowych gatunków Gór Kardamonu było przez wiele lat niemożliwe ze względu na działania partyzanckie Czerwonych Khmerów. Region ten był bardzo długo zamknięty i dopiero po śmierci Pol Pota i formalnej likwidacji Czerwonych Khmerów naukowcy mogli rozpocząć badania.

Potwierdzenie, że zwierzę faktycznie reprezentuje nieznaną dotąd grupę, zajęło niemal rok - mówi dr Jenny Daltry z FFI - trzeba się było przekopać przez naukowe opisy wszystkich innych gatunków. posprawdzać okazy z muzealnych kolekcji.
Ślepa, beznoga jaszczurka - nowy gatunek z Kambodży
Awatar użytkownika
andziaa1808
Posty: 79
Rejestracja: 4 gru 2010, o 22:31

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: andziaa1808 »

A macie jakieś ciekawostki o latimerii
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości