Ciekawostki zwierzęce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: badger »

no właśnie ja też to tak sobie policzyłem jajecznica z 2 jaj? to chyba na zakąskę Zawsze robię z 4-5 i do tego jeszcze kiełbasa, cebula i chleb
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: dragonka »

Jeśli tak to wybaczcie Pięciu jaj to ja przez całe święta wielkanocne nie zjem

[ Dodano: Sob Kwi 11, 2009 15:41 ]
Czy ktoś wie co to jest taki czerwony oczlik? W zeszłym roku złapałam i nigdzie nie mogłam znaleźć nic na temat takiego ubarwienia. W tym roku złapałam same przezroczyste co to więc było?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/zaba-zaby-Huia-cavitympanum-Borneo-ultradzwieki-komunikacja-sygnal-7492.html
Odkrytoultradźwiękowe żaby
Mistrz Aniołów
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2009, o 22:20

Przetrwają Najdziwniejsze

Post autor: Mistrz Aniołów »

Witam ktoś zapewne pomyśli, że ten temat powinien być w pogaduszkach ja sądzę jednak, że tu jest jego miejsce jeśli się mylę proszę moderatora aby wątek ten znalazł się w odpowiednim miejscu.
Słowem wstępu pracuję nad pewnym projektem który w aktualnej fazie pracuje nad stworzeniem alternatywnego świata, jednak głównym źródłem ma być otaczający nas świat ten jednak trochę mniej znany. Wiele osób na tym forum posiada wiedzę o rzeczach na które inne osoby używają słów niemożliwe". Właśnie te rzeczy w tym świecie mają zostać wyeksponowane. Sam kiedyś interesowałem się przyrodą dość szeroko pojętą ale aktualnie moja wiedza nie przewyższa średniej klasy uczniaka stąd kierowana prośba do was. Piszcie o najbardziej zdumiewających zwierzętach, ciekawostkach takich jak np używanie broni chemicznej przez pewne żuki, trujące iglaste drzewa. Przy okazji mam nadzieję temat ten pokaże jak bardzo wymyślna może być natura . Będę bardzo wdzięczny za odsyłacze do źródeł same jednak rzucane pomysły również pomogą.
Od siebie napiszę:
"W 2008 roku australijscy naukowcy zaobserwowali, że zagrożone śmiercią zwierzęta (diabeł tasmański) zaczęły się wcześniej rozmnażać, przy czym liczba samic mających potomstwo już w pierwszym roku życia zwiększyła się 16-krotnie. Jest to pierwszy znany przypadek wśród ssaków, gdy zakaźna choroba doprowadziła do wzmożonej reprodukcji w młodym wieku. źródło pl.wikipedia.org

P.S. Jeżeli ktoś zna się dość dobrze na tematy biologiczne, chciałby poszerzyć swą wiedzę i ma trochę wolnego czasu i głowę pełną pomysłów, chciały dowiedzieć się czegoś więcej na tmat projektu piszcie na pw lub email
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/walabie-Tasmania-maki-lekarskie-opium-wydeptywac-haj-zjadac-7841.html
Makowe kręgi czyli kolejny przykład odurzania się zwierząt
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Sikorki polują na nietoperze

Post autor: WojtekB »

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75476,7018750,Sikorki_poluja_na_nietoperze.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809323
Sikorki polują na nietoperze, czyli jak ptaszyny potrafią sobie urozmaicić dietę podczas ciężkiej zimy
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: badger »

jest to pierwszy udokumentowany przypadek ptaków śpiewających pożywiających się nietoperzami.
to zdanie z podanego artykułu nie jest prawdziwe ponieważ już w Polsce kiedyś obserwowano sikory dziubiące mopki
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

A można jakieś informacje czy to tylko tak przy okazji liczenia nietoperzy gdzieś się usłyszałeś/dowiedziałeś się badger ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Pewnie zaciekawi was to, że w Ameryce Środkowej żyje

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75476,7140663,Pajak_wegetarianin.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809323
pająk wegetarianin
Awatar użytkownika
Mark
Posty: 41
Rejestracja: 25 lip 2007, o 22:51

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Mark »

Pewien chrząszcz Stenaptinus isignis do odstrzaszenia napastnika, np. kąsającej odnóze mrówki, korzysta z chemicznego rozpylacza miotającego strumień płynu o temp. 100*C.
Płyn obronny znajduje się w parzystym gruczole mającym ujście na stożku odwłoka. Komora wewn. zawiera hydrochinony i nadtlenek wodoru, zewnętrzna mieszaninę katalaz i peroksydaz. Gdy owad wyciska zawartość komory wewn. do zewn. następuje wybychowy rozkład nadtlenku wodoru, a hydrochinon utlenia się uwalniając ciepło.
Awatar użytkownika
Mark
Posty: 41
Rejestracja: 25 lip 2007, o 22:51

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Mark »

1.jpg
Larwy muchy Polypedilum z Nigerii i Ugandy w stanie odwodnienia potrafią przeżyć przez minutę ekspozycję w 102*C, po czym mogą rosnąć i normalnie się przeobrażać.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sok%C3%B3%C5%82_w%C4%99drowny
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) jest najszybszym żyjącym stworzeniem. Najwyższą prędkość osiąga nurkując z dużej wysokości w obronie swojego terytorium lub podczas polowania. W trakcie jednego z eksperymentów przeprowadzonych w Niemczech, zanotowano prędkość 270 km/h w trakcie lotu nurkowego pod kątem 30° , prędkość wzrosła do 350 km/h przy locie pod kątem 45° .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Zidentyfikowany właśnie gatunek z Madagaskaru jest największym pająkiem sieciowym świata. Rozpiętość odnóży samic Nephila komaci, bo tylko one są takimi olbrzymkami, podczas gdy ich partnerzy pozostają drobni, sięga aż 12 cm. Uprzędzona przez nie sieć może mieć nawet metr średnicy (PLoS ONE).

Pająk jest spokrewniony ze złotymi pająkami jedwabnymi i podobnie jak one wytwarza złotą nić. Nowy gatunek został namierzony przez doktora Matjaža Kuntnera ze Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuki oraz doktora Jonathana Coddingtona ze Smithsonian Institutions National Museum of Natural History w Waszyngtonie.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/pajak-sieciowy-Nephila-komaci-Madagaskar-najwiekszy-Matjaz-Kuntner-8810.html
Największy pająk sieciowy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości