Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
slawek7
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2009, o 15:11

Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: slawek7 »

Możecie mi pomóc? Nie mogę dojść do tego jak to jest.
Jest układ smarowania, w którym sa różne średnice kanałów olejowych.

Czy będzie jakaś różnica w ciśnieniu w poszczególnych odcinkach układu smarowania w zależności od średnicy?
Wydaje się że prawno Bernoullego powinno zadziałać a jednak nie?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: Adax82 »

slawek7,
Równanie Bernoulliego działa jak najbardziej. Gdzie większa średnica tam większe ciśnienie ( STATYCZNE ) gdyż przy większej średnicy jest mniejsza prędkość przepływu, a to powoduje właśnie mniejsze ciśnienie DYNAMICZNE, które jest ( w przybliżeniu ) kwadratową funkcją prędkości przepływu, zaś strata ciśnienia dynamicznego przekłada się na wzrost ciśnienia statycznego. Bo sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana: rozważamy ciśnienie statyczne, dynamiczne, otoczenia, spiętrzenia i zwiazanego ze zminą wysokości przekroju przed i po".
W układzie smarowania zaniedbamy raczej zmianę wysokości przekroju przed i po".
slawek7
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2009, o 15:11

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: slawek7 »

Tyle że ja nie wiem czy jest różnica, czy nie? A potrzebne mi jest to bo czujnik chcę dołożyć dodatkowy i dobrze byłoby aby wskazania dodatkowego były spójne z oryginałem i to jakie faktycznie jest w układzie
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: Adax82 »

slawek7,
Pewnych zagadnień nie da się tylko omówić". Potrzebny jest jakiś schemat, z oznaczeniem technicznym [ przekroje, długości, wysokości ( czyli wzniosy ) itp. ]. Bez tego trudno mi będzie pomóc Ci.
slawek7
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2009, o 15:11

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: slawek7 »

Ciezko coś powiedzieć bo do samej konstrukcji wewnatrz nie ma dostepu ale tak z zewnatrz co da sie zmierzyć yo wygląda to tak
1. Pompa ssa olej z miski kanalem osrednicy 11mm 20 cm.
Potem przez 33cm kanalem 11m do filtra oleju a za nim kanal 8mm na dlugosc tez 33cm do czujnika oleju. Za nim glowica i jakies kanaliki mnie interesuje jaka jest różnica w pomiarze cisniena w małym i większym kanale

Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: Adax82 »

slawek7,
1. Jeśli rozważamy przepływ cieczy bez strat to zawsze w przekroju o większej średnicy będziemy mieć ciśnienie większe statyczne i mniejsze dynamiczne niż w przekroju o mniejszej średnicy - w odniesieniu do tych ciśnień. Różnica ta związana jest z prędkością przepływu: tym większa ( różnica ) im większa prędkość. Dla prędkości przepływu zmierzającej do zera, różnica tych ciśnień także zmierza do zera.
2. Jeśli rozważamy przepływ cieczy ze stratami to oprócz wymienionego powyżej zjawiska dochodzą jeszcze dwa:
a./ strata liniowa związana z oporami przepływu ( siłą tarcia cząsteczek cieczy o ścianki rurociągu ). Strata ta jest funkcją ( w przybliżeniu kwadratową ) prędkości przepływu.
b./ strata miejscowa związana ze zmianą średnicy rurociągu, która pojawia się na każdym przewężeniu i każdym rozszerzeniu. Strata ta jest funkcją kwadratową prędkości przepływu.

Z uwagi, że straty ciśnienia wymienione w pkt. 1 oraz 2 a i b są kwadratową ( lub w przybliżeniu kwadratową ) funkcją prędkości przepływu, trudno jest ocenić na oko co będzie przeważające - gdyż z powodu warunku zaznaczonego w pkt. 1 ciśnienie wzrasta w przekroju zwiększającym się, podczas gdy z powodu warunków opisanych w pkt.2 a i b ciśnienie maleje w przekroju zwiększającym się. Potrzebne są obliczenia dla konkretnego przypadku.

Nie są dla mnie jasne dane liczbowe jakie przedstawiłeś. Na pewno poprawnie ? Dlatego prosiłem o schemat.
Dopowiem jeszcze, że nigdy nie wykonywałem obliczeń w tej sprawie, ale na moje oko różnice ciśnień mogą być mało istotne - choć mogę się mylić. Mogę to oczywiście przeliczyć. Potrzebna jest jednak wydajność pompy, z której to wydajności można obliczyć najważniejszy parametr: prędkość przepływu oleju, gdyż decyduje ona o wszystkim.
slawek7
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2009, o 15:11

Re: Ciśnienie w układzie olejowym i zależnośc od średnicy

Post autor: slawek7 »

chciałbym powrócić do tematu.
jak określić prędkość przepływu na podstawie różnicy ciśnień.
Pomierzyłem takie wartości dla średnicy 8mm jest 1,5Bara, dla średnicy 12mm jest 3,5Bara.
Czy na podstawie tych danych da się coś ustalić? ciecz to olej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości