Cystotomia nadłonowa

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
BioZ
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2010, o 11:38

Cystotomia nadłonowa

Post autor: BioZ »

Witam,

Piszę w dość osobliwej sprawie, mam nadzieję że dobry dział wybrałem. Przyjaciółka na zaliczenie ma do opracowania charakterystykę zabiegu cystotomii nadłonowej, tj. z tego co mi wiadomo nacięcia pęcherza moczowego. Potrzebuje w tym celu szereg informacji, niestety w polskiej sieci oraz w jej uczelnianej bibliotece ciężko znaleźć potrzebne dane. Czy jest w stanie ktoś wskazać dostępną w poznańskich bibliotekach/czytelniach literaturę lub strony, gdzie można znaleźć szersze informacje na ten temat niż tylko definicję, że chodzi o nacięcie ścianki pęcherza zazwyczaj w celu usunięcia kamieni?

Także, co już ma być dla mnie wskazówką w poszukiwaniach: czym różnią się od siebie cystotomia (po angielsku cistotomy, epicystotomy, suprapubic cystotomy, vesicotomy) od cystostomii (cystostomy, vesicostomy, suprapubic cystostomy) i wesikostomii? Jest to znacząca różnica? Doznałem silnego dysonansu poznawczego szukając wczoraj po wszystkich synonimach w anglojęzycznej części Internetu. Również w polskiej pojawiły się pewne nieścisłości, np. czasem nazwanie przetoki nadłonowej cystotomią, czasem cystostomią. Także gdzieś mignęła mi przed oczami terminologia traktująca cystotomię jako cystostomię nadłonową.

Przepraszam za wszelkie przejawy ignorancji, studiuję na innej uczelni, diametralnie różny kierunek od urologii , a bardzo pragnę jej pomóc znaleźć źródła które zawierają informacje potrzebne do opracowania tematu (w razie potrzeby mogę sprecyzować, nie wstawiam od razu gdyż chcę uniknąć nieporozumień, żadną miarą nie proszę by ktoś opracował temat za nią, ani ja tego nie zamierzam uczynić).

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cystotomia nadłonowa

Post autor: Padre Morf »

Jest to znacząca różnica?

Tak.
Cystotomia to po prostu nacięcie ściany pęcherza moczowego.

Wesikostomia to połączenie pęcherza moczowego ze skórą. Cystostomia to rodzaj wesikostomii gdzie połączenie pęcherz-skóra wytwarza się poprzez nakłucie pęcherza odpowiednim zestawem.
Wesikostomia szczelna i otwarta wymagają już bardziej skomplikowanej interwencji chirurgicznej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości