co na maturze????

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
perhydrol89
Posty: 45
Rejestracja: 6 maja 2008, o 14:04

Re: co na maturze????

Post autor: perhydrol89 »

agatha_89 pisze:Jesli nad reakcja nie napisze się katalizatora to na maturze odrazu dostaje się za taką reakcję 0 punktów ?
W chemii organicznej tak. Czyli przy tych substytucjach, addycjach, eliminiacjach i tym podobne musisz dawac kataltizator inaczej Ci nie uznaja. Ja na probnej glupiej wody nad strzalka nie napisalam i juz mialam 0 pkt.
dezi
Posty: 181
Rejestracja: 15 kwie 2008, o 09:10

Re: co na maturze????

Post autor: dezi »

jakie sa najwazniejsze reakcje z katalizatorami?

wiadomo, rozroznienie np. chlorowcowanie do pierscienia albo do grupy alifatycznej.

eliminacja. Al2O3.
what else?:P
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: co na maturze????

Post autor: Marzena »

Układy okresowe mamy brać ze soba?
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: co na maturze????

Post autor: Dudek »

Hmmm np. HgSO4 i H2SO4 z z aliknu do ketonu. AlCL3 do powst. toluenu.

[at] z tego co wiem to tylko kalkulator prosty i linijka. Układ , szereg napięciowy i tablice rozpuszczalności oni dają. CHYBA
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: co na maturze????

Post autor: Marzena »

a probówki długopisem rysować ?
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: co na maturze????

Post autor: Biochejter »

Tablice dają oni, probówki ja rysowałem długopisem i oczywiście było okej
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: co na maturze????

Post autor: Korczaszko »

Marzena, układy nam dadzą. muszą dać, bo to są specjalne układy przygotowane prrez cke. żeby nie było na nich ani za mało, ani za dużo informacji.

dezi, dużo tego. zawsze jak jest addycja wodoru katalizatorem jest nikiel lub platyna, addycja wody katalizator H+ (tu mam pytanie i ja jeśli jest addycja wody do alkinu i jest podany tylko H+ to jest to normalna addycja i powstaje alkohol nienasycony czy reakcja nie zachodzi. w szkole zawsze dla alkinów robiliśmy Kuczerowa czyli H+ i Hg2+), przy estryfikacji H2SO4, substytucja rodnikowa światło. dużo tego przejrzyj zeszyt będzie Ci łatwiej
dezi
Posty: 181
Rejestracja: 15 kwie 2008, o 09:10

Re: co na maturze????

Post autor: dezi »

przegladam , przegladam

jeszcze jedno, metale pasywujace.

Al, Cr, Ni, Fe?
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: co na maturze????

Post autor: elliott »

Ochłonę po fizyce i biorę się za chemię, muszę wszystko powtórzyć, bo przez ostatni miesiąc prawie w ogóle nie poświęcałam czasu na chemie, ze względu na biologię i fizykę
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: co na maturze????

Post autor: Korczaszko »

skoro tak się już pytamy rysując wzór kreskowy cząsteczki tlenu (wątpię żeby dali ale co tam:P), zaznaczam że tlen jest paramagnetykiem i że jedno wiązanie tworzą elektrony o takiej samej orientacji wektora spinu? czyli zamiast kreski dajemy dwie kropeczki ?

dezi, to ja mam w zeszycie w przypadku st. H2SO4 Al,Cr,Fe (przy czym te tworzą warstwę tlenku) i Pb (pokrywa się warstewką soli). Przy stężonym HNO3 mam podane Al,Cr, Fe (bez Pb, tylko czy to jest tró?) i jeszcze taki gagatek że st. H2SO4 i st. HNO3 na gorąco może zareagować z Fe, dając sól żelaza (III)

i jeszcze takie pytanko ode mnie K2Cr2O7 reagując z KNO2 w środowisku kwaśnym da zielononiebieski roztwór. to nam powstaje. sól Cr2+ (niebieskie) i Cr3+ (zielono fioletowe) a jak by było w środowisku obojętnym i zasadowym? (wolę mangan z chromu wiem tylko które jony są w jakim środowisku trwałe i na tej podstawie powiedziałabym, że w kwaśnym z jonami Cr2O7^2- nic się nie stanie ) i to jest zadanie z matury próbnej grudzień 2004 OKE Wrocław
Awatar użytkownika
justaaa
Posty: 245
Rejestracja: 13 sty 2008, o 14:54

Re: co na maturze????

Post autor: justaaa »

tak, a propos Twojego pytania, raz już było na maturze narysować wzór wody, ten kropkowy

[ Dodano: Czw Maj 15, 2008 13:31 ]
A ja mam jeszcze pytanie, co do tej niepojętej izomerii. Może mi ktoś na chłopski rozum przetłumaczyć , kiedy mam mieszaninę racymiczną, kiedy enancjomery, kiedy cząsteczki są chiralne, kiedy optycznie czynne, diastereoizomery, epimery? Ew. tautomeria
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: co na maturze????

Post autor: Marzena »

Dobra ludzie ratujcie co jest najprawdopodobne ze moga dac wasze przypuszczenia.
sahara_reindeer
Posty: 96
Rejestracja: 12 maja 2008, o 16:33

Re: co na maturze????

Post autor: sahara_reindeer »

1. Liczby kwantowe (90% prawdopodobieństwa)
2. Hybrydyzacje (80%)
3. Konfigurację elektronową metalu z promocją (60%)
4. Reakcje jądrowe, promieniotwórczość (100%)
5. Identyfikacja związków (100%)
6. Chromiany i dichromiany i redoksy do nich (80%)
7. Wyznaczanie wzoru związku np z gęstości względnej (60%)
8. Koloidy, zawiesiny itp
9. Właściwości glukozy i fruktozy i jakieś doświadczonko do tego
10.Elektroliza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości