Czy naprawdę jest różnica gdy napiszę 1n czy samo n ?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
Ania1998
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2014, o 15:58

Czy naprawdę jest różnica gdy napiszę 1n czy samo n ?

Post autor: Ania1998 »

Czy naprawdę jest różnica gdy napiszę 1n czy samo n na maturze?
Ponieważ ostatnio na kartkówce napisałam, że powstaje komórka haploidalna po mejozie (c,n) i nie dostałam punktów ponieważ powinnam wpisać (1n,1c) [dodam że pole do wypełnienia wyglądało tak: (.,) ] Chociaż dla mnie to jest to samo Bardzo często spotykam się z zapisem (n) zamiast (1n) i myślałam że na maturze też mi to zaliczą.
Może ktoś wie jak to z tym jest?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy naprawdę jest różnica gdy napiszę 1n czy samo n ?

Post autor: AnnaWP »

To trochę zależy od widzimisię.
Dla mnie to na jedno wychodzi, ale może inny uważa, że n nie daje mu pewności, że Ty wiesz, że chodzi o 1n.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Czy naprawdę jest różnica gdy napiszę 1n czy samo n ?

Post autor: Adax82 »

Ania1998,
AnnaW_UO napisała Ci to co i ja myślę na ten temat. Tutaj nie mogę oprzeć się na mojej wiedzy z biologi ale dam Ci dwa przykłady na podstawie których powinnaś dostać odpowiedź na swoją wątpliwość:
1. W matematyce jako zasada kardynalna obowiązuje odrzucanie 1, zatem chociaż n i 1n oznacza to samo ( i formalnie nie jest błędem zapis 1n wyrażający n ), to napisanie 1n - w matematyce - oznacza przerost formy nad treścią i świadczy o braku profesjonalizmu, a nawet brakiem umiejętności posługiwania się obowiązującą konwencją.
2. Jednakże w chemii czy fizyce - i zapewne to wiesz - przy oznaczaniu ilości elektronów na danej powłoce stosujemy zapis 1p, 2p, 3p i wtedy ta jedynka ma jakby podkreślić stan faktyczny w stosunku do stanu możliwego.

Zatem odpowiedzią na Twoje pytanie jest rozstrzygnięcie czy w Twoim konkretnym przykładzie n wyraża tylko i wyłącznie jakąś liczbę, czy też coś więcej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości