Ciemne pole

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Ciemne pole

Post autor: lukaszx95 »

Mam dwa pytania. Pierwsze moje pytanie jest takie: Czy w mikroskopie Delta optical Biostage istnieje możliwość zamontowania kondensora ciemnego pola, pytam się dlatego gdyż udało mi się dzisiaj stary kondensor wyciągnąć z oprawy choć myślałem, że to w tym mikroskopie niemożliwe, a jeżeli nie dało by się tego dokonać to tu nasuwa się drugie pytanie czy istnieje taka możliwość przeróbki tego kondensora aby uzyskać jakiś ciekawy efekt obserwacyjny? Napis na kondensorze NA 1.25
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Ciemne pole.

Post autor: sebba28 »

Z tego co wiem masz tam taki kondensor jak na zdjeciu ponizej.
Pod kondensorem znajduje sie gniazdo na filtry,mozesz sam sobie zrobić różnego rodzaju filtry dzieki którym orzymasz oświetlenie skośne oraz ciemne pole.Filtry najlepiej wykonać z czarnego papieru .Kondensor musisz podnieść mozliwie jak najwyzej i otworzyc maksymalnie przeslone irysowa.
Filtry do ciemnego pola zrób o różnej średnicy i sprawdzaj który działa najlepiej.
Poniżej masz kilka rodzajow filtrow do oświetlenia skośnego i do obserwacji w ciemnym polu.Powodzenia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Ciemne pole.

Post autor: planapo »

zagladnij jeszcze tu: filtr-uniwersalny-efekty-obligue-light- ... t34825.htm tu masz kilka moich patentow, ktore przebijaja te tradycyjne razem wziete.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Mam pytanie szczególnie do doświadczonych użytkowników, ponieważ jestem typem osoby która nie zadowala się firmowym wykonaniem produktów tylko mam w zwyczaju zazwyczaj wszystke rzeczy przerabiać. Czy istnieje możliwość biorąc pod uwagę obiektywy, oświetlenie itp., jakiekolwiek podkręcenie tego mikroskopu (nie koniecznie o produkty firmowe). Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to mikroskop z najwyższej półki jednak naprawdę nie wygląda on jak tani produkt od chińczyków.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole.

Post autor: planapo »

to jednak chinczyk. ale te z wyzszej polki np delta evo 100 sa bardzo kompatybilne z wszelkimi czesciami, od PZO po Nikony, Olympusy czy Zeissy.

Z tego co masz za wiele niestety nie wyciagniesz, ale cos niecos tak:

- mozna zmienic obiektywy/okulary na lepsze
- powinno dac sie zaadaptowac jakas nasadke bino/trino
- ciemne pole, skosne swiatlo, rheinberg illumination - bez problemu bez specjalnych ingerencji w sprzet

kondensor nie ma regualcji wysokosci mikroskop nie ma oswietlenia wg kohlera, a to zamyka droge do takich technik jak kontrst fazowy czy DIC.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Akurat kondensor w tym mikroskopie ma regulację wyskokości.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole.

Post autor: planapo »

zapomnialem dodac, ze nie ma mozliwosci centrowania.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Ostatnie pytanie, gdybym wkręcił przykładowo stary obiektyw planachromatyczny PZO 20x to polepszył by się obraz? Zmierzyłem średnicę gwintu suwmiarką i wyszło około 20,25 mm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Ciemne pole.

Post autor: planapo »

spasuje kazdy obiektyw z gwintem RMS (20,3 mm - to taki jak masz) i oznaczeniem 160/- lub 160/0,17. na ebayu jest wielki wybor w dobrych cenach. unikaj obiektywow z oznaczeniem M, BD, Epi. Jest naprawde duzy wybor obiektywow, wiecej na ich temat tutaj: ceny-dobrych-obiektywow-160mm-na-rynku- ... t33367.htm

PZO plan to bardzo dobry obiektyw, zdecydowanie przebija jakoscia wszelkie chinskie plany.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Proszę o szybką odpowiedź czy ten obiektyw spasuje

ebay.pl/itm/Microscope-objective-Nikon-PLAN-s20x-0-4-24410-Japan-/170765684911

z góry dzięki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciemne pole.

Post autor: planapo »

nie kupuj tych obiektywow, to stare, tzw krotkie (pisalem ze maja miec oznaczenie 160) sprzed ery CF, pochadza z wczesnych lat 70tych, nie posiadaja pelnej korekcji obrazu w obiektywie i wymagaja dedykowanych okularow.
szukaj np tych:

ebay.pl/itm/NIKON-JAPAN-OBJECTIVE-E-PLAN-40-0-60-/320834941290

to jest Nikon CF E Plan - jest dobry, bywa stosunkowo tani i dosc czesto sie go spotyka.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Dzięki za odpowiedź, nie ma to jak poradzić się fachowca.
lukaszx95
Posty: 22
Rejestracja: 12 sty 2012, o 21:31

Re: Ciemne pole.

Post autor: lukaszx95 »

Pozwolicie, że podzielę się z wami pomiarami dokonanymi na niektórych częściach tego mikroskopu:
Średnica kondensora 37 mm
W nasadce jest taki obrotowy klin którego średnica wynosi 42 mm (powoduje on obrót głowicy i jest najmniejszą częścią pasującą do szkieletu mikroskopu dlatego go zmierzyłem)
Średnica okularu 23 mm.
Gdybyście byli tak uprzejmi i przyrównali te wymiary do części dostępnych na rynku byłbym bardzo wdzięczny. :-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości