Czy można pogodzić religię z nauką? [Ankieta]

Czy można pogodzić religię z nauką?

Tak
16
55%
Nie
11
38%
Co to jest religia?
2
7%
Co to jest nauka?
0
Brak głosów

Liczba głosów: 29

12346546548745

Re: Czy można pogodzić religię z nauką? [Ankieta]

Post autor: 12346546548745 » 8 sie 2013, o 15:51

Astacus pisze:Po pierwsze ten wykład miał pokazać jedno - że w jednym z ostatnich miejsc gdzie możnaby umieścić boga, da się wstawić naukowe wyjaśnienie. Czy tego chcesz, czy nie temat dotyczący początków życia i wszechświata będzie się zazębiał z kwestią - czy zrobił to bóg? Nie da się więc uniknąć zagadnień dotyczących religii.
Zgadzam się. Jednak wiadomo, że jeżeli naukowiec chce przeprowadzić wykład, będzie się odnosił tylko do informacji i racjonalnych argumentów. Odwoływanie się do religii, a zwłaszcza jej krytyka, świadczy w takim przypadku o przekonaniu tego naukowca o słabości własnej, racjonalnej argumentacji. Poprzez zestawienie argumentu poniekąd sprzecznego z własnym, można zwiększyć siłę własnego argumentu. Wydaje mi się, że to chyba nawet jedna z metod erystycznych.
Astacus pisze:Po drugie nikt nie określił że będzie to wykład z zagadnieniami wyłącznie naukowymi. Krauss powiedział na samym początku, że będzie się odwoływał również do innych rzeczy.
Czyli będzie wykraczał poza własne kompetencje, bo o ile mi dobrze wiadomo, nie jest teologiem.
Astacus pisze:Nie jestem z resztą pewien czy chodzi Ci o wykład Kraussa "a universe from nothing" czy wspólną debatę Dawkinsa i Krausa "Something from nothing".
Chodzi mi o wykład Kraussa "A Universe from nothing". Obejrzałam go ponad pół roku temu, więc może już mnie pamięć myli, ale chyba Richard Dawkins też się tam pojawił.

Moim zdaniem religia z nauką się nie wyklucza, tylko nie należy przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Trzeba też odróżnić fanatyczne środowiska (czy to religijne, czy naukowe) od tych, które rzeczywiście pracują nad odkrywaniem czegokolwiek. Ostatecznie nad badaniem religii też pracują naukowcy, ludzie wykształceni. Nie opierają się na domysłach, tylko na faktach.

Jest jeszcze taka kwestia, że religia to jedno, a wiara to drugie. To tak w kwestii Biblii i jej interpretacji.

Awatar użytkownika
Astacus

Post autor: Astacus » 8 sie 2013, o 16:18

Bailinotia pisze:Czyli będzie wykraczał poza własne kompetencje, bo o ile mi dobrze wiadomo, nie jest teologiem.
Mam rozumieć, że teolog z racji tego że skończył studia będzie lepiej wiedział niż Ty, albo ja czy świat stworzył bóg czy nie?
Bo wiesz, Kraus nie poruszał zagadnień których się dowiesz wyłacznie na studiach teologicznych. On nie probował robic z siebie teologa tak jak Ty to odbierasz. Odwoływał się do własnego poglądu na temat genezy świata i materii do czego moim zdaniem, na swoim wykładzie ma pełne prawo.

12346546548745

Post autor: 12346546548745 » 8 sie 2013, o 16:54

Czyli odwoływał się do wiary, a nie religii, czego i tak - podkreślam, moim zdaniem - szanujący się naukowiec podczas wykładu robić nie powinien. Gdyby rzeczywiście był głęboko przekonany o słuszności tego, co mówi, poprzestałby tylko na naukowych informacjach. Mógłby powiedzieć, że był Wielki Wybuch, ale dodał, o ile dobrze pamiętam, że takie rzeczy jak religia czy wiara są bez sensu. Nie podoba mi się, że w świecie nauki pojawiają się takie fałszywe autorytety. Oczywiście, że każdy ma prawo do własnych poglądów, jednak sądzę, że tego typu wykład nie jest dobrym miejscem na wygłaszanie ich, zwłaszcza, że niczego nowego nie wnoszą.

Uważam, że nauka na wiele pytań nie udzieliła odpowiedzi, a niektórym naukowcom czasem brakuje pokory i kiedy nie potrafią czegoś wyjaśnić w dla nich właściwy sposób, zaczynają odwoływać się do religii, co jest moim zdaniem żenujące, ale i smutne, bo ludzie, z racji autorytetu naukowców, w wiele rzeczy, które powiedzą, im uwierzą.
Mam rozumieć, że teolog z racji tego że skończył studia będzie lepiej wiedział niż Ty, albo ja czy świat stworzył bóg czy nie?
To jest już chyba kwestią wiary. Pytanie trochę dla mnie skomplikowane, gdyż nie jestem teologiem :)
W każdym razie - dla mnie, podkreślam - człowiek przedstawiający podczas wykładu na temat kosmosu własne poglądy religijne jest raczej niezbyt wiarygodny.

Awatar użytkownika
Astacus

Post autor: Astacus » 8 sie 2013, o 17:11

Bailinotia pisze:Czyli odwoływał się do wiary, a nie religii, czego i tak - podkreślam, moim zdaniem - szanujący się naukowiec podczas wykładu robić nie powinien. Gdyby rzeczywiście był głęboko przekonany o słuszności tego, co mówi, poprzestałby tylko na naukowych informacjach. Mógłby powiedzieć, że był Wielki Wybuch, ale dodał, o ile dobrze pamiętam, że takie rzeczy jak religia czy wiara są bez sensu. Nie podoba mi się, że w świecie nauki pojawiają się takie fałszywe autorytety. Oczywiście, że każdy ma prawo do własnych poglądów, jednak sądzę, że tego typu wykład nie jest dobrym miejscem na wygłaszanie ich, zwłaszcza, że niczego nowego nie wnoszą.
Nie sądze żeby Kraus odwoływał się do wiary w boga żeby wzmocnić swój wywód, myślę że wynikało to z tego że siedział w towarzystwie ateistów gdzie spokojnie mógł sobie pozwolić na tego typu uwagi.

AnnaWP

Post autor: AnnaWP » 8 sie 2013, o 17:28

Gorzej, jeżeli są bez sensu.

Jako osoba ma prawo do takiego zdania i ma prawo do wyrażania go.

Awatar użytkownika
plontaj

Post autor: plontaj » 8 sie 2013, o 20:29

Nauka jest sprawnym narzędziem do weryfikowania prawdziwości tez i założeń. W przypadku zagadnień naukowych zdaża się, że pojawia się więcej możliwych wersji wyjaśnienia jednego zjawiska. W przypadku niezbitych dowodów poprawna wersja jest przyjmowana jako fakt naukowy, natomiast druga popada w zapomnienie i jest tylko faktem historycznym. Natomiast co jest ważne, w przypadku niewyjaśnienia zjawiska akceptowalne w środowisku są oba twierdzenia (teoria korpuskularno-falowa światła, czy mechanizm utleniania tlenku azotu (II)). W takim przypadku niektórzy (agnostycy) mogliby powiedzieć, że możliwe są obie wersje, jakoby świat miał stworzyć bliżej nieokreślony stwórca, albo świat powstał samoistnie z "nicości". Teoria stwórcy prowadzi natomiast do następnego pytania, skąd wziął się sam stwórca? Według mnie logicznie sprzeczna.

Odwoływania się do wiary na wykładach naukowych, może nie jest "eleganckie", jednak nie widzę powodu, żeby tego nie robić. Dobrze, że jest ktoś kto patrzy krytycznym okiem na religię i kwestię wiary, ponieważ ludzie wierzący odrzucają tą krytykę z racji samej wiary. Nauka nie musi być poddawana krytyce, gdyż opiera się od początku na nieufności i próbie zweryfikowania tez, hipotez. Dlatego nie da się pogodzić religii z nauką, bo dobry naukowiec powinien patrzeć krytycznie na wszystko, także na kwestię wiary, czego wiara mu poniekąd zabrania.

yamazaki

Post autor: yamazaki » 8 sie 2013, o 21:28

Naukę też trzeba przyjmować czasami na wiarę. Chodzi mi konkretnie o teorię ewolucji, z której część to imaginacja jej twórców albo kłamstwa, które zostały już dawno obalone, a nadal obowiązują w naszych podręcznikach szkolnych. No ale co się dziwić jak po usunięciu kłamstw braknie argumentów na jej autentyczność.

Awatar użytkownika
Astacus

Post autor: Astacus » 8 sie 2013, o 23:59

Teoria ewolucji jest teraz już raczej czymś więcej niż tylko teorią (tak jak do tej pory się mówi teoria heliocentryczna, lub teoria grawitacji), każdy szanujący się biolog nie podważy darwinowskiej ewolucji przez dobór naturalny. Nie do końca wiem, jakie "kłamstwa" masz na myśli ponieważ ilość dowodów jest tak przytłaczająca, że argumentów raczej nie brankie.

AnnaWP

Post autor: AnnaWP » 9 sie 2013, o 07:47

Zdecydowanie nie trzeba wierzyć w TE. Wystarczy przeanalizować fakty, aby zrozumieć, dlaczego taki proces nie tylko jest możliwy, ale i nieunikniony.

A te sensacje o kłamstwach to właśnie wynik wciskania się religii do nauki.
Nauka ich nie tworzy, a właśnie religia.

yamazaki

Post autor: yamazaki » 19 sie 2013, o 11:02

Właśnie po przeanalizowaniu owych faktów potwierdzających TE zaczęłam w nią wątpić. Większość z nich została już dawno obalona, ale nadal o nich nauczają, bo inaczej brakło by im dowodów.

Nie kwestionuje mikroewolucji, różnicowanie się gatunków w obrębie jednego rodzaju jest oczywiste. Ale to, że wszystkie organizmy żyjące na Ziemi mają wspólnego przodka, którym jest probiotyczna zupa już trzeba przyjąć na wiarę.

Owszem macie racje, ewolucja nie jest już tylko teorią (szczególnie w USA), ona przybrała coś na miano islamu w krajach arabskich. Zachęcam do innego spojrzenia na ewolucję i establishment darwinowski: youtube.com/watch?v=SepBzWrpaj0

I jak najbardziej jestem zwolenniczką nauki, ale trzeba podważać autorytety i nie dać się okłamywać.

Awatar użytkownika
Astacus

Post autor: Astacus » 19 sie 2013, o 11:29

Sorry, ale jeśli wierzysz Kentowi Hovintowi (a po tym co piszesz widzę, że go oglądasz), to ja bym się zastanawiał czy jesteś zwolenniczką nauki. Facet niestety nie wie o czym gada, i nie odrabia prac domowych. Widać to np. przy oglądaniu jego seminarium na temat powstania świata i ewolucji.

Podziwiam go tylko w jednym, jest mistrzem odwracania kota ogonem w taki sposób, żeby desperacko bronić tego co mu mówiła mama i tata kiedy był małym chłopcem. Na szczęście mało kto o nim słyszał.

Można podważać autorytety jak się ma czym.

Awatar użytkownika
Quinque1

Post autor: Quinque1 » 27 lut 2018, o 21:19

Astacus pisze:
6 sie 2013, o 21:53
Myślę, że religia gryzie się z pewnymi pytaniami zadawanymi przez biologię i fizykę. Mianowicie - początek życia, początek wszechświata i materii. Odpowiedzi na te pytania są do poznania tylko poprzez naukę, religia zaś tłumi ciekawość wielu ludzi i sprawia że zadowalają się prostą, leniwą odpowiedzią - bóg to zrobił.
Po pierwsze nie bóg tylko Bóg. Zakładam że rozmawiamy o Bogu jedynym/Absolucie, nie o bożkach
Po drugie- mianowicie w którym miejscu wiara gryzie się z religią? Od kiedy to prawda objawiona może się gryźć z prawdą naukową?
Po trzecie- wykazujesz się elemenatrną nieznajomością mitów

Awatar użytkownika
Quinque1

Post autor: Quinque1 » 27 lut 2018, o 21:25

AnnaWP pisze:
9 sie 2013, o 07:47
Zdecydowanie nie trzeba wierzyć w TE. Wystarczy przeanalizować fakty, aby zrozumieć, dlaczego taki proces nie tylko jest możliwy, ale i nieunikniony.

A te sensacje o kłamstwach to właśnie wynik wciskania się religii do nauki.
Nauka ich nie tworzy, a właśnie religia.

Mianowicie jakie fakty?

Mam nadzieję że nie korzystasz z genetyki wszakże jej ojcem był tępy katolski mnich. Mam nadzieję że gdy dyskutujesz o fizyce nie odnosisz się do teori wielkiego wybuchu, wszakże jej autorem był tępy katolski ksiądz

ODPOWIEDZ