Ciekawostki zwierzęce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Anex »

Postanowiłam utworzyć ten wątek na rzecz zwierząt i chce, żeby znalazły się tutaj najciekawsze zagadnienia dotyczące zwierząt.

ŁOŚ
Z wyglądu te dziwaczne zwierzęta przypominają krzyżówkę jelenia z koniem. Ale z koniem mają niewiele wspólnego. Z jeleniem dość dużo, bo należą razem do jednej rodziny - jeleniowatych, której łoś jest największym przedstawicielem żyjącym w naszym kraju. Po wojnie w Polsce żyło bardzo mało łosi. Był to gatunek, który omal nie wyginął, ale dzięki ochronie dziś jest ich u nas około 2tys. Najłatwiej możecie je spotkać na północnym wschodzie kraju. Największą ich ostoją jest Biebrzański Park Narodowy.

Łosie znakomicie pływają. Bez trudu mogą dać nurka na głębokość pięciu metrów i przebywać pod wodą nawet minutę. Na bagnach łosie przebywają jednak najczęściej tylko wiosną i latem, kiedy jest tam masa smacznych roślin. Zimą te wielkie zwierzaki wędrują do lasu, gdzie mogą znaleźć inny łosiowy przysmak - drobne gałązki i korę drzew. Z zapałem obgryzają młode sosny, osiki, brzozy i wierzby. Jeśli nie mogą sięgnąć do wysoko znajdujących się gałązek, to zdarza się, że łamią nawet małe drzewka.

KONIE

Konie wyścigowe przebywają w cwale dystans 1km w 55s i szybciej
Przeciętnie koń żyje 18-30 lat
Konie, które lekko podszczypują się wzajemnie, są zwykle dobrymi przyjaciółmi. Jest to jedno z zachowań społecznych koni, związane z wzajemnym pielęgnowaniem sierści i skóry
Konie w stadzie nigdy nie spią wszystkie zawsze przynajmniej jeden koń czuwa i alarmuje pozostałe zwierzęta w razie niebezpieczeństwa

RYBY

Czy ktoś uwierzy, że niektóre ryby wykształciły mechanizm termoregulacji ? Otóż tuńczyki podczas największego zapotrzebowania na energię podwyższają swoją temperaturę o kila lub nawet o kilkanaście stopni w porównaniu z otaczającą wodą. Na tuńczyku błękinopłetwym zrobiono doświadczenie, podczas którego na około dwie godziny obniżono temperaturę wody w sposób skokowy z 17 stopni na 5. Temperatura ciała ryby wynosiła na początku doświadczenia nieco ponad 20 stopni i do końca eksperymentu utrzymała się na prawie niezmienionym poziomie.
Wyższa temperatura przyspiesza metabolizm , a przez to i sprawność pływania a jak wiadomo w otwartym oceanie szybkie pływanie jest wysoko premiowane.

Najszybszą rybą jest włócznik, który osiąga prędkość nawet do 130 km/h. Dalej można wymienić tuńczyki - do 75 km/h i barrakudy - do 44 km/h. Nasz błyskawicznie atakujący szczupak może rozwinąć prędkość 10 km/h.
m0_myszka_0m

Ciekawe

Post autor: m0_myszka_0m »

Bardzo ciekawe.Niedługo wkleje coś o karpiach
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: tin »

Bojownik syjamski, bojownik wspaniały (Betta splendens)
Z uwagi na niedobór rozpuszczonego w wodzie tlenu na terenach występowania ryba ta wykształciła u siebie tzw. labirynt, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Jedynie młode osobniki nim wykształcą ten narząd, wykorzystują skrzela.

Labirynt, narząd błędnikowy - dodatkowy narząd oddechowy umożliwiający rybom zaliczanym do błędnikowców (zwanych też labiryntowymi) oddychanie powietrzem atmosferycznym. Ryby te, nie mając możliwości zaczerpnięcia powietrza z powierzchni, mogą po prostu utonąć w wodzie. Wszystkie jednak ryby z tego rodzaju przed wykształceniem labiryntu korzystają ze skrzeli.

Labirynt zawdzięcza swoją nazwę bardzo dużej ilości kostnych blaszek, pokrytych cienkim nabłonkiem zawierającym krew. Tlen pochodzący z powietrza znajdującego się w sąsiedztwie jest pochłaniany przez nabłonek i rozprowadzany po organizmie ryby. Po wyczerpaniu zapasów tlenu powietrze jest uwalniane przez pokrywy skrzelowe.

Wikipedia

Pewnie wie o tym każdy akwarysta. Ale ja jako poczatkujacy nie wiedziałem.
Kto¶X213X

Fajne.

Post autor: Kto¶X213X »

Ciekawe.Dzięki.

[ Dodano: Pon Sty 08, 2007 20:42 ]
kręgowce wodne oddychające skrzelami, poruszające się za pomocą płetw. Niezwykle zróŻnicowane pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków środowiska. Stanowią najliczniejszą grupę - ponad połowę - współcześnie Żyjących kręgowców. Na świecie znanych jest blisko 30 tys., a w Polsce około 120 gatunków Żyjących współcześnie. Są najstarszymi kręgowcami świata.

[ Dodano: Pon Sty 08, 2007 20:44 ]
Juz wiem gdzie szukać tych informacij.
fantazja
Posty: 32
Rejestracja: 6 sty 2007, o 19:08

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: fantazja »

Pierwsze ssaki pojawiły się w triasie, 230 milionów lat temu. Ich przodkami były gady ssakokztałtne-Synapsyda. Najwyzszy poziom rozwoju osiągnęły ssaki łożyskowe. Najstarsze ssaki znane są z górnej kredy, sprzed ok. 80 mln lat. Po zniknięciu wielkich gadów, zdominowały świat -zasiedliły najpierw lądy, potem morza. Pozdrawiam wszystkich, którzy interesują się zoologią, fantazja.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: krzysiek j »

Pierwsze bezkręgowce pojawiły się 545ml. lat temu
Lolek15
Posty: 44
Rejestracja: 3 mar 2008, o 16:14

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Lolek15 »

Głodówka

Na ogół większe zwierzęta znoszą lepiej głód niż małe ze względu na mniejszą stratę ciepła. Jednak nie wszystkie, np.: ryby mogą głodować 1000 dni, chrabąszcze i inne żuki przez 1200 dni, żmije 500 dni, żaby cały rok, a zwykła pluskwa może się obyć bez pożywienia przez 2000! dni. Jednak znane są przypadki dotyczące zwierząt - ropuch, które bez jedzenia przeżywały kilkanaście lat.

Nietoperze

Nietoperze są zwierzętami długowiecznymi. Najstarszy nietoperz jakiego udało się zarejestrować żył ponad 30 lat, dosyć często spotyka sie nietoperze ponad 20 letnie. Największy na świecie gatunek nietoperza, żyjący w południowo-wschodniej Azji, Pteropus vampyrus ma skrzydła o rozpiętości 1,7 m waży ok. 1,5 kg. Największe kolonie nietoperzy można spotkać w jaskiniach Arizony i Nowego Meksyku. Liczą one nawet kilkadziesiąt milionów osobników. Nietoperze pędzą nocny tryb życia. Podczas nocnych lotów potrafią pokonać trasy do 200 km. Podczas lotu bez przerwy wysyłają krótkie sygnały dźwiękowe o częstotliwości od 20 do 100 kHz (ultradźwięki), pojedyncze impulsy trwają od 0,25 do 60 milisekund.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: krzysiek j »

Gatunków zwierząt jest więcej niż gatunków z wszystkich innych królestw istot żywych razem wziętych
Rafcio
Posty: 9
Rejestracja: 8 sty 2007, o 20:22

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Rafcio »

krzysiek j pisze:Gatunków zwierząt jest więcej niż gatunków z wszystkich innych królestw istot żywych razem wziętych
No to ciekawe Jakos ciezko mi sobie wyobrazic ze jest wiecej. przeciez tyle jest roznych bakterii, roslin , protistow grzybow.Juz nie mowie ile pewnie takich prokariotow nie zostalo poznanych:P

Gady.
O ile jedyna jadowita jaszczurka jest Heloderma Arizońska to Najwieksza z jaszczurek ma swego rodzaju broń biologiczna. Badania wykazały, że w ślinie warana żyje ok. 50 różnych szczepów bakterii, rozwijających się dzięki resztkom mięsa pozostającym między zębami warana sugerowano, że bakterie te przy ukąszeniu dostają się do krwi zaatakowanego zwierzęcia, powodując infekcję prowadzącą do śmierci ofiary. Jednak nawet jeśli nie uda mu się przy pierwszym ataku zabić ofiary, to i tak, o ile uda mu się ją ukąsić, ginie ona w ciągu tygodnia waran musi tylko podążać tropem zranionego zwierzęcia.
p.s. w 2006 ustalono ze byc moze jadowitym gadem jest jeszcze Waran Kolorowy. Ale nadal jako jedyna jadowita oficjalnie uznaje sie Heloderme.
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: krzysiek j »

Rafcio pisze: nie zostalo poznanych:P
Nie liczę nie poznanych . To że nie zostały poznane to tylko Przypuszczenie
Gnommer
Posty: 73
Rejestracja: 13 lis 2007, o 23:11

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Gnommer »

Nietoperze:
Niektóre nietoperze mają ciekawy system picia wody: otóż latając i łapiąc sobie owady, zwierzak od czasu do czasu przelatuje tuż nad taflą wody jakiegoś zbiornika wodnego, lekko maczając futerko. Potem zwiesza się z gałązki i zlizuje wode. Mało wydajne, ale za to mają co robić .

Źródło: Pamięć
Lolek15
Posty: 44
Rejestracja: 3 mar 2008, o 16:14

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Lolek15 »

chociaz im się nie nudzi w nocy
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Korczaszko »

Gnommer pisze:Nietoperze:
Niektóre nietoperze mają ciekawy system picia wody: otóż latając i łapiąc sobie owady, zwierzak od czasu do czasu przelatuje tuż nad taflą wody jakiegoś zbiornika wodnego, lekko maczając futerko. Potem zwiesza się z gałązki i zlizuje wode. Mało wydajne, ale za to mają co robić .
widziałam to na animal planet czasem taki za bardzo się zanurzy i jest przekąską dla krokodyla
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości