Ciekawostki zwierzęce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Latimeria

Post autor: WojtekB »

andziaa1808 pisze:A macie jakieś ciekawostki o latimerii
Pierwotne ryby
Niektórzy uczeni sądzą, że głębiny morskie kryją jeszcze wiele tajemnic, a potomkowie dawnych gatunków żyją tam, choć o tym nie wiemy. Odkrycie Latimeria, ryby trzonopłetwej, potwierdziło ich przypuszczenia. Chodzi tu oczywiście o żywą skamieniałość". W książkach z dziedziny paleontologii napisanych na początku XX wieku twierdzono, że ryby trzonopłetwe stanowiły grupę, która całkowicie wyginęła z końcem ery mezozoicznej. Ich szczątki kopalne pochodzą ze skał datowanych na okres od dewonu do kredy i występują w Europie, Afryce i Ameryce. Ryby trzonopłetwe zaliczają się do najstarszych ryb, które żyły już w erze paleozoicznej.

800 metrów w głąb morza
22 grudnia 1938 roku rybacy z archipelagu Komory, na północ od Madagaskaru, znaleźli w swoich sieciach dziwną rybę. Specjalista, który ją badał, szybko doszedł do wniosku, że jest to połów sensacyjny. Chodziło bowiem o rybę trzonopłetwą, reprezentanta grupy wygasłej przed 65 milionami lat! Później w tym samym rejonie wyłowiono inne egzemplarze takich ryb (72 okazy złowione do 1972 roku). Niestety, wszystkie te żyjące w głębinach ryby były już martwe, kiedy je badano. 22 marca 1972 roku rybacy wyłowili żywego przedstawiciela Latimeria o długości 85 cm. Młody osobnik, umieszczony w pojemniku, żył jeszcze 4 godziny, po czym zginął. Stał się ofiarą zbyt szybkiej zmiany ciśnienia i temperatury. Dorosła Latimeria osiąga 1,80 m długości i waży od 60 do 100 kg. Żyje na głębokości od 500 do 800 m. Samica składa około 20 jaj. Wiek dojrzały osiąga po roku. Większość krewniaków Latimeria żyjących dawniej nie przekraczała 60 cm długości, wyjątek stanowi Mawsonia.
Źródło: Na podstawie książki TAJEMNICE ZWIERZĄT Prehistoria, Wyd. Dolnośląskie
Historia
Przez wiele lat uważana była za jedynego współcześnie żyjącego przedstawiciela trzonopłetwych, ryb uważanych za wymarłe ponad 60 mln lat temu. Występuje w Oceanie Indyjskim. Lokalnie była znana dużo wcześniej jako ryba konsumpcyjna o niewielkim znaczeniu gospodarczym.

Odkrycie gatunku
W roku 1938 roku, przed świętami Bożego Narodzenia u wybrzeży RPA szyper trawlera Hendrik Goosen złowił jedyny okaz w pobliżu miasta East London do zarzuconej sieci w pobliżu ujścia rzeki Chalumna do Oceanu Indyjskiego. Złowioną rybę odkupiła Marjorie Courtenay-Latimer – kustosz w nowootwartym East London Muzeum w East London. Po zrobieniu szkiców przekazała rybę do spreparowania konserwatorowi w tamtejszym muzeum. Następnie wykonany przez siebie szkic przesłała do Uniwersytetu Rhodes w Grahamstown, do profesora chemika Jamesa Smitha. Z zamiłowania był on znanym i cenionym autorytetem z zakresu wiedzy o ichtiologii.
Źródło:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Latimeria#Historia
Awatar użytkownika
andziaa1808
Posty: 79
Rejestracja: 4 gru 2010, o 22:31

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: andziaa1808 »

WojtekB, dzięki serdeczne.
Awatar użytkownika
david6
Posty: 13
Rejestracja: 19 lut 2011, o 16:15

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: david6 »

Słyszałem kiedyś ,że w Afryce w jeziorze Wiktorii bodajże żaby zmieniają płeć.Robią to gdy w pobliżu znajduje się mniej osobników przeciwnej płci.Jeżeli wiecie co to za gatunek to powiedzcie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

david6 pisze:Słyszałem kiedyś ,że w Afryce w jeziorze Wiktorii bodajże żaby zmieniają płeć.Robią to gdy w pobliżu znajduje się mniej osobników przeciwnej płci.Jeżeli wiecie co to za gatunek to powiedzcie.
W jeziorze Wiktorii to chyba ryby (choć mogę się mylić). Wiele gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych potrafi zmienić płeć w niesprzyjających warunkach (tak jak piszesz, przy braku partnera przeciwnej płci). W akwarium często się to zdarza np: u mieczyków (raz kiedyś taką przemianę zaobserwowałem). Poza tym takie przemiany mogą zajść u ryb morskich (np: u błazenków lub wargatek). Co do żab znalazłem tylko informacje o rodzaju Hyporolius.

Przy okazji należy też wspomnieć o

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Partenogeneza
partenogenezie, które może występować u nielicznych ryb i płazów, a także u gekonów żyjących na Pacyfiku oraz u waranów z Komodo.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Magda93 »

Ja mam takie pytanie, chyba można je do tego tematu zaliczyć. Czy białowieskie żubry mają jakichś naturalnych wrogów, polują tam na nie wilki? Czy żyją sobie jak chcą i jedyne zagrożenie to choroba i kłusownicy, oraz głupi myśliwi, mylący dzika z żubrem?(chociaz i tak uwazam ze wszyscy mysliwi sa glupi i zle postepuja) Tak z ciekawosci pytam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Ptasia ofiara dzbanecznika

Post autor: WojtekB »

W hodowli roślin mięsożernych Hewitt-Cooper Carnivorous Plants w Wielkiej Brytanii doszło do drugiego potwierdzonego przypadku pożarcia ptaka przez przedstawiciela tej grupy. Zazwyczaj rośliny mięsożerne żywią się dużo mniejszymi owadami, pajęczakami i niewielkimi skorupiakami. Tym razem ofiarą jednego z dzbaneczników padła sikora modra.

Podczas inspekcji swoich podopiecznych Hewitt-Cooper zobaczył wystające z dzbanka niebieskie piórka. Był zszokowany nietypowym odkryciem. Mam przyjaciela, który bada te szczególne rośliny w naturze, lecz nigdy nie zdobył dowodów, by któryś z okazów złapał ptaka. Drugi z udokumentowanych przypadków miał miejsce w Niemczech przed dwoma laty. Także wtedy stało się to w hodowli, nie na wolności.
Więcej na:

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/dzbanecznik-sikora-modra-Hewitt-Cooper-Carnivorous-Plants-13633.html
Ptasia ofiara dzbanecznika
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości