Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
tola37
Posty: 1
Rejestracja: 12 wrz 2017, o 21:06

Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: tola37 »

Hej Co prawda matura przede mną dopiero w przyszłym roku, ale czytam opinie różnych ludzi, którzy studiują już na kierunku lekarskim i krytykują inne uczelnie prowadzące ten kierunek. Powody są różne ale najczęściej pojawiają się jako argument statystyki LEKu.

Osobiście nie zgadzam się z tym ponieważ z tego co wiem do LEKu każdy przygotowuje się właściwie indywidualnie korzystając z zaleconych książek. Z resztą widzę, że po każdej uczelni można osiągnąć wysoki wynik jak i bardzo niski.

No i tutaj pojawia się moje pytanie: czy to jaką skończę uczelnie medyczną będzie miało wpływ na moją przyszłość (tzn że będę traktowana jako jakaś gorsza w środowisku medycznym (brzmi to absurdalnie i wcale tak nie uważam, ale wolę się upewnić ) gdy skończę lekarski na przykład w Szczecinie, Bydgoszczy albo woj-leku w Łodzi, a nie CMUJ albo WUM? No i czy moje myślenie dotyczące LEKu jest słuszne? Od razu zaznaczam, że przy wyborze uczelni chcę kierować się głównie odległością i dlatego jak czasem słyszę takie opinie to chce mi się śmiać, ale wolę zapytać. Może przyda się innym
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: Cappy »

Prawda jest taka, że może uczelnie się jakoś różnią poziomem nauczania, jedne też są bardziej prostudenckie a inne mniej, ale chyba najzdrowszym podejściem jest po prostu kierować się odległością do domu od uczelni. Takie wracanie do domu co tydzień naprawdę pomaga
Frey Gottesman
Posty: 33
Rejestracja: 6 wrz 2017, o 17:21

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: Frey Gottesman »

Którejkolwiek uczelni nie wybierzesz i tak znajdą się głosy krytyki, ponieważ każda uczelnia ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, żeby był to twój wybór, a nie pod presją rodziców, znajomych, nie-daj-losie forum internetowego. Ostatecznie liczy się co wiesz i co umiesz, nie jaką masz pieczątkę na dyplomie.
stomasca
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2017, o 13:51

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: stomasca »

Prawda jest taka, że
1)wybór jest ważny
2)każda uczelnia ma plusy i minusy, nie ma takiej tylko z plusami i takiej tylko z minusami
Jedna uczelnia będzie mieć prostudenckie katedry, które zrobią tak aby każdy kto chce zdał wcześniej czy póżniej, a są takie które tylko myślą jak tu uwalić. Na Jednej uczelni możesz mieć koszmar z biofizyką i innymi zapychaczami, a anatomia będzie stosunkowo przyjzna, natomiast na innych zapychacze będą tylko zapychaczami, a nacisk będzie na to co tylko ważne, czyli anata, to samo wyższe lata. Gdzieś biochemia to zło wcielone, a gdzieś to tylko zwykła pomięciówka do zaliczenia.
Jedne uczelnie mają rozwalone budynki po całym mieście, inne są bardziej skupione,inne droższe w utrzymaniu, inne tańsze. I gdyby stworzyć powiedzmy około 50kategorii i za każde dawać plus albo minus to większość uczelni uzbierała mi sumę zero, może z dwie były by 2-3na plusie, a kolejne dwie na 2-3 minusie.
Osobiście wybrałam uczelnie na którą potrzebuje 20min iść na bus w moim mieście, jechać lekko ponad godzine a potem z dworca 20min na stancje i nie zamieniłabym mojej uczelni na inną, kierowałam się odległoscia, ostatnio jechałam do koleżanki i zajęło mi dojachanie ponad5h do jej studenckiego miasta, które wybrała i nie wyobrażam sobie wracać tak do domu strata czasu
Awatar użytkownika
djulie
Posty: 64
Rejestracja: 27 cze 2015, o 14:33

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: djulie »

Myślę, że najważniejszym czynnikiem jest odległość, chyba że ktoś nie czuje się związany z domem na tyle, żeby rzadkie powroty mu przeszkadzały. Cała reszta jest faktycznie względnie podobna wszędzie i zgadzam się w zupełności, że - koniec końców - zsumowanie plusów i minusów każdej uczelni dałoby wynik oscylujący w granicy zera. Tyczy się to przynajmniej tych starszych uczelni, bo co do nowych zwyczajnie nie mogę się wypowiedzieć (może być tak samo, dużo gorzej lub dużo lepiej, choć rozsądek każe twierdzić, że prawdopodobnie wychodzi tak samo). Uważam, że czynnikiem, o którym przy wyborze się zapomina, jest jakość zajęć klinicznych. Chociaż też ciężko o takie opinie, tutaj na forach w większości udzielają się ludzie z pierwszych lat (oczywiście z wyjątkami ), np. ja sama jeszcze nie mogę się o tym wypowiedzieć. Z perspektywy czasu odrzuciłabym pewnie uczelnie, na których takie zajęcia są w większych grupach, bo co do asystentów, to znowu - są pewnie i świetni, i beznadziejni, i tylko od szczęścia zależy, w jakich proporcjach się na nich trafi. Choć może jakość zajęć w grupach nie zależy bezpośrednio od liczebności, a od organizacji?. Dla mnie przy wyborze ważne było też miasto i choć do każdego otoczenia się człowiek przyzwyczai, w każdym zaaklimatyzuje, to jeśli jednak wybierzemy takie, w którym od samego początku czujemy się dobrze, to zaoszczędzimy sobie przynajmniej nerwów w tym zakresie (przyjemniej się będzie żyło po prostu).

Dobra, kończąc ten elaborat: po dokonanym wyborze radzę skupiać się bardziej na plusach, nie rozczulać się nad minusami, czyli w sumie - jak w życiu XD nie poddawać się fali narzekań, jeśli na danej uczelni występują. Jeśli sami nie damy się wpędzić w depresyjne/stresowe myślenie, to dalej będzie po prostu o wiele łatwiej. Ktoś z forumowych wyjadaczy powiedział tutaj, że na tych studiach mamy tyle nauki i stresu, ile sami sobie zafundujemy, i to jest zupełna prawda. No i pamiętać trzeba, że I rok daje w kość, no ale musi, nie ma wyjścia.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: black-cat »

Pytanie kieruję przede wszystkim do osób, które kończą lek, albo już skończyły- czy pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką uczelnię się skończyło? Chodzi mi tu głównie o to, jak to wygląda przy dostawaniu się na specjalizację. Czy tylko wynik LEK się liczy? Zwracają uwagę na coś jeszcze, np.czy ktoś udzielał się w kołach, stowarzyszeniach, chodził na szkolenia, konferencje?
Kierunek lekarski :)
stomasca
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2017, o 13:51

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: stomasca »

tylko i wyłącznie wynik LEK-u, to nie są twoi pracodawcy, jesteś tam przydzielany jakby na kolejny etap nauki, pracodawcy beda po ukończeniu specki
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: Lizzy »

Na staż kieruje Cię izba lekarska (jak są miejsca gdzie jest dużo chętnych wg średniej na studiach), na specke liczy się wynik z LEKu. Nie ma znaczenia jaką uczelnię kończysz
Lekarz Rezydent.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: Mårran »

Na speckę wyłącznie wynik leku liczy się przy dostawaniu na rezydenturę. Przy trybie pozarezydenckim liczy się opinia pracodawcy, czyli ordynatora w sumie, a więc właściwie uj wie co. Może być tak, że będzie chciał zatrudnić tylko po uczelni w swoim mieście.
Pani Buka
Awatar użytkownika
MrBrightside
Posty: 266
Rejestracja: 23 lip 2013, o 18:52

Re: Czy wybór uczelni jest taki ważny?

Post autor: MrBrightside »

stomasca pisze:
13 wrz 2017, o 14:06
nacisk będzie na to co tylko ważne, czyli anata
XD

Porównując historie z pierwszej ręki z wszystkich większych uczelni z południa kraju mogę tylko stwierdzić, że wszędzie są rakowi asystenci, czy wręcz całe rakowe katedry, a wrażenie o uczelni kreuje się przypadkowo. Wszystko zależy od asystenta, z którym ma się zajęcia na klinikach - czy coś pokazuje i opowiada, czy ma grupę w tyłku. A to, kogo się dostanie, to loteria.
Argument bliskości do domu jest najrozsądniejszy, a nie żadne śmieszne prestiże. XD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości