Ciemne pole

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Ciemne pole

Post autor: phacops »

właśnie myślałem o jakieś foli. Trzeba się będzie rozglądać za jakimś takim szkłem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole

Post autor: planapo »

szklo nie jest w ogole potrzebne. najlepiej - jesli masz mozliwosc - to dac do wyciecia ploterem laserowym odpowiednie filtry, gdzie szklem jest po prostu pusta przestrzen, albo prostszymi metodami zrobic cos na ksztalt tego co tam nizej jest pokazane:

fajny ten z mozliwoscia zmiany srednicy (:
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Ciemne pole

Post autor: phacops »

Czytałem o przeróbkach części z biolara do genetica czy to działa też w drugą strone? .no i czy ogólnie warto rozważać taką opcje w kontekście jakości chińszczyzny?

allegro 3634364344

Akurat w tym przypadku cena nie jest taka super bo to sam kondensor ale co do idei
JohnyM

Re: Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Jasne, że będzie działać w obie strony. Choć, są też tacy, dla których zbyt duży problem, to różnica w średnicy. Optyka, to optyka. Co do ciemnego pola, to wystarczy odchylić przesłonę w kondensorze (biolar dla obiektywów do 20x), albo wydrukować filtry (ja drukuję 5-6 razy to samo, na jednej folii i nie mam problemów z przechodzącym światłem dla 40/60x). Dla apertury powyżej 0,65 trudno bedzie uzyskać DF z suchym kondensorem. Może z 0,8 mogłoby się udać.
Kondensor mokry, działa z obiektywami o Na mniejszej od jego najmniejszej apertury (zależnie od producenta to od 0,9 do 1,2) a w praktyce zazwyczaj jeszcze mniejszej. Nie oznacza to jednak spadku zdolności rozdzielczej (o ironio, wręcz przeciwnie) ze względu na zupełnie inny charakter biegu promieni świetlnych. Co do minimalnych powiększeń, to z kondensorem PZO spokojnie można używać także słabsze obiektywy - 10 i 20. Z dziesiątką jest trudno, ale da się ustawić równomierne pole.
Co do setki z diafragmą od PZO, to ja byłem z niej nie zadowolony. Minimalna DOF i WD pozwalała ledwo zerknąć pod szkiełko nakrywkowe. Lepiej sprawowała mi się zwykła setka z lejkiem do zmniejszania apertury. Niestety zgubiłem ten lej i tu przypominam się ze swoją prośbą do Miśka o zwymiarowanie
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ciemne pole

Post autor: Wojtek37 »

Dostałem kondensor do sprawdzenie, jak mi się spodoba to zostawię i zapłacę ale coś w nim jest nie tak, na obiektywach 10x i 20x widać super , jestem pod wrażeniem ciemnego pola, ale przy obiektywie 40x obraz mocno zamglony , mam kilka czterdziestek i na każdej to samo, widać w soczewce kondensora jakby coś się rozlało, ? szukać innego kondensora?
Załączniki
20131211_191907.jpg
20131211_192113.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole

Post autor: planapo »

to jest kondensor imersyjny, na 40x dawales olej? Stosuje sie go do silnych powiekszen, na 10 i 20 starczy zwykla przyslona do DF.

obserwowales pod swiatlo te soczewki? widac tam jakies syfy? PZO raczej nie miewalo rozwarstwien.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ciemne pole

Post autor: Wojtek37 »

Tak, olej na kondensor, podnoszę pod płytkę tak żeby olej połączył się z płytką i kondensorem.

pod światło nie wiele widać, soczewka jest ciemna, jak się poda światło od spodu kondensora (np. mocna latarka ledowa) w ciemnym pomieszczeniu widać że światło przechodzi przez soczewkę ale nie jest jednolite co widać na pierwszym zdjęciu, widać rozlaną ciemną plamę, zastanawiam się jaki to ma wpływ na jakość ciemnego pola , wcześniej nie widziałem więc nie mam punktu odniesienia.
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Ciemne pole

Post autor: wiedzmin »

delaminacja to nie jest, widać że to zaschnięte i płynne było bo granica pomiędzy centralna częścia soczewki a zaschniętym płynem ma kolisty kształt kondensor był trochę przechylony i tak zaschło, delaminacja inaczej wygląda. Izopropanol masz? Wacik i spróbuj przeczyścić.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Ciemne pole

Post autor: Wojtek37 »

myślałem o tym że by go przeczyścić, nie zapłaciłem jeszcze za niego więc nie jest mój , nie chcę w nim grzebać bo zawsze zostaną ślady odkręcania , jeśli będzie tam zaschnięty olej to wyczyścić będzie ciężko można bardziej uszkodzić niż naprawić, chyba zostaje mi polowanie na inny kondensor.dzięki za rady.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole

Post autor: planapo »

mozesz zrobic tak - napisac zgodnie z prawda sprzedajacemu ze jest uszkodzony/wadliwy i wynegocjowac nizsza cene (: a potem spokojnie rozkrecic i wyczyscic.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: sempervirens »

Rozumiem, że są to kondensory olejowe? A czy kondensory suche PZO nadają się dla obiektywu 100x?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Nie nadaja sie. Suchy dziala dobrze do 20x, na 40x tez ale slabo.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: sempervirens »

Więc wnioskuję, że praktyczniej jest kupić olejowy i wtedy ciemne pole mamy na wszystkich obiektywach? Jedyny mankament to babranie się olejkiem?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości